metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola

Větší foto
Marek Franc na vyhlídce observatoře | foto: Metro.cz

Hlídač mraků má na Milešovce i točené pivo. Jeho babička tu oslavila devadesáté narozeniny

  8:07
„Hlavně aby byla na fotce vidět ta hezká oblačnost,“ rozhlíží se Marek Franc na vyhlídce observatoře s rozhlednou. Pracuje tady na vrcholu Milešovky jako pozorovatel počasí, zároveň se stará o návštěvníky.

„Sbíráme tady malý střípek podkladů pro předpovědi počasí,“ zmiňuje mezi mraky a zapadajícím sluncem. Živelně popisuje činnost superpočítačů krmených celosvětově čerstvě naměřenými daty z družic, radarů, lodí, balonových sond, ale třeba i z tohoto vrcholu Českého Středohoří. „Výsledky pak meteorologové interpretují jako předpovědi,“ podotýká.

Historie zápisů na Milešovce se váže k roku 1905. „Zpočátku tu žil nastálo jeden pozorovatel i s rodinou a se slepicemi. Od 2. světové války se tu ale střídáme dvě posádky po dvou lidech, pátý je navíc jako náhradník,“ upřesňuje.

Vždy celý týden se tady nahoře točí s kolegou ve dvanáctihodinových směnách, pak má dalších sedm dní volno a míří domů, do Prahy. Ta je odsud vzdušnou čarou asi 60 kilometrů a v noci jasně svítí z obzoru až sem.

Turistickým lákadlem dominantního sopečného „krpálu“ z třetihor, který se tyčí 400 metrů nad okolní krajinu, jsou kromě krásného výhledu hned dva výčepy. Proto sem nákladní lanovka dlouhá dva kilometry provozovaná Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR dopravuje nejen zásoby a sud s vodou, ale i sudy s pivem. Prazdroj, Holbu i Svijany.

Marek umí poutavě vyprávět o historii místa i přírodních zajímavostech, turisté si mohou osobitý výklad objednat předem. Básní o dobách, kdy se šlechta scházela v lázních v Teplicích, a k bontonu dobré společnosti patřilo vidět východ slunce z Milešovky. „Dokonce Alexander von Humboldt zcestovalý po Střední a Jižní Americe i Střední Asii označil toto místo za jeden ze tří nejkrásnějších výhledů na světě,“ usmívá se. 

Ale dostat se sem… „Záchranáři sem nevyjedou ani na čtyřkolce, zkoušeli to opakovaně,“ vzpomíná pozorovatel, který na rozhledně připomínající malý romantický hrádeček pracuje čtvrtým rokem.

Ozývá se funění. Není to medvěd ani zapomenutý účastník každoročního Memoriálu Sváti Pulce, což je recesistická akce k uctění památky fiktivního horolezce zmíněného Járou Cimrmanem ve hře Švestka. Přibíhá splavený kamarád Honza, učitel z Prahy. Před necelou hodinou se rozloučil a odešel lesem dolů k parkovišti, aby v metropoli stihl rande.

„Zapomněl jsem klíče od auta,“ heká přerušovaně. Je to fakt krpál. Kdo má ale obavy, že vrchol nezdolá kvůli kondici, pro toho má Marek Franc rodinnou příhodu: „Loni to sem vyšla naše babička, měla to ode mě jako dárek k devadesátinám. Ona má Alzheimera, tak jsem vymyslel oslavu, aby na ni hned nezapomněla. Cesta nám sice trvala mnohem dýl, ale zvládla to a byla na sebe hrdá.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek