metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Ilustrační foto | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Hledá se národní koktejl. Barmani, posílejte své tipy!

  9:27
Irové mají irskou kávu, Brazilci zase caipirinhu. Ale jaký je náš drink?

Říká se, že českým národním nápojem je pivo. Na Moravě by bojovali za slivovici a někde možná i za becherovku. Jaký je ale náš národní koktejl? To už tak jednoznačné není. Brazilci mají caipirinhu, Irové irskou kávu a v Singapuru se mohou odvolávat na singapore sling.

Posílejte tipy

Posílejte návrhy na e-mail cernik@cbanet.cz.

● Ten vítězný pak zástupci CBA vyberou na výroční konferenci asociace, která se uskuteční o posledním dubnovém víkendu v Brně.

● Celosvětový seznam národních koktejlů pak schválí delegáti podzimního kongresu Mezinárodní barmanské asociace v Kodani.

„Češi momentálně zásobují přední světové podniky výbornými barmany a zdejší top bary jsou srovnatelné s globální špičkou, o národním koktejlu však doposud diskuse neproběhla,“ říká Aleš Svojanovský, prezident České barmanské asociace.

Mezinárodní barmanská asociace IBA přednedávnem vyhlásila záměr rozšířit řady svých oficiálních koktejlových receptur právě o národní drinky a oslovila s tímto požadavkem všechny členské národní asociace světa. A proto se Česká barmanská asociace (CBA) obrací na všechny barmany a příznivce koktejlové kultury, aby jí pomohli kýžený národní drink najít, případně jej upravit.

Čtěte také:

„Je jedno, zda půjde o drink sladký, nebo hořký, krátký, nebo dlouhý. Měl by však být historicky známý a jeho bázi by měla tvořit typická česká lihovina dostupná v běžném tuzemském baru,“ uvedl člen odborné rady CBA Miroslav Černík.

Barmani by se podle něj měli ohlédnout do minulosti, která nabízí řadu mezinárodně úspěšných a populárních českých drinků spjatých s osobnostmi řemesla, a ty ideálně inovovat v souladu se současnými trendy.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek