metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Hledání lásky na síti se často pekelně prodraží

  8:13
VIP seznámení v akci za 149 korun měsíčně! Výhodná nabídka se nenápadně zvýší až dvacetinásobně.

Důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu nevyužívají jen podvodné zahraniční e-shopy. Poměrně slušný zisk přináší zahraničním internetovým seznamovacím portálům automatické prodlužování „členství“ a s tím spojené strhávání peněz. Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě klienta, aby pak z jeho účtu vysávaly vysoké částky.

„Od roku 2015 jsme zaznamenali téměř sedm a půl tisíce stížností na nejrůznější klamavé praktiky seznamek,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Téměř pět tisíc reklamací přitom přibylo v loňské roce. Podle Zeleného je na prvním místě nepozornost a důvěřivost zájemců – především proto, že si pořádně nepřečtou obchodní podmínky. Na druhé straně vykazují internetové seznamovací portály výrazné a záměrné nedostatky, jež méně ostražité klienty snadno lapí do sítě.

„Například upozornění, že po uplynutí prvního období se částka za další období zvyšuje třeba až na dvacetinásobek, je psané šedým písmem na šedém podkladě,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Málokdo si toho všimne a je překvapen částkami, které mu automaticky odtékají z konta. Do možností, jak smluvní vztah ukončit, dávají seznamky často podmínku, že vypovězení musí zákazník poslat faxem. Přístrojem, který už řada lidí ani nezná. Smlouvu přitom lze podle zákona vypovědět e-mailem. Použití faxu má zájemce co nejvíc odradit, jedná se přitom o nepřiměřenou podmínku.

I v případě, že klient smlouvu řádně e-mailem vypoví, najímají si seznamky inkasní agentury, které se snaží „dlužné“ částky a penále z lidí vymámit. Inkasisté se například vyptávají v zaměstnání a v místě bydliště. Přitom zdůrazňují, že hledají dlužníka. Zelený doporučuje po vypovězení smlouvy zablokovat platební kartu.

Problematické internetové seznamky působí napříč celou Evropou. Jejich zřizovatelé sídlí nejčastěji v Lucembursku, Velké Británii, Polsku nebo na Maltě. 

Milostné miliony fuč

14,5

O tolik milionů korun pravděpodobně přišli Češi v internetových seznamkách za posledních pět let kvůli automatickému prodlužování členství. Údaj zahrnuje zákazníky, kteří se obrátili o pomoc ke spotřebitelské poradně dTest. Dá se předpokládat, že o pomoc žádala jen část postižených.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek