metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
Větší foto
Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016) | foto: Magistrát hlavního města PrahyMF DNES

Haló kolem zdražení Lítačky. Je v plánu, ale jen o stokoruny

22. července 2020  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Skokové navyšování ceny ročního kuponu na 5500 korun se nechystá. Šlo o cifru vytrženou z kontextu.

O jednu korunu na den, tedy 365 korun. To je podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra cifra, o kterou by se mohl od začátku příštího roku zdražit roční kupon na MHD. Jde o podstatně jinou částku, než o které spekulovali kritici pražské koalici i senzacechtivá média minulý týden.

To, že měl v budoucnu kupon za 3650 zdražit na 5500 korun, vyvrací například starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Ten je spolu se Scheinherrem členem politického uskupení Praha Sobě.

„Žádné skokové zdražení ročního kuponu se nechystá. Tahle suma se objevila ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, jako nejextrémnější varianta, aby se ušetřila miliarda. A někteří lidé nad ní začali tančit svůj politický dupák,“ říká Čižinský. Zdražení je podle něj nicméně naprostou nutností. Podíl tržeb z jízdného na nákladech na provoz MHD v hlavním městě každý rok klesá. Letos je to něco kolem devatenácti procent, v důsledku propadu způsobeného koronavirovou pandemií má číslo klesnout až na dvanáct procent. Navržené zdražování o korunu denně by pak mělo podle Čižinského i Scheinherra dopady trendu snížit na minimum.

„Budeme zároveň jednat o jednorázových jízdenkách – skrz ně například z našich společných peněz dotujeme miliony turistů, kteří se jednoho dne do Prahy zase vrátí. Pojďme se zamyslet i nad systémem slev, který je tak štědrý, že polovina lidí ve městě za dopravu neplatí nic, nebo skoro nic. Udělejme to ale bez hysterie,“ doplňuje starosta Čižinský.

Misky vah veřejného přijetí budoucího zdražování narušuje také primátor Zdeněk Hřib. Jménem svým i svého poslaneckého klubu Pirátů totiž na sociálních sítích odmítl zdražení ročního kuponu.

„Naopak chceme zlevnění měsíčního kuponu na férovou cenu, za kterou si ho bude moci pořídit každý. To znamená okolo čtyř set korun (teď je to 550 korun). Ulevíme tak nízkopříjmovým skupinám, které ho využívají nejvíce,“ napsal si Hřib na svůj facebookový profil. „Ano, je pravda, že město přišlo v důsledku koronakrize o značnou část příjmů. Nejprve je ale třeba hledat úspory díky zlepšení hospodaření dopravního podniku,“ doplnil Hřib.

Jak to celé se zdražováním dopadne, je otázkou budoucích jednání rady hlavního města i zastupitelů. Praha Sobě má údajně v plánu zdražovat nejen jízdné, ale také parkování v hlavním městě. Nezvolila si pro to právě nejšťastnější dobu. Metropole totiž podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže porušila soutěžní zákon v souvislosti s pravidly pro parkování hybridních vozidel. Instituce proto uložila hlavnímu městu zaplatit pokutu ve výši 984 tisíc korun. Zda na zaplacení pokuty v této výši nakonec dojde, je prozatím otázkou.

Úřad nicméně uvedl, že zvýhodnění hybridních vozidel bylo motivováno legitimní snahou hlavního města omezovat negativní vliv emisí z dopravy na ovzduší.

Zlevnění kuponu na MHD

  • Praha hodnotu ročního kuponu na hromadnou dopravu změnila naposled v roce 2015. Tehdy se cena zlevnila z původních 4750 korun na 3650.
  • Fungování pražské MHD loni vyšlo asi na 21 miliard korun a magistrát ho dotoval částkou zhruba 17 miliard.
  • Scheinherr v pondělí upozornil, že pokud by měla být MHD financována jen z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 tisíc korun.
  • Návrh náměstka primátora pro dopravu zvýšit cenu jízdného o domnělých 51 procent by bylo po mnoha letech práce na rozvoji MHD a snižování negativních dopadů růstu počtu aut nepochopitelným krokem o mnoho let zpět. Alespoň podle Víta Masareho, spolupředsedy pražských Zelených.
  • Vedení Prahy má také řadu let v plánu zpoplatnění průjezdu vnitřní Prahy pro řidiče aut. Podle Masareho denně utíká množství peněz i špatným hospodařením s energiemi v městských budovách.
  • Zdražovat se mají také jednorázové jízdenky, a to rovněž od ledna příštího roku. Konkrétní sazby jsou však prozatím otázkou.
  • Z reakcí mnoha Pražanů na sociálních sítích vyplývá, že by se po zdražení řada z nich uchýlila k jiným druhům dopravy či k černým jízdám.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Opilý cyklista, veselý sebevrah

Nová Cyklovna Koloblog
vydáno 5. srpna 2020  15:45

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám