metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Voňavá domácnost je sen mnoha hospodyněk. Ale pozor, všeho moc škodí.
Voňavá domácnost je sen mnoha hospodyněk. Ale pozor, všeho moc škodí. | foto: Profimedia.cz

Hlídejte si svůj domov. Tipy na drobnosti, které se vám vrátí na zdraví

13. května 2017  7:54 Markéta Králová
Myslíte si, že bydlení neohrožuje vaše zdraví? Naopak to, v čem žijete, může do značné míry ovlivnit i vaše zdraví.

Samozřejmě tím nemáme na mysli, abyste hned vyházeli všechen nábytek. Při zařizování ale raději zapomeňte na příliš velké množství umělohmotných materiálů a obezřetně se vyhýbejte nezdravým nátěrovým materiálům.

„Určitě bych do svého bytu trochu investovala, nepořizuji si přece jen nové bydlení jako oblečení. Takže bychom určitě měli dát přednost přírodním materiálům,“ říká Jitka Nová ze Státního zdravotního ústavu.

Roztoči a plísně

V každé skulince, kde neproudí vzduch–za nábytkem, pod tapetami, pod linoleem, celoplošnými koberci, tam všude jsou ideální podmínky pro vznik nebezpečných plísní.

Kde je riziko srážení se a zkapalňování par, tam odborníci doporučují více topit. Na teplejším povrchu zdi se voda nesrazí.

Roztočům se daří nejlépe v ­lůžkovinách, především v­ matracích, kde mají ideální podmínky (vlhko a teplo). Nedoporučuje se proto ráno postel zastýlat, ale matrace i­ lůžkoviny důkladně vyvětrat, protože během noci tělo do matrace odpaří i několik decilitrů vody. Velice vhodné je používat návleky na matrace, které lze prát. Koupíte je v prodejnách s lůžkovinami i­ u všech dobrých prodejců nábytku do ložnice.

Designér Ladislav Machoň upozorňuje na další nebezpečí: „Určitě nekupujte nápadně levné produkty z ­asijských zemí, které se nabízejí nejen na tržištích. Všechno zařízení pečlivě vybírejte a pozorně čtěte etikety, které ze zákona musí být v češtině, pokud nejsou, vraťte je do regálu. Nikdy nekupujte výrobky bez českého návodu k použití.“ Týká se to především různých nátěrových hmot, laků a mořidel.

Příroda vyhrává

Vybírejte záměrně jen to vybavení, které je vyrobené z ­přírodních materiálů nebo obsahuje co nejmenší množství chemie, nejlépe žádnou. „V přírodních materiálech nebývají umělé látky. Je však důležité, aby byly ošetřeny přípravky – olejem, mořidlem, lakem či barvou, které jsou rozpustné ve vodě a nejsou úplně syntetické,“ dává tip Petra Nováková z Ikey. Takže například místo nábytku s povrchem z lamina zvolte dřevěný, místo PVC na podlahu je lepší přírodní linoleum.

Textil do pračky

Koupíte-li si v obchodě nový nábytek, pečlivě jej očistěte a utřete z něj všechen prach. „Nové ložní prádlo, ručníky, přehozy a závěsy nejprve vyperte,“ radí designér Machoň. Neobsahují sice škodlivé látky, ale převážejí se a skladují v krabicích či na paletách a mohou být plné prachu.

S textiliemi to v bytě nepřehánějte, zvažte raději, zda záclony, závěsy, přehozy, koberce a čalouněný nábytek nelze nahradit něčím omyvatelným, v čem se nedrží prach. Když už do bytu nějaký textil pořizujete, volte takový, aby šel snadno sejmout a vyprat, důležité je to především u potahů matrací. Praní dávejte přednost před chemickým čištěním.

Pro děti to nejlepší

Děti jsou škodlivou chemií ohroženy mnohem více než dospělí. Předměty často dávají do úst a toxické látky se do jejich těla dostanou rychleji. Proto jim raději vůbec nekupujte věci z PVC. „Opatrnost je namístě také u dalšího zařízení bytu, s nímž dítě přijde do kontaktu, jako jsou nátěry nábytku, kosmetické a čisticí přípravky, bytový textil,“ upozorňuje Jitka Nová ze Státního zdravotního ústavu.

Kuřte venku

Všechny předchozí rady však budou k ničemu, když budete sami zdrojem škodlivých látek. Typickým příkladem jsou lidé, kteří doma hodně kouří. Ti mohou větrat, jak chtějí, ale škodliviny z kouře se ještě dlouho budou držet v bytovém textilu i­ jinde. Lepší je proto chodit kouřit ven – na zahradu, terasu či balkon.

Barvy a převoněno

Voňavá domácnost je sen mnoha hospodyněk. Ale pozor, všeho moc škodí. Domácnost si můžete zamořit i tak, že budete používat příliš chemie, typickým příkladem jsou čisticí přípravky, osvěžovače vzduchu, vonné svíčky a­gely. Nebo i tak, že s chemií budete nakládat nesprávně. „Když budete třeba nanášet nějaké nátěry, laky či mořidla v interiéru, je nutné si na etiketách ověřit, zda jsou opravdu určené do vnitřního prostředí,“ upozorňuje Pavel Machoň.

Pokud totiž přípravek určený výhradně ven použijete uvnitř a nedodržíte správný postup, může být zdrojem dlouhodobého zápachu, tedy uvolňujících se škodlivých látek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám