metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 2 fotografie v galerii
Chybějící baterie na magistrátu počátkem týdne | foto: Zdeněk JežekMetro.cz

Hajzlbába není na dohled, a tak vandalové drancují magistrátní WC

  11:25
Rozbitá umyvadla i zavírání dveří, voda na umytí rukou nemá z čeho téct. Snaha o moderní úřad končí na magistrátu u dveří na toaletu. Po vstupu se ocitnete o desítky let zpátky.

Pokud si chcete ulevit ve Škodově paláci, určitě to bude zážitek. Ale ne zrovna estetický. „Zasílám foto stavu pánských toalet. Otevřená byla pouze jedna kabinka, ve které se člověk ani nemohl zavřít. Fungovalo pouze jedno umyvadlo,“ napsal čtenář Metra Zdeněk Ježek.  Kdyby existoval Úřad hlavní hajzlbáby České republiky, zřejmě by se při kontrole svého rezortu v prostorách magistrátu notně podivila a lítaly by i pokuty. Zdejší záchody jsou totiž problematické dlouhodobě.

Provoz bez omezení, tedy s problémy

Mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá včera potvrdila, že se jedná skutečně o toaletu ve Škodově paláci. „Je to veřejné WC, které naše hospodářská správa opravuje i několikrát týdně, protože ho převážně nepřizpůsobiví občané neustále poškozují,“ uvedla pro Metro.cz.

„Ztrácejí se baterie, jsou poškozená umyvadla a tak dále. Toalety pravidelně kontrolujeme i opravujeme, už opravujeme i uvedenou závadu,“ podotkla Hrubá. Magistrát je však podle ní veřejná budova a nechtějí omezovat provoz WC. „Třeba tím, že bychom ho nějak uzavírali. A trvalá obsluha by byla možná technicky, ale ne ekonomicky,“ dodala.

Měsíční účet: 40 tisíc za opravy

Současný postoj magistrátu: „Nezbývá nic jiného, než ještě zintenzivnit kontroly a opravy.“ Jenže škody ve Škodově paláci stojí městskou kasu pořádný ranec. Za měsíc to bude rok, kdy deník Metro obdobně informoval o tom, že ze zdejších záchodů fofrem mizí nejen papír a mýdla, ale i vybavení včetně zmíněných vodovodních baterií.

Slova na obranu zněla, že na toaletách v přízemí probíhá kontrola úklidu v úředních hodinách každé dvě hodiny. Tehdejší mluvčí Iva Vojtková zároveň podotkla, že vandalové dokážou toaletu zdevastovat i za mnohem kratší dobu. „Měsíčně je jen z těchto čtyř prostor rozkradeno vybavení za zhruba 40 tisíc," upřesnila. Už tehdy město pracovalo na několika variantách provozu WC. Ať už zavedením stálé služby nebo provedení toalet v antivandalském provedení. Jak upozorňují čtenáři Metra, nestalo se od loňského září vůbec nic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek