metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 27. ledna 2021. Svátek má Ingrid.
Vizualizace Metroprojektu k nové podobě vozovny (10.1.2018)
Další 1 fotografie v galerii
Vizualizace Metroprojektu k nové podobě vozovny (10.1.2018) | foto: METROPROJEKT iDNES.cz

Halu pro tramvaje bude vytápět sluníčko

10. listopadu 2020  8:58,  aktualizováno  16:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravce prodlužuje trati a chystá základ pro vozovnu.

Během letošního podzimu se s novými stavbami souvisejícími s hromadnou dopravou roztrhl v hlavním městě pytel. O některých, jako třeba o výměně eskalátorů ve stanici metra Anděl – Na Knížecí, vědí skoro všichni. Jiné však probíhají téměř bez povšimnutí. Typickým příkladem je stavba nové vozovny v Hloubětíně, která je již několik dní v plném proudu.

„V první etapě stavíme samostatně stojící energocentrum a měnírnu, které budou areál vozovny a přilehlou tramvajovou trať zásobovat teplem a elektrickou energií. Stavba potrvá asi deset měsíců a dopravní podnik plánuje jejich zprovoznění na přelomu srpna a září 2021. Předpokládané náklady jsou zhruba 120 milionů korun,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Energocentrum počítá se zpracováváním energie z takzvaných fotovoltaických článků. Ty budou vstřebávat energii ze slunečního záření. Dopravní podnik je osadí na podstatnou část připravované haly. Její starší železobetonová předchůdkyně z přelomu 40. a 50. let šla k zemi v polovině loňského roku. „Hned, jak bude první etapa hotova, bychom rádi obratem navázali zahájením stavby samotné deponovací haly pro tramvaje. V současnosti připravujeme veřejnou zakázku na zhotovitele zbylých etap, tedy nové haly a přestavby zbytku areálu. Chystáme se ji vypsat na začátku příštího roku. Dokončení celé stavby a zprovoznění nové vozovny Hloubětín plánujeme na konec roku 2022,“ dodává generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Pohled na původní podobu vozovnu Hloubětín z padesátých let. (10.1.2018)

Pohled na původní podobu vozovnu Hloubětín z padesátých let. (10.1.2018)

O něco okázalejší stavbou, kterou se dopravní podnik v posledních týdnech chlubí, je budování nového úseku tramvajové trati ke stanici metra Pankrác. Výstavbu v ulici Na Pankráci chce dopravce dokončit spolu s rekonstrukcí stávajícího úseku tratě v ulicích Na Veselí a Soudní, a to před technologickou přestávkou 27. listopadu. „Příští rok na jaře, jakmile to klimatické podmínky umožní, zrekonstruujeme stávající tramvajovou trať také v ulicích Na Pankráci a Táborská, tedy v úseku od křižovatky ulic Na Pankráci a Na Veselí po křižovatku Táborské, respektive Vladimírovy a Nuselské ulice. S pravidelným využíváním nově vybudovaného úseku tratě ke stanici metra Pankrác počítá dopravní podnik na konci jara příštího roku,“ vysvětluje technický ředitel dopravního podniku pro povrchové stavby Jan Šurovský.

Chloubou pražského dopravce jsou nyní také koleje takzvaně do nikam, které mají na Barrandově. Konečná nedávno kompletně zrekonstruované trati totiž před týdnem získala stavební povolení na prodloužení až do Holyně. Na ně později naváže prodloužení trati až do Slivence. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěhování zastávek mezi Prahou a Dobříší začne letos

Řitecká zastávka se má přesunout o několik metrů hlouběji do obce.
vydáno 27. ledna 2021  18:00

Metro si zahrálo na autobus. Ty na dálnici D4 staví navzdory zákonu. Nyní se chystá jejich odstranění.   celý článek

Křivice, berle, hladový zrak. Žebráci hrají na city, v kapse ale mají mobil za tisíce

Nejnovější představitel „invalidních“ žebráků v metru. Pokud ho, kulhajícího a...
vydáno 27. ledna 2021  11:35

Mladá žena maskovaná tak, že jí jsou sotva vidět oči. Shrbená postava, vytvářející dojem, že se jedná o velice starou osobu. V ruce kelímek na drobné od...  celý článek

Tramvaje Škoda 14T oslaví výročí. Kritizované stroje brázdí Prahu už patnáct let

Úplně první tramvaj 14T nese evidenční číslo 9111.
vydáno 27. ledna 2021  5:53

Po uvedení do provozu se pětičlánková tramvaj setkala s kritikou veřejnosti. V roce 2014 byly téměř všechny tramvaje 14T odstaveny kvůli konstrukčním...  celý článek

Komerční sdělení

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou
vydáno 27. ledna 2021

Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy