metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Na palubě je místo pro deset lidí a také toaleta. | foto: ZF

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

  8:11
Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.

Zdá se, že si obří vzdušné parníky oblíbily Česko. Na konci července nad námi létala vzducholoď Zeppelin NT propagující výrobce pneumatik, dnes a zítra se na českém nebi ukazuje další. Přilétla z Polska a hlásá, že budoucnost patří chytré mobilitě. A že se máme těšit na auta řízená superpočítači.

Vzducholoď je delší než největší osobní Airbus, ovšem smí na palubu vzít jen deset lidí. Vznáší se pomocí motorů a heliového balonu a umí stát ve vzduchu na místě stejně jako helikoptéra. Tento víkend ji můžete spatřit nad českými městy včetně Prahy, Plzně, Klášterce nad Ohří, Staré Boleslavi a Jablonce nad Nisou. Organizátorem letů Zeppelinu je společnost ZF – globální dodavatel součástek pro automobilový průmysl, které jsou vyráběny právě i v České republice ve zmíněných městech.

V pátek 17. září začne svou vzdušnou pouť několika přelety nad Prahou, ten první bude už v devět hodin ráno. Pak zamíří nad Plzeň a Klášterec. V sobotu se opět vrátí do Prahy, aby pak proletěla nad Starou Boleslaví a Jabloncem. Vzducholoď by měla být jasně viditelná téměř v každém bodě měst, která navštíví, a také na trase mezi nimi.

Lety Zeppelinu ZF lze pozorovat na webu FlightRadar24, který ukazuje polohu vzducholodi na mapě v reálném čase. Stačí do aplikace zadat identifikační číslo DLZNT přidělené vzducholodi.

Že si výrobce komponentů do aut vybral k reklamě vzducholoď, není náhoda. Tento elegantní aerostat má pro firmu zvláštní význam. „Vděčíme mu za to, že naše společnost existuje již více než sto let. Společnost ZF byla založena v roce 1915. Zaměřovala se na výrobu ozubených kol a převodovek pro letadla a motorová vozidla,“ píše se na webu s tím, že společnost vyrobila i převodovku pro tuto vzducholoď.

A i když jde tak trochu o loď, rozhodně nepluje. Zeppelin se vznáší se statickou gravitací cca 350 kg, takže je těžší než vzduch, proto jde o létání. Horkovzdušné balony plují, protože jsou lehčí než vzduch. Také nemají tři výkonné motory.

Zeppelin NT

  • Nová generace legendární vzducholodi nese název Zeppelin New Technology (NT) a je jednou z největších provozuschopných vzducholodí na světě.
  • Vyrábí se ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera. Na světě existuje pouze šest exemplářů, z nichž dvě kotví v závodu ZF právě u německého jezera.
  • Zeppelin má délku 75 metrů, váží 9000 kilo a průměrná letová rychlost dosahuje přibližně 100 km/h v závislosti na síle a směru větru.
  • Zeppelin může vystoupat do nadmořské výšky až 3000 metrů, obvyklá výška při letu je zhruba 300 metrů nad povrchem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek