metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hledáme nové učitele. Značka: Dáme vám i byt

20. července 2018  8:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Ředitelé českých škol si neoddechnou ani v létě. Shánějí pedagogy. „Scházejí učitelé matematiky, fyziky nebo pro první stupeň, po těch je velká poptávka,“ říká Jan Hoštička, zástupce ředitele základní školy v pražských Ďáblicích.

Školám stále chybí kantoři. Stále více inzerátů typu „hledáme učitele“ se objevuje v novinách a na vývěskách úřadů práce právě o prázdninách. Ve školách přibývají děti. Převládají nabídky od základních škol, starosti mají ale i na středních školách.

„Problém s novými učiteli jsme naštěstí v těchto dnech vyřešili,“ řekl Metru Jan Hoštička, zástupce ředitele základní školy v pražských Ďáblicích. Pedagog ale připouští, že sehnat nové spolupracovníky není v českém školství obecně snadné. „Scházejí učitelé matematiky, fyziky nebo pro první stupeň, po těch je velká poptávka,“ říká Hoštička. Určitě je to ale snazší ve velkém městě než na venkově. 

„Nemuseli jsme ani přesvědčovat nabídkou nějakého extra platu, ti, kdo se v této branži pohybují, vědí, do čeho jdou, tarify znají,“ naráží zástupce ředitele ďáblické základní školy na fakt, že platy jsou dlouhodobým problémem v této profesi. „Když srovnáte plat například skladníka a učitele, není se někdy o čem bavit,“ uzavírá Jan Hoštička.

V horší situaci je Jaroslava Koželská, ředitelka malé základky v Bylanech na Kolínsku. Zatím se jí přihlásilo šest zájemců, ale nevybrali ještě nikoho. „Nevyhovovali po stránce odbornosti,“ upřesňuje ředitelka základní školy. Bylanská škola má jeden významný trumf – k dispozici je v přilehlém rodinném domě nově zrekonstruovaný byt dva plus jedna. 

Problémem českých škol je především nedostatek mladých učitelů, pedagogický sbor rok od roku stárne.

  • Průměrný plat učitele v základních školách je v současnosti 26 087 korun. Středoškolští pedagogové berou 26 212 korun. 
  • České sborovny trpí nedostatkem mladé krve, je málo nových absolventů pedagogických fakult. Například v Karlovarském kraji budou do pěti let potřebovat asi 240 nových učitelů kvůli odchodu těch starších do penze.  
  • Nejen stárnutím trpí školství. Jihočeský kraj má sice pedagogů dost, ale spočítali, že do budoucna budou chybět specialisté na matematiku, fyziku, informační technologie nebo učitelé pro odborný výcvik. 
  • Průměrný věk pedagoga základní školy je kolem 45 let.

„Samozřejmě se na to všichni zájemci ptají,“ potvrzuje Koželská. Bydlení je významným lákadlem, podle ředitelky byli mezi uchazeči také lidé z Prahy. Ta je odsud necelých čtyřicet kilometrů, takže by jim odpadlo každodenní dojíždění. Bydlení přímo v místě by bylo pro leckteré uchazeče výhrou v loterii. Ale ani střecha nad hlavou nemusí do Bylan učitele přitáhnout.

Obecní byt pro učitele školy je magnetem v inzerátu základní školy i v Roztokách u Prahy. „Ano, ptají se na to všichni, kteří se dosud ozvali,“ uvedla pro deník Metro pracovnice školy. Na vypisované pozice, například učitele angličtiny nebo speciálního pedagoga, se zatím hlásilo po dvou až třech lidech na jedno místo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám