metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Na palubě je místo pro deset lidí a také toaleta. | foto: ZF

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

  8:11
Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.

Zdá se, že si obří vzdušné parníky oblíbily Česko. Na konci července nad námi létala vzducholoď Zeppelin NT propagující výrobce pneumatik, dnes a zítra se na českém nebi ukazuje další. Přilétla z Polska a hlásá, že budoucnost patří chytré mobilitě. A že se máme těšit na auta řízená superpočítači.

Vzducholoď je delší než největší osobní Airbus, ovšem smí na palubu vzít jen deset lidí. Vznáší se pomocí motorů a heliového balonu a umí stát ve vzduchu na místě stejně jako helikoptéra. Tento víkend ji můžete spatřit nad českými městy včetně Prahy, Plzně, Klášterce nad Ohří, Staré Boleslavi a Jablonce nad Nisou. Organizátorem letů Zeppelinu je společnost ZF – globální dodavatel součástek pro automobilový průmysl, které jsou vyráběny právě i v České republice ve zmíněných městech.

V pátek 17. září začne svou vzdušnou pouť několika přelety nad Prahou, ten první bude už v devět hodin ráno. Pak zamíří nad Plzeň a Klášterec. V sobotu se opět vrátí do Prahy, aby pak proletěla nad Starou Boleslaví a Jabloncem. Vzducholoď by měla být jasně viditelná téměř v každém bodě měst, která navštíví, a také na trase mezi nimi.

Lety Zeppelinu ZF lze pozorovat na webu FlightRadar24, který ukazuje polohu vzducholodi na mapě v reálném čase. Stačí do aplikace zadat identifikační číslo DLZNT přidělené vzducholodi.

Že si výrobce komponentů do aut vybral k reklamě vzducholoď, není náhoda. Tento elegantní aerostat má pro firmu zvláštní význam. „Vděčíme mu za to, že naše společnost existuje již více než sto let. Společnost ZF byla založena v roce 1915. Zaměřovala se na výrobu ozubených kol a převodovek pro letadla a motorová vozidla,“ píše se na webu s tím, že společnost vyrobila i převodovku pro tuto vzducholoď.

A i když jde tak trochu o loď, rozhodně nepluje. Zeppelin se vznáší se statickou gravitací cca 350 kg, takže je těžší než vzduch, proto jde o létání. Horkovzdušné balony plují, protože jsou lehčí než vzduch. Také nemají tři výkonné motory.

Zeppelin NT

  • Nová generace legendární vzducholodi nese název Zeppelin New Technology (NT) a je jednou z největších provozuschopných vzducholodí na světě.
  • Vyrábí se ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera. Na světě existuje pouze šest exemplářů, z nichž dvě kotví v závodu ZF právě u německého jezera.
  • Zeppelin má délku 75 metrů, váží 9000 kilo a průměrná letová rychlost dosahuje přibližně 100 km/h v závislosti na síle a směru větru.
  • Zeppelin může vystoupat do nadmořské výšky až 3000 metrů, obvyklá výška při letu je zhruba 300 metrů nad povrchem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy