metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Hledání lásky na síti se často pekelně prodraží

17. března 2019  8:13 Pavel Hrabica Metro.cz
VIP seznámení v akci za 149 korun měsíčně! Výhodná nabídka se nenápadně zvýší až dvacetinásobně.

Důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu nevyužívají jen podvodné zahraniční e-shopy. Poměrně slušný zisk přináší zahraničním internetovým seznamovacím portálům automatické prodlužování „členství“ a s tím spojené strhávání peněz. Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě klienta, aby pak z jeho účtu vysávaly vysoké částky.

„Od roku 2015 jsme zaznamenali téměř sedm a půl tisíce stížností na nejrůznější klamavé praktiky seznamek,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Téměř pět tisíc reklamací přitom přibylo v loňské roce. Podle Zeleného je na prvním místě nepozornost a důvěřivost zájemců – především proto, že si pořádně nepřečtou obchodní podmínky. Na druhé straně vykazují internetové seznamovací portály výrazné a záměrné nedostatky, jež méně ostražité klienty snadno lapí do sítě.

„Například upozornění, že po uplynutí prvního období se částka za další období zvyšuje třeba až na dvacetinásobek, je psané šedým písmem na šedém podkladě,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Málokdo si toho všimne a je překvapen částkami, které mu automaticky odtékají z konta. Do možností, jak smluvní vztah ukončit, dávají seznamky často podmínku, že vypovězení musí zákazník poslat faxem. Přístrojem, který už řada lidí ani nezná. Smlouvu přitom lze podle zákona vypovědět e-mailem. Použití faxu má zájemce co nejvíc odradit, jedná se přitom o nepřiměřenou podmínku.

I v případě, že klient smlouvu řádně e-mailem vypoví, najímají si seznamky inkasní agentury, které se snaží „dlužné“ částky a penále z lidí vymámit. Inkasisté se například vyptávají v zaměstnání a v místě bydliště. Přitom zdůrazňují, že hledají dlužníka. Zelený doporučuje po vypovězení smlouvy zablokovat platební kartu.

Problematické internetové seznamky působí napříč celou Evropou. Jejich zřizovatelé sídlí nejčastěji v Lucembursku, Velké Británii, Polsku nebo na Maltě. 

Milostné miliony fuč

14,5

O tolik milionů korun pravděpodobně přišli Češi v internetových seznamkách za posledních pět let kvůli automatickému prodlužování členství. Údaj zahrnuje zákazníky, kteří se obrátili o pomoc ke spotřebitelské poradně dTest. Dá se předpokládat, že o pomoc žádala jen část postižených.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám