metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Na palubě je místo pro deset lidí a také toaleta. | foto: ZF

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

  8:11
Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.

Zdá se, že si obří vzdušné parníky oblíbily Česko. Na konci července nad námi létala vzducholoď Zeppelin NT propagující výrobce pneumatik, dnes a zítra se na českém nebi ukazuje další. Přilétla z Polska a hlásá, že budoucnost patří chytré mobilitě. A že se máme těšit na auta řízená superpočítači.

Vzducholoď je delší než největší osobní Airbus, ovšem smí na palubu vzít jen deset lidí. Vznáší se pomocí motorů a heliového balonu a umí stát ve vzduchu na místě stejně jako helikoptéra. Tento víkend ji můžete spatřit nad českými městy včetně Prahy, Plzně, Klášterce nad Ohří, Staré Boleslavi a Jablonce nad Nisou. Organizátorem letů Zeppelinu je společnost ZF – globální dodavatel součástek pro automobilový průmysl, které jsou vyráběny právě i v České republice ve zmíněných městech.

V pátek 17. září začne svou vzdušnou pouť několika přelety nad Prahou, ten první bude už v devět hodin ráno. Pak zamíří nad Plzeň a Klášterec. V sobotu se opět vrátí do Prahy, aby pak proletěla nad Starou Boleslaví a Jabloncem. Vzducholoď by měla být jasně viditelná téměř v každém bodě měst, která navštíví, a také na trase mezi nimi.

Lety Zeppelinu ZF lze pozorovat na webu FlightRadar24, který ukazuje polohu vzducholodi na mapě v reálném čase. Stačí do aplikace zadat identifikační číslo DLZNT přidělené vzducholodi.

Že si výrobce komponentů do aut vybral k reklamě vzducholoď, není náhoda. Tento elegantní aerostat má pro firmu zvláštní význam. „Vděčíme mu za to, že naše společnost existuje již více než sto let. Společnost ZF byla založena v roce 1915. Zaměřovala se na výrobu ozubených kol a převodovek pro letadla a motorová vozidla,“ píše se na webu s tím, že společnost vyrobila i převodovku pro tuto vzducholoď.

A i když jde tak trochu o loď, rozhodně nepluje. Zeppelin se vznáší se statickou gravitací cca 350 kg, takže je těžší než vzduch, proto jde o létání. Horkovzdušné balony plují, protože jsou lehčí než vzduch. Také nemají tři výkonné motory.

Zeppelin NT

  • Nová generace legendární vzducholodi nese název Zeppelin New Technology (NT) a je jednou z největších provozuschopných vzducholodí na světě.
  • Vyrábí se ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera. Na světě existuje pouze šest exemplářů, z nichž dvě kotví v závodu ZF právě u německého jezera.
  • Zeppelin má délku 75 metrů, váží 9000 kilo a průměrná letová rychlost dosahuje přibližně 100 km/h v závislosti na síle a směru větru.
  • Zeppelin může vystoupat do nadmořské výšky až 3000 metrů, obvyklá výška při letu je zhruba 300 metrů nad povrchem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek