metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Lehký „drink“ z manga a sójového mléka můžete doplnit ledovou tříští a podávat...
Ilustrační foto | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Hledá se národní koktejl. Barmani, posílejte své tipy!

2. dubna 2017  9:27 Petr Holeček Metro.cz
Irové mají irskou kávu, Brazilci zase caipirinhu. Ale jaký je náš drink?

Říká se, že českým národním nápojem je pivo. Na Moravě by bojovali za slivovici a někde možná i za becherovku. Jaký je ale náš národní koktejl? To už tak jednoznačné není. Brazilci mají caipirinhu, Irové irskou kávu a v Singapuru se mohou odvolávat na singapore sling.

Posílejte tipy

Posílejte návrhy na e-mail cernik@cbanet.cz.

● Ten vítězný pak zástupci CBA vyberou na výroční konferenci asociace, která se uskuteční o posledním dubnovém víkendu v Brně.

● Celosvětový seznam národních koktejlů pak schválí delegáti podzimního kongresu Mezinárodní barmanské asociace v Kodani.

„Češi momentálně zásobují přední světové podniky výbornými barmany a zdejší top bary jsou srovnatelné s globální špičkou, o národním koktejlu však doposud diskuse neproběhla,“ říká Aleš Svojanovský, prezident České barmanské asociace.

Mezinárodní barmanská asociace IBA přednedávnem vyhlásila záměr rozšířit řady svých oficiálních koktejlových receptur právě o národní drinky a oslovila s tímto požadavkem všechny členské národní asociace světa. A proto se Česká barmanská asociace (CBA) obrací na všechny barmany a příznivce koktejlové kultury, aby jí pomohli kýžený národní drink najít, případně jej upravit.

Čtěte také:

„Je jedno, zda půjde o drink sladký, nebo hořký, krátký, nebo dlouhý. Měl by však být historicky známý a jeho bázi by měla tvořit typická česká lihovina dostupná v běžném tuzemském baru,“ uvedl člen odborné rady CBA Miroslav Černík.

Barmani by se podle něj měli ohlédnout do minulosti, která nabízí řadu mezinárodně úspěšných a populárních českých drinků spjatých s osobnostmi řemesla, a ty ideálně inovovat v souladu se současnými trendy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám