metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Další 3 fotografie v galerii
Toalety na I.P. Pavlova | foto: Vojtěch Mach

Hledá se nejhorší veřejné WC v Praze. To na magistrátu trápí nájezdy bezdomovců

  12:08
Papír, mýdla, ale i vodovodní baterie. To všechno fofrem mizí z toalet ve Škodově paláci. Celková škoda? Čtyřicet tisíc korun měsíčně. Jaké veřejné záchody jsou na tom podle vás v Praze podobně?

Kvalita a úroveň veřejných záchodů v Praze zůstává stále aktuálním tématem. Naposledy se nad tím pozastavila naše čtenářka, když navštívila toalety v budově magistrátu na Jungmannově náměstí. "Záchody jsou pěkné, ale špinavé. Úklid tam nebyl proveden dlouho, všude binec... To samé na hlavním nádraží," napsala.

Měsíčně škoda za 40 tisíc korun

Hledá se nejhorší toaleta v Praze

Vyhrajte 800 korun

Víte o dalších veřejných toaletách, které si zaslouží větší pozornost správců? Pošlete nám fotku WC, které je podle vás tím nejhorším v Praze. Autor nejzajímavějšího snímku dostane 800 korun. Své úlovky posílejte na www.metro.cz/hlidac a mail mms@metro.cz.

Magistrát ale nařčení odmítá. Na toaletách v přízemí Škodova paláce v úředních hodinách prý probíhá kontrola úklidu každé dvě hodiny. "Pravda je ovšem ta, že nepřizpůsobiví spoluobčané především z řad bezdomovců a narkomanů dokáží toaletu zdevastovat za mnohem kratší dobu. Toto je i příčinou chybějícího vybavení na toaletách, měsíčně je jen z těchto čtyř prostor rozkradeno vybavení za zhruba 40 tisíc," uvedla mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Podle ní mizí toaletní prkénka, baterie, zásobníky na mýdlo a toaletní papír. "Prostě vše, co není zabetonované. V současné době pracujeme na několika variantách provozu WC, buď zavedením stálé služby, což je problém z hlediska dispozice a personálního zajištění, nebo provedení toalet v antivandal provedení, což také není ideální hlavně ve vztahu k běžným klientům úřad," dodává mluvčí. Co přesně "antivandal" záchody jsou, ale již neupřesnila.

S bezdomovci na toaletách bojuje i knihovna

Toalety ve stanici metra Anděl

Toalety ve stanici metra Anděl

S toaletami měla problém také Městská knihovna na Mariánském náměstí, a to zejména v zimě, kdy se do prostor chodili zahřívat bezdomovci, mnozí z nich si v kabinkách též zdřímli. Letošní zimu by se ale situace mohla zlepšit. "V létě jsme vyměnili na toaletách kohoutky, takže voda teče jen dvě vteřiny. Zrušili jsme také šatní skříňky a zavazadla do úschovy přijímáme jen čistá," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Současně ale zůstává skeptická. "Pokud nebude v Praze centrum, kde se bezdomovci budou moci převléct a umýt, tak my tu situaci nevyřešíme," dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy