metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 23 °C

Pondělí, 6. července 2020. Den upálení mistra Jana Husa.
Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)
Další 3 fotografie v galerii
Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018) | foto: Tomáš Tecl

Hloubětínské podzemí se otevře veřejnosti. Ještě ale čeká na vyjádření statika

29. června 2020  8:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Chodby Fejkovy pískovny připomínají peklo. Před časem byly pouze plné odpadků.

Někteří místní znají bývalý lom nacházející se pod čtrnáctou městskou částí jako Bílého koně, jiní pod názvem Fejkova pískovna. Ta rozmanitostí svých zákoutí návštěvníkům v minulosti připomínala v určitých částech peklo, v dalších díky červeným cihlovým zídkám a vápenatým stěnám středověké sklepení. Před čtyřmi lety získala prostory od magistrátu do vlastnictví radnice Prahy 14 a od té doby se tu s přestávkami uklízelo a pracovalo na otevření.

Podle mluvčí čtrnácté městské části Veroniky Berné se však čekání konečně chýlí ke konci. „Zvažujeme zatím provizorní vstup pro veřejnost, a to od podzimu. Momentálně městská část čeká ještě na doporučení statika, který rozhodne o zpevnění stropu jeskyně. Schody do podzemních prostor jsou již hotové, únikový východ také, nicméně na otevření pro veřejnost je třeba ještě chvíli počkat,“ říká pro deník Metro Berná.

Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)

Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)

Když si Praha 14 od magistrátu v roce 2016 uzavřený lom přebírala, byly prostory zavalené odpadem. Při úklidu se mělo údajně vynést několik set pytlů odpadu na několik desítek kontejnerů. Velkou výzvou je pro odborníky v podzemí nyní také vlhkost. „Na činnosti, které jsem již uvedla, naváže ještě úprava plochy nad pískovnou, dendrologické posouzení, studie a následně projekt a jeho realizace. Tím je míněna například tvorba nových cest, umístění laviček, vytvoření zázemí pro správce, nebo případně vybudování dětského hřiště,“ dodává Berná.

V prostoru hloubětínských Hutí se původně těžil v osmnáctém století písek. Ve století devatenáctém pak těžaři písku z lomů postupně začali vrtat pod zem, kde narazili na již vytvořené chodbičky vodní erozí. Těžba zde skončila po druhé světové válce, část byla zasypaná, a později naopak využívána jako sklad potravin. Právě přestavba prostor na sklady zde zanechala cihlové místnosti i později zazděné vchody. 

Podzemí na čtrnáctce

  • Na území Prahy 14 se nachází celkem 25 protiatomových krytů, jejichž majitelé jsou dohledatelní na webu městské části. Radnici nepatří do správy ani jeden. Po celé Praze je jich pro srovnání kolem dvanácti set.
  • Nejznámější a také největší kryty v Praze 14 se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí.
  • Ve čtrnácté městské části se také podařilo před dvěma lety objevit neznámé podzemí poměrně kuriózním způsobem. V prostorách zahrady školy Bratří Venclíků na Černém Mostě se propadl strop domnělého protiatomového krytu, který nebyl k nalezení v žádné databázi.
  • Později se ukázalo, že šlo pouze o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště Černý Most vybudováváno.

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Je potřeba udělat technické obory víc sexy, říká investor Marek Moravec

Marek Moravec Restart
vydáno 6. července 2020  14:44

Patří mezi čtyři partnery investičního fondu Nation 1, který podporuje technologické firmy v jejich úplných začátcích. Marek Moravec studoval na Oxfordu a...  celý článek

Nejsilnějším pivem na světě je Snake Venom, nejprodávanější je Sněhová vločka

Petr David v akci
vydáno 6. července 2020  7:24

Pivo, to je nejen česká perla. Vydejte se s námi za pivními zajímavostmi a perličkami.  celý článek

Zažili jsme parádní mejdan na Manhattanu. Leží kousek od Třeboně

Míra býval lešenář. Už dávno je ale v důchodu a v kšiltovce New York je prostě... Magazín
vydáno 5. července 2020  5:19,  aktualizováno  9:12

Měla to být reportáž o tom, jak jsme za jediný den navštívili několik míst v Česku, která mají světový název. Místo toho je tenhle text o lidech, jež nám...  celý článek

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám