metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 3 fotografie v galerii
Toalety na I.P. Pavlova | foto: Vojtěch Mach

Hledá se nejhorší veřejné WC v Praze. To na magistrátu trápí nájezdy bezdomovců

  12:08
Papír, mýdla, ale i vodovodní baterie. To všechno fofrem mizí z toalet ve Škodově paláci. Celková škoda? Čtyřicet tisíc korun měsíčně. Jaké veřejné záchody jsou na tom podle vás v Praze podobně?

Kvalita a úroveň veřejných záchodů v Praze zůstává stále aktuálním tématem. Naposledy se nad tím pozastavila naše čtenářka, když navštívila toalety v budově magistrátu na Jungmannově náměstí. "Záchody jsou pěkné, ale špinavé. Úklid tam nebyl proveden dlouho, všude binec... To samé na hlavním nádraží," napsala.

Měsíčně škoda za 40 tisíc korun

Hledá se nejhorší toaleta v Praze

Vyhrajte 800 korun

Víte o dalších veřejných toaletách, které si zaslouží větší pozornost správců? Pošlete nám fotku WC, které je podle vás tím nejhorším v Praze. Autor nejzajímavějšího snímku dostane 800 korun. Své úlovky posílejte na www.metro.cz/hlidac a mail mms@metro.cz.

Magistrát ale nařčení odmítá. Na toaletách v přízemí Škodova paláce v úředních hodinách prý probíhá kontrola úklidu každé dvě hodiny. "Pravda je ovšem ta, že nepřizpůsobiví spoluobčané především z řad bezdomovců a narkomanů dokáží toaletu zdevastovat za mnohem kratší dobu. Toto je i příčinou chybějícího vybavení na toaletách, měsíčně je jen z těchto čtyř prostor rozkradeno vybavení za zhruba 40 tisíc," uvedla mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Podle ní mizí toaletní prkénka, baterie, zásobníky na mýdlo a toaletní papír. "Prostě vše, co není zabetonované. V současné době pracujeme na několika variantách provozu WC, buď zavedením stálé služby, což je problém z hlediska dispozice a personálního zajištění, nebo provedení toalet v antivandal provedení, což také není ideální hlavně ve vztahu k běžným klientům úřad," dodává mluvčí. Co přesně "antivandal" záchody jsou, ale již neupřesnila.

S bezdomovci na toaletách bojuje i knihovna

Toalety ve stanici metra Anděl

Toalety ve stanici metra Anděl

S toaletami měla problém také Městská knihovna na Mariánském náměstí, a to zejména v zimě, kdy se do prostor chodili zahřívat bezdomovci, mnozí z nich si v kabinkách též zdřímli. Letošní zimu by se ale situace mohla zlepšit. "V létě jsme vyměnili na toaletách kohoutky, takže voda teče jen dvě vteřiny. Zrušili jsme také šatní skříňky a zavazadla do úschovy přijímáme jen čistá," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Současně ale zůstává skeptická. "Pokud nebude v Praze centrum, kde se bezdomovci budou moci převléct a umýt, tak my tu situaci nevyřešíme," dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek