metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)
Další 3 fotografie v galerii
Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018) | foto: Tomáš Tecl

Hloubětínské podzemí se otevře veřejnosti. Ještě ale čeká na vyjádření statika

29. června 2020  8:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Chodby Fejkovy pískovny připomínají peklo. Před časem byly pouze plné odpadků.

Někteří místní znají bývalý lom nacházející se pod čtrnáctou městskou částí jako Bílého koně, jiní pod názvem Fejkova pískovna. Ta rozmanitostí svých zákoutí návštěvníkům v minulosti připomínala v určitých částech peklo, v dalších díky červeným cihlovým zídkám a vápenatým stěnám středověké sklepení. Před čtyřmi lety získala prostory od magistrátu do vlastnictví radnice Prahy 14 a od té doby se tu s přestávkami uklízelo a pracovalo na otevření.

Podle mluvčí čtrnácté městské části Veroniky Berné se však čekání konečně chýlí ke konci. „Zvažujeme zatím provizorní vstup pro veřejnost, a to od podzimu. Momentálně městská část čeká ještě na doporučení statika, který rozhodne o zpevnění stropu jeskyně. Schody do podzemních prostor jsou již hotové, únikový východ také, nicméně na otevření pro veřejnost je třeba ještě chvíli počkat,“ říká pro deník Metro Berná.

Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)

Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)

Když si Praha 14 od magistrátu v roce 2016 uzavřený lom přebírala, byly prostory zavalené odpadem. Při úklidu se mělo údajně vynést několik set pytlů odpadu na několik desítek kontejnerů. Velkou výzvou je pro odborníky v podzemí nyní také vlhkost. „Na činnosti, které jsem již uvedla, naváže ještě úprava plochy nad pískovnou, dendrologické posouzení, studie a následně projekt a jeho realizace. Tím je míněna například tvorba nových cest, umístění laviček, vytvoření zázemí pro správce, nebo případně vybudování dětského hřiště,“ dodává Berná.

V prostoru hloubětínských Hutí se původně těžil v osmnáctém století písek. Ve století devatenáctém pak těžaři písku z lomů postupně začali vrtat pod zem, kde narazili na již vytvořené chodbičky vodní erozí. Těžba zde skončila po druhé světové válce, část byla zasypaná, a později naopak využívána jako sklad potravin. Právě přestavba prostor na sklady zde zanechala cihlové místnosti i později zazděné vchody. 

Podzemí na čtrnáctce

  • Na území Prahy 14 se nachází celkem 25 protiatomových krytů, jejichž majitelé jsou dohledatelní na webu městské části. Radnici nepatří do správy ani jeden. Po celé Praze je jich pro srovnání kolem dvanácti set.
  • Nejznámější a také největší kryty v Praze 14 se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí.
  • Ve čtrnácté městské části se také podařilo před dvěma lety objevit neznámé podzemí poměrně kuriózním způsobem. V prostorách zahrady školy Bratří Venclíků na Černém Mostě se propadl strop domnělého protiatomového krytu, který nebyl k nalezení v žádné databázi.
  • Později se ukázalo, že šlo pouze o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště Černý Most vybudováváno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Na albu jsem popustil uzdu fantazii, říká operní pěvec Plachetka

Adam Plachetka
vydáno 3. prosince 2020  12:20

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se podruhé pustil do muzikálových vod a nahrál album Music Man. V rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Teplouš měl být milý, ne útočný, říká zakladatel firmy Rybízák

Zakladatel firmy Rybízák Petr Čerňanský
vydáno 3. prosince 2020  10:21

Ovocná vína Petra Čerňanského zaplnila před lety tak trochu díru na trhu. Jeho firma Rybízák nedávno spustila prodej až v Anglii a v listopadu poslala do...  celý článek

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky.
vydáno 3. prosince 2020  9:22

V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy