metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 25. ledna 2021. Svátek má Miloš.

Během natáčení si hlídám, aby mi někdo nenabančil, říká Kryštof Hádek

  10:27
I herci jsou jenom lidé. A tak se namrzlá sněhová břečka na kluzké pražské dlažbě stala osudnou Kryštofu Hádkovi stejně jako bezpochyby řadě dalších chodců ten den. Sádra na noze nám znemožnila sejít se nad následujícími otázkami u kávy, rozhovor proto vznikal korespondenčně, napůl vleže.

V Divadle Kalich hraje Kryštof Hádek s Ivou Janžurovou ve hře Božská Sarah, slavném kusu o posledním létě proslulé herečky. | foto: Robert VanoMetro.cz

Štěstím v neštěstí je, že Kryštof zrovna nemusí před kameru a svou nejnovější divadelní roli má čerstvě dozkoušenou. Plný diář ovšem momentálně musí jít stranou.

Patříte mezi lidi, kteří na všem špatném hledají něco dobrého?
Říkám si, že mohlo být hůř. Což je samo o sobě vlastně dobré.

Vidíte tedy něco pozitivního na situaci, kdy uklouznutí na chodníku nečekaně zastaví každodenní kolotoč?
Představuje samozřejmě komplikaci. Musel jsem zrušit všechny závazky a není to nic příjemného. Na druhou stranu jsem takhle dlouho v posteli nikdy neležel. Také jsem víc doma... Takže žena mě má radši a jsem s dětmi.

Herci jsou za svůj zdravotní stav zodpovědní nejen sobě samým, ale také filmovým, televizním, divadelním producentům. Vyhýbáte se proto některým aktivitám? Jste s ohledem na svou profesi nebo i s ohledem na pochopitelný běh času na sebe opatrnější?
Některým aktivitám se vyhýbám spíš kvůli sobě. Aby kosti nekřupaly. Za čímž se určitě skrývá ten běh času, jak říkáte. A když jsem zrovna v procesu natáčení, tak se trochu hlídám. Třeba aby mi někdo nenabančil a pak se nemusel zaličovat monokl.

Fotogalerie

A naopak – jste herec, který jde před kamerou i do riskantních akcí? Musel jste někdy při některé takové překonávat sama sebe?
Ani ne. Od toho jsou tu školení kaskadéři.

Za svůj nejnovější film Kobry a užovky jste už získal cenu v Karlových Varech a nyní jste nominován i na Cenu české filmové kritiky. Co s vámi tato zpráva udělala? A za kým vy si vždycky chodíte pro názor na výsledek práce?
Měl jsem z toho pochopitelně radost. Za nikým vyloženě nechodím. Nejvíce se bavíme s dalšími zúčastněnými.

Jak kritickým metrem vám měří vaše maminka, sama filmová publicistka a režisérka?
Máma vždycky řekne, co si myslí.

Jste držitelem také titulu Shooting Star pro rok 2010, tedy byl jste zařazen mezi mladé evropské herecké hvězdy. Přineslo vám to některou z vašich četných rolí v zahraničí?
Neřekl bych.

Rok a půl jste navíc studoval na Academy of Music and drama Art v Londýně. Co vám studia v Londýně celkově dala?
Už je to přes deset let! Byla to zkušenost. Cizí země, cizí mravy, cizí jazyk... pivo bez pěny.

Kryštof Hádek

 • Pochází z Prahy, je mu 33 let. Narodil se jako nejmladší ze tří bratrů.
 • Nejstarší Ondřej je lékař, prostřední Matěj se věnuje též herecké profesi.
 • Inspirován právě bratrem Matějem se o herectví a umění zajímal od dětství. Docházel do lidové školy umění, od jedenácti byl členem Dismanova dětského rozhlasového souboru.
 • K těmto zájmům byl veden také svou matkou, filmovou publicistkou, dramaturgyní a režisérkou Janou Hádkovou, autorkou několika monografií i televizních dokumentů.
 • Ve čtvrtém ročníku opustil pražskou konzervatoř. Docházka do školy ustoupila profesionálním pracovním nabídkám, které už tehdy dostával.
 • Vzdělání si následně doplnil na londýnské Academy of Music and Drama Art.
 • Začal filmovat už jako dítě, nicméně proslavil ho až válečný snímek Jana Svěráka Tmavomodrý svět z roku 2001. Za roli četaře Karla Vojtíška byl poprvé nominován na Českého lva a díky ní se o něm psalo jako o vycházejícím idolu českého filmu.
 • Následovaly snímky jako Experti, Chyťte doktora, Bestiář, Máj, Bobule, 3 sezony v pekle, Signál, Příběh kmotra, Bez doteku, Všiváci, Kobry a užovky či Padesátka.
 • Získal Českého lva za výkon ve filmu 3 sezony v pekle a hereckou cenu na festivalu v Karlových Varech za Kobry a užovky.
 • Často točí také pro televizi (například seriály Soukromé pasti, 4teens, Nevinné lži, Neviditelní, Clona, Případ pro exorcistu a řada televizních filmů).
 • Pestrá je jeho práce pro zahraniční filmové a televizní produkce (irský seriál Raw, finsko-norsko-česká komedie Láska, soudruhu, britsko-americko-švýcarský thriller Pod kůží)
 • Věnuje se také divadlu. Účinkoval v Městských divadlech pražských, ve Švandově divadle, nyní v Divadle Studio DVA a v Divadle Kalich.
 • Je zadaný, má dvě děti.

Zmíněné Kobry a užovky vlastně mohou i za vaši nejnovější divadelní roli, asistenta Sarah Bernhardtové v inscenaci Božská Sarah. Víte o tom, že právě zážitek z tohoto filmu inspiroval Ivu Janžurovou k tomu oslovit vás?
Velmi mě to potěšilo. My jsme se s paní Ivou potkali loni v létě v Karlových Varech na festivalu, kde byla oceněna za celoživotní umění.

O Ivě Janžurové lze bez jakékoli nadsázky psát jako o herecké legendě. Jak se vám s tímto vědomím vstupovalo do hereckého partnerství s ní?
Legenda bezesporu je a na práci s ní jsem se těšil. Ještě ve spojení s režisérkou Alicí Nellis! Představení si užívám.

Jak takový profesní kontakt funguje po osobní stránce – když vás a vaši hereckou partnerku dělí generační propast?
Dobře. Paní Janžurovou a její filmy obdivuji už od dětství. A chtěl bych mít tolik energie jako ona.

V této hře slavná francouzská diva bilancuje svůj herecký a osobní život. Hlavní hrdinka je na konci své cesty. Přemýšlel jste během zkoušení, zda i vy chcete u této profese zestárnout?
Je pravda, že mě to občas napadne. Ale kdo ví, jak to všechno bude. Asi je dobré myslet na zadní vrátka.

Sarah obětovala herectví opravdu mnoho. Kde u vás končí ochota herectví cosi obětovat?
Mám to štěstí, že téměř většinu věcí dělám s radostí a protože mě to baví.

Dotočil jste film o Karlu IV., v němž ztvárňujete přímo Otce vlasti. Nakolik jste se zaobíral úvahami, zda splynete s obecnou představou o Karlu IV., na kterého jsme my Češi obzvlášť pyšní?
Takovými úvahami jsem se nezaobíral. Vlastně ani nevím, jaká je obecná představa. Ale snad nebudou velká očekávání. Ta pak většinou vedou ke zklamání.

Měl byste chuť si zahrát i některého z politiků naší moderní historie nebo dokonce současné scény?
Nemám nikoho konkrétního. Ale mám rád kvalitní politické žánry.

V březnu vám bude 34 let. Zamávala s vámi Kristova léta?
Mám zlomenou kost.

Autor:

Hlavní zprávy

Sochy, street art či plastiky. Také sídliště jsou plná pokladů

Díla na legální zdi pro tvorbu graffiti v ulici Mezi Vodami (vlevo) a bronzová...
vydáno 24. ledna 2021  17:01

Pandemie zavřela muzea i galerie. Výstavy jsou rušeny nebo přeloženy. Umělecká díla ale můžete spatřit klidně i na sídlišti nebo cestou do práce. S touto...  celý článek

Koronavirová krize zasáhla také skanzen Solvayovy lomy

Součástí expozice je 40 vláčků
vydáno 24. ledna 2021  9:00

Jaká je historie a také budoucnost tohoto muzea?  celý článek

Do zbrojního průmyslu jsou v Česku zapojené stovky firem

Jiří Hynek
vydáno 23. ledna 2021  17:00

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Před pár lety jeden z uchazečů o prezidentský úřad. Ale také vášnivý...  celý článek

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

Sáňkování v Lidících
vydáno 23. ledna 2021  9:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám