metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pondělí, 26. srpna 2019. Svátek má Luděk.
Miroslav Lhotský
Větší foto
Miroslav Lhotský | foto: Archiv M.L.

Hokej byl dřív o dost tvrdší, říká zkušený český rozhodčí

9. května 2019  11:27 Marek Hýř Metro.cz
Miroslav Lhotský je jeden ze čtyř českých rozhodčích, kteří se zúčastní mistrovství světa v ledním hokeji. Ačkoliv čárový rozhodčí píská i nejvyšší tuzemskou ligu, být hokejovým sudím je pro něj pouze koníček. Ostatně jako většina českých rozhodčích by se jen pískáním neuživil. Lhotský je IT pracovník v bance. Deník Metro si s ním povídal 29. dubna – tedy den po extraligovém finále. Z Třince, kde se zápas odehrál, Lhotský dorazil ve čtyři ráno. V osm už byl v práci.

Hned na úvod se vás musím zeptat, jak se vám daří skloubit práci a pískání?
Každý rok na hokej padne tři a půl týdne dovolené. Pro rodinu tak mám vyhrazený jen týden a půl.

Hokejista se na mistrovství světa dostane díky nominaci trenéra. Jak je to u rozhodčích?
Ty vybírá komise rozhodčích. Finální nominaci dělá mezinárodní hokejová federace. Když rozhodčí procházejí svojí kariérou, tak dostanou možnost pískat nižší mezinárodní zápasy. Například mládež či přípravná utkání. Když ukáží kvalitu, tak dostanou možnost pískat osmnáctileté, dvacítku a pak i dospělé.

Podle čeho se rozhodčí pro mezinárodní zápasy vybírají?
Kritérií i faktorů je hodně. Kromě fyzické přípravy, musí mít rozhodčí i zkušenosti, což je dost subjektivní kritérium. Hledí se i na chybovost a uvědomění na ledě.

Mají rozhodčí před mistrovstvím nějaké soustředění?
Včera skončilo finále extraligy, ve čtvrtek začíná Euro Hockey Tour a pak už je mistrovství. Takže příprava je pro nás celá sezona.

Během mistrovství mají hokejisté také tréninky. Máte je i vy?
Nemáme. Rozhodčí, kteří zrovna nepískají, jsou takzvaně „stand by“. Jeden hlavní a jeden čárový jsou připraveni pro případ, že se někdo zraní. Když jsou o víkendu třeba tři zápasy, tak v tu chvíli potřebujete šest hlavních a šest čárových rozhodčích. Plus jsou k tomu připraveni „stand by“ rozhodčí. Takže to vesměs vypadá tak, že jeden den pískáte a druhý den jste „stand by“ a další den zase pískáte. Takže není čas, že bychom někde regenerovali, hráli fotbálek nebo si šli zaběhat. To při mistrovství nejde.

Ale přípravu ohledně pravidel asi máte...
Mistrovství světa začíná desátého května. Rozhodčí budou v Bratislavě už od sedmého. Budeme rozebírat videa. Bavit se o pravidlech. Každá liga má totiž svá specifika. Přijedou i severoameričtí rozhodčí, kteří mají těchto specifik více, tak je potřeba všechno sladit.

Můžete dát příklad?
Například signalizace. Při zakázaném uvolnění severoamerický rozhodčí, který jede odpískat icing, zvedá ruku. Jiný příklad. Oslabení. Tady se nerozpažuje, že není icing. Bere se to jako normální věc. U nich se rozpažuje a tomu se také někteří hráči diví.

Vy jste na mistrovství světa popáté. Máte nějaký tým, který nerad pískáte?
Každý rok se to mění. Někteří trenéři na rozhodčí vyvíjejí tlak. Jiní ne. Troublemakeři jsou každý rok jiní.

Říká se, že když rozhodčí udělá chybu, má potom tendenci ji napravit a že poškozenému týmu to chce „vrátit“. Je to tak?
Takto to nefunguje. Chyby samozřejmě děláme, ale umocňovat chybu chybou je špatně. To opravdu nejde.

Jaký je rozdíl pískat ligu a mistrovství? Mají hráči na mezinárodní úrovni větší respekt k rozhodčím?
Je to velký rozdíl. V lize máte s hráči historicky nastřádané momenty. Znáte je. Víte, jak se chovají. Máte k nim blíž a oni k vám, a tak se snaží diskutovat. Liga je dlouhodobá vytrvalostní soutěž. Mistrovství je pro změnu sprint, kdy není moc času na diskuse. Hokejisté se sejdou a zaměří se jen na mistrovství. Trenéři je i vybízejí, ať se soustředí jen na hru a nediskutují. Navíc řada hráčů přijede z NHL nebo ze severských států a tam se prostě s rozhodčím nediskutuje.

Na konci mistrovství jsou oceněni nejlepší hráči. Vyhlašuje se i nejlepší rozhodčí?
V české extralize se po sezoně vyhodnocuje nejlepší rozhodčí, ale při mistrovství ne. My jsme zaměstnanci mezinárodního hokejové federace a jdeme do práce podat co nejlepší výkon.

Jak jste se k pískání dostal? Měl jste blízko k hokeji?
Drtivá většina rozhodčích jsou bývalí hokejisté, kteří neuspěli. To je i můj příklad. Nebyl jsem dostatečně kvalitní hokejista, ale chtěl jsem u toho zůstat. Mám hokej zkrátka rád. Dostal jsem možnost pískat děti a nakonec mě to chytlo. Pocházím z Vysočiny, začínal jsem v Pelhřimově a soutěže na republikové úrovni pískám od roku 1996.

Takže jste u hokeje tak dlouho, že můžete říci, v čem se za posledních dvacet let změnil.
Stačí se podívat na Nagano. Rozdíly jsou ohromné. Dřív se skoro nic nepískalo. Pak byla doba, kdy se pískalo hodně a teď už se to zase trochu uvolňuje.

Čím to je?
Mezinárodní hokejová federace se snaží o tento sport starat a vyvíjí ho. Chce, aby byl atraktivnější. Trend už není jen o síle a o tom, aby se hokejisté mlátili. Nechci říct, že by dříve byly nějaké zákeřnější fauly, ale hra byla tvrdší. A divákům se to líbilo. V současnosti je to jiné. Nikomu se přece nelíbí, že hráč za x milionů je zraněný. Není spokojený ani majitel klubu, ani divák. Mění se i somatotyp hokejistů. Hráč už není velká hrana. Je to spíš atlet. Sportovec s ohromnou dynamikou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Huandoy zdolali na počest tragické expedice Peru 1970

Vrcholová radost Marka Holečka a Radka Groha
vydáno 26. srpna 2019  5:52

Třicetiletý vrchlabský horolezec Radek Groh se nedávno vrátil z úspěšné miniexpedice v Peru. Společně s Markem Holečkem se jim v Andách podařilo zdolat...  celý článek

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

Ilustrační snímek
vydáno 25. srpna 2019  5:57

Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z...  celý článek

Opravují mostní lávky zbytečně?

Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
vydáno 24. srpna 2019  5:55

Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.  celý článek

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám