metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Hledání lásky na síti se často pekelně prodraží

  8:13
VIP seznámení v akci za 149 korun měsíčně! Výhodná nabídka se nenápadně zvýší až dvacetinásobně.

Důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu nevyužívají jen podvodné zahraniční e-shopy. Poměrně slušný zisk přináší zahraničním internetovým seznamovacím portálům automatické prodlužování „členství“ a s tím spojené strhávání peněz. Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě klienta, aby pak z jeho účtu vysávaly vysoké částky.

„Od roku 2015 jsme zaznamenali téměř sedm a půl tisíce stížností na nejrůznější klamavé praktiky seznamek,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Téměř pět tisíc reklamací přitom přibylo v loňské roce. Podle Zeleného je na prvním místě nepozornost a důvěřivost zájemců – především proto, že si pořádně nepřečtou obchodní podmínky. Na druhé straně vykazují internetové seznamovací portály výrazné a záměrné nedostatky, jež méně ostražité klienty snadno lapí do sítě.

„Například upozornění, že po uplynutí prvního období se částka za další období zvyšuje třeba až na dvacetinásobek, je psané šedým písmem na šedém podkladě,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Málokdo si toho všimne a je překvapen částkami, které mu automaticky odtékají z konta. Do možností, jak smluvní vztah ukončit, dávají seznamky často podmínku, že vypovězení musí zákazník poslat faxem. Přístrojem, který už řada lidí ani nezná. Smlouvu přitom lze podle zákona vypovědět e-mailem. Použití faxu má zájemce co nejvíc odradit, jedná se přitom o nepřiměřenou podmínku.

I v případě, že klient smlouvu řádně e-mailem vypoví, najímají si seznamky inkasní agentury, které se snaží „dlužné“ částky a penále z lidí vymámit. Inkasisté se například vyptávají v zaměstnání a v místě bydliště. Přitom zdůrazňují, že hledají dlužníka. Zelený doporučuje po vypovězení smlouvy zablokovat platební kartu.

Problematické internetové seznamky působí napříč celou Evropou. Jejich zřizovatelé sídlí nejčastěji v Lucembursku, Velké Británii, Polsku nebo na Maltě. 

Milostné miliony fuč

14,5

O tolik milionů korun pravděpodobně přišli Češi v internetových seznamkách za posledních pět let kvůli automatickému prodlužování členství. Údaj zahrnuje zákazníky, kteří se obrátili o pomoc ke spotřebitelské poradně dTest. Dá se předpokládat, že o pomoc žádala jen část postižených.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. Jezdí tu nový hlas tramvají a busů. Jeho jméno je zatím tajné

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek