metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Další 1 fotografie v galerii
Dopravní podnik má nového šéfa, je jím Martin Gillar, bývalý ředitel divize rozvoje a strategie České pošty (10.6.2016) | foto: DPP hl. m. Prahy

Hlavní je vyřešit linku metra D, říká nový šéf dopravního podniku

  11:38
Bezbariérové úpravy stanic metra budou pokračovat. Tak zní jedna z priorit nového předsedy představenstva pražského dopravního podniku Martina Gillara, který má zároveň řídit i provoz firmy.

„Moje úkoly v podniku jsou jednoznačně manažerské, ale minimálně jednou týdně budu chtít být v provozu, mluvit se zaměstnanci,“ uvedl Martin Gillar v rozhovoru pro deník Metro.

Martin Gillar

  • Vystudoval Právnickou fakultu UK.
  • Z pozice místopředsedy představenstva řídil společnost ČD Telematika.
  • Působil i jako ředitel divize rozvoje a strategie České pošty.

Jaké budou vaše priority?
Cítím jako velký úkol zlepšit vnímání společnosti zejména v oblasti využívání prostředků od města a investic. Dopravní podnik by podle mě měl mít také jasnou strategii dalšího rozvoje, která musí odrážet požadavky akcionáře. Hlavním cílem bude také vyřešení situace okolo výstavby trasy metra D.

Náměstek Dolínek už některé priority naznačil - úspory, ale i pohledávky za jízdu načerno...
Nedovolím růst provozních nákladů bez přímé vazby na růst dopravních výkonů. Přiměřený zisk musí být využit na odstranění podinvestovanosti podniku. Z hlediska strategického rozvoje nás čeká mnoho úkolů jako strategie obnovy vozového parku či vývoj elektronických panelů pro zastávky, jako základní stavební kámen pražského smart city. Proces vymáhání pohledávek za černou jízdu chci zefektivnit tak, abychom z něj pro DPP získali více finančních prostředků. Jsem přesvědčen, že část procesu vymáhání je DPP schopen zajistit efektivně vlastními silami a humánní cestou.

Jak budete spořit? Budete propouštět?
Zaměříme se více na řízení podniku přes rozpočet a dodržení proporcionality mezi kompenzací od města, naplánovanými dopravními výkony a provozními náklady. V tuto chvíli nechystáme žádná plošná personální opatření.

Cestující nejvíc zajímá trasa metra D. Jak pokračuje výkup pozemků? Stihnete do podzimu 2018 začít stavět, aby se stihly čerpat evropské peníze?
Výkupy pozemků jsou komplikovaná záležitost. V Praze ještě komplikovanější, ceny těch pražských šplhají do závratných výšin. V plánované trase metra D je i celá řada černých staveb nezapsaných v katastru, kde se nedaří dohledat vlastníka. Toho nemá i celá řada pozemků. Mám v plánu podívat se, zda by nešlo přijmout nějaké náhradní plány, které by nám umožnily dodržet původní termín zahájení stavby.

Zdražíte jízdné?
Výše jízdného je politickým rozhodnutím. Pravda je, že budu v brzké době jednat o rozpočtu s městem, kdy bude možno k tomuto tématu něco říci. Praha má jednu z nejnižších cen roční jízdenky v celém Česku, přitom poskytuje zdaleka nejkomplexnější síť městské hromadné dopravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek