metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 15 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Další 2 fotografie v galerii
Na náplavce Hořejšího nábřeží se hladina Vltavy dotýká zaparkovaných aut. Na místě dohlíží strážníci. | foto: Pavel Tůma

Hladina Vltavy stoupá. Praha raději uzavírá populární náplavky

  11:00,  aktualizováno  17:19
Praha kvůli stoupající Vltavě odpoledne preventivně uzavře náplavky pro automobily. Nepřístupné budou břehy řeky v Praze 1 a 2 od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň a v Praze 5 na dvou sjezdech u loděnice nad Palackého mostem. Uvedla to mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Pokud bude Vltava dál stoupat, přestanou plout některé přívozy.

Vodohospodáři předpokládají, že Vltava dnes v Malé Chuchli dosáhne průtoku nad 450 metrů krychlových za sekundu, což znamená překročení hranice prvního stupně povodňové aktivity. Před 15.00 byl průtok 368 metrů krychlových za sekundu, tedy více než třikrát tolik než ve středu ráno.

Řidiči musí odjet s auty z náplavky

Magistrát vyzval řidiče, aby do odpoledne z náplavky odjeli se svými auty. "Poté budou případná parkující vozidla odtažena Správou služeb hlavního města Prahy na odtahová parkoviště," uvedla Hrubá. Dodala, že za odtažení ani za parkování na odtahových parkovištích řidiči platit nebudou.

Podle Petry Janatové z odboru bezpečnosti a krizového řízení budou náplavky uzavřeny ve chvíli, kdy bude Vltavou v Malé Chuchli protékat 400 metrů krychlových za sekundu. Pokud bude dosaženo prvního povodňového stupně, tedy 450 metrů krychlových za sekundu, začne stavba protipovodňových zábran v Divadelní ulici a na Zbraslavi.

Na náplavkách měly být akce

Na náplavce Hořejšího nábřeží se hladina Vltavy dotýká zaparkovaných aut. Na...
Na náplavce Hořejšího nábřeží se hladina Vltavy dotýká zaparkovaných aut. Na...

Po dosažení prvního povodňového stupně nesmějí vyplouvat některé pražské přívozy. Zda bude muset být jejich plavba omezena, se podle "převozníka pražského" Zdeňka Bergmana rozhodne na základě aktuální předpovědi počasí kolem 17.00. Na náplavky pořadatelé naplánovali na dnešek a pátek několik akcí. Organizace Amnesty International již zrušila plánovanou světelnou show, která měla připomenout problematiku uprchlíků ze Sýrie. V pátek a sobotu se má na Rašínově nábřeží uskutečnit pivní festival.

Opatření přijala i Praha 6. "Strážníci budou každé dvě hodiny kontrolovat hladinu Vltavy v Sedlci, potok v Šáreckém údolí a česla potoka u ruzyňské věznice," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy