metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Hledání lásky na síti se často pekelně prodraží

  8:13
VIP seznámení v akci za 149 korun měsíčně! Výhodná nabídka se nenápadně zvýší až dvacetinásobně.

Důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu nevyužívají jen podvodné zahraniční e-shopy. Poměrně slušný zisk přináší zahraničním internetovým seznamovacím portálům automatické prodlužování „členství“ a s tím spojené strhávání peněz. Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě klienta, aby pak z jeho účtu vysávaly vysoké částky.

„Od roku 2015 jsme zaznamenali téměř sedm a půl tisíce stížností na nejrůznější klamavé praktiky seznamek,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Téměř pět tisíc reklamací přitom přibylo v loňské roce. Podle Zeleného je na prvním místě nepozornost a důvěřivost zájemců – především proto, že si pořádně nepřečtou obchodní podmínky. Na druhé straně vykazují internetové seznamovací portály výrazné a záměrné nedostatky, jež méně ostražité klienty snadno lapí do sítě.

„Například upozornění, že po uplynutí prvního období se částka za další období zvyšuje třeba až na dvacetinásobek, je psané šedým písmem na šedém podkladě,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Málokdo si toho všimne a je překvapen částkami, které mu automaticky odtékají z konta. Do možností, jak smluvní vztah ukončit, dávají seznamky často podmínku, že vypovězení musí zákazník poslat faxem. Přístrojem, který už řada lidí ani nezná. Smlouvu přitom lze podle zákona vypovědět e-mailem. Použití faxu má zájemce co nejvíc odradit, jedná se přitom o nepřiměřenou podmínku.

I v případě, že klient smlouvu řádně e-mailem vypoví, najímají si seznamky inkasní agentury, které se snaží „dlužné“ částky a penále z lidí vymámit. Inkasisté se například vyptávají v zaměstnání a v místě bydliště. Přitom zdůrazňují, že hledají dlužníka. Zelený doporučuje po vypovězení smlouvy zablokovat platební kartu.

Problematické internetové seznamky působí napříč celou Evropou. Jejich zřizovatelé sídlí nejčastěji v Lucembursku, Velké Británii, Polsku nebo na Maltě. 

Milostné miliony fuč

14,5

O tolik milionů korun pravděpodobně přišli Češi v internetových seznamkách za posledních pět let kvůli automatickému prodlužování členství. Údaj zahrnuje zákazníky, kteří se obrátili o pomoc ke spotřebitelské poradně dTest. Dá se předpokládat, že o pomoc žádala jen část postižených.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy