metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Marek Franc na vyhlídce observatoře
Větší foto
Marek Franc na vyhlídce observatoře | foto: Metro.cz

Hlídač mraků má na Milešovce i točené pivo. Jeho babička tu oslavila devadesáté narozeniny

28. srpna 2019  8:07 Jan David
„Hlavně aby byla na fotce vidět ta hezká oblačnost,“ rozhlíží se Marek Franc na vyhlídce observatoře s rozhlednou. Pracuje tady na vrcholu Milešovky jako pozorovatel počasí, zároveň se stará o návštěvníky.

„Sbíráme tady malý střípek podkladů pro předpovědi počasí,“ zmiňuje mezi mraky a zapadajícím sluncem. Živelně popisuje činnost superpočítačů krmených celosvětově čerstvě naměřenými daty z družic, radarů, lodí, balonových sond, ale třeba i z tohoto vrcholu Českého Středohoří. „Výsledky pak meteorologové interpretují jako předpovědi,“ podotýká.

Historie zápisů na Milešovce se váže k roku 1905. „Zpočátku tu žil nastálo jeden pozorovatel i s rodinou a se slepicemi. Od 2. světové války se tu ale střídáme dvě posádky po dvou lidech, pátý je navíc jako náhradník,“ upřesňuje.

Vždy celý týden se tady nahoře točí s kolegou ve dvanáctihodinových směnách, pak má dalších sedm dní volno a míří domů, do Prahy. Ta je odsud vzdušnou čarou asi 60 kilometrů a v noci jasně svítí z obzoru až sem.

Turistickým lákadlem dominantního sopečného „krpálu“ z třetihor, který se tyčí 400 metrů nad okolní krajinu, jsou kromě krásného výhledu hned dva výčepy. Proto sem nákladní lanovka dlouhá dva kilometry provozovaná Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR dopravuje nejen zásoby a sud s vodou, ale i sudy s pivem. Prazdroj, Holbu i Svijany.

Marek umí poutavě vyprávět o historii místa i přírodních zajímavostech, turisté si mohou osobitý výklad objednat předem. Básní o dobách, kdy se šlechta scházela v lázních v Teplicích, a k bontonu dobré společnosti patřilo vidět východ slunce z Milešovky. „Dokonce Alexander von Humboldt zcestovalý po Střední a Jižní Americe i Střední Asii označil toto místo za jeden ze tří nejkrásnějších výhledů na světě,“ usmívá se. 

Ale dostat se sem… „Záchranáři sem nevyjedou ani na čtyřkolce, zkoušeli to opakovaně,“ vzpomíná pozorovatel, který na rozhledně připomínající malý romantický hrádeček pracuje čtvrtým rokem.

Ozývá se funění. Není to medvěd ani zapomenutý účastník každoročního Memoriálu Sváti Pulce, což je recesistická akce k uctění památky fiktivního horolezce zmíněného Járou Cimrmanem ve hře Švestka. Přibíhá splavený kamarád Honza, učitel z Prahy. Před necelou hodinou se rozloučil a odešel lesem dolů k parkovišti, aby v metropoli stihl rande.

„Zapomněl jsem klíče od auta,“ heká přerušovaně. Je to fakt krpál. Kdo má ale obavy, že vrchol nezdolá kvůli kondici, pro toho má Marek Franc rodinnou příhodu: „Loni to sem vyšla naše babička, měla to ode mě jako dárek k devadesátinám. Ona má Alzheimera, tak jsem vymyslel oslavu, aby na ni hned nezapomněla. Cesta nám sice trvala mnohem dýl, ale zvládla to a byla na sebe hrdá.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Českem obchází strašidlo. Placení kartami může zkolabovat

Ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  12:09

Už zítra byste mohli mít při placení kartou v obchodě starosti. Začne totiž platit nová směrnice Evropské unie, která zpřísňuje ochranu při platbách přes...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám