metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Home office je dobrá věc. Pozor ale na vyhoření a trudnomyslnost

27. května 2020  10:27 Pavel Hrabica Metro.cz
Řada firem přežila koronavirové období díky práci z domova. Není to však samospásné a ani to není pro každého.

Zvýšení režim home office podle některých odborníků povede ke zmenšování kancelářských ploch, které firmy potřebují k provozu. Sníží se zájem o prostory nové. Firmy ušetří za nájem, za vytápění a osvětlení. Mnohde si pochvalují, že efektivita home office je stejná, nebo dokonce vyšší než v normálním stavu. „Krátkodobě je práce z domova samozřejmě skvělá. Lidé se vrhli ještě více do náručí moderních technologií, rychleji se naučili věcem, které někteří dlouho odkládali,“ řekl deníku Metro Jakub Splavec z komunikační agentury AMI Communications.

Raději na kávě v kuchyňce
V dubnu provedla tato agentura průzkum, jak se změnily pracovní podmínky a komunikace ve firmách. „Na úplný nebo částečný home office přešlo 26 procent zaměstnanců,“ říká Splavec. Lidem to prý vyhovovalo. Dlouhodobě by ale podle Splavce práce z domova nebyla udržitelná. „Přínos osobního kontaktu při schůzkách, týmových poradách nebo při kávě v kuchyňce nikdy nenahradí,“ vysvětluje Jakub Splavec. Nejkreativnější nápady totiž vznikají v přímé interakci mezi kolegy. „Do budoucna vidím potenciál spíše v příležitostné práci odkudkoli než z domova,“ tvrdí Splavec. Lidé se hodně naučili, přišli na chuť novinkám. „Pracovat doma je ale dlouhodobě neefektivní a především trudnomyslné,“ tvrdí Splavec.

Na pyžamo zapomeňte

  • Největšími vyznavači home office jsou Nizozemci. Na dálku pracuje pro své firmy i pro sebe téměř patnáct procent obyvatel této země.
  • Práce z domova má i svá úskalí. „Nebezpečí je, že se ráno probudíte a jste v práci. Skončíte s prací těsně předtím, než jdete do sprchy a spát,“ říká Vladimír Tuka, certifikovaný kouč. Přesto předpovídá home office velkou budoucnost.
  • Odborníci nedoporučují vykonávat práci z domova v pyžamu. Radí také simulovat cestu do práce, třeba krátkou ranní procházkou kolem domu.

Jako návrat z prázdnin
S prací z domova mají zkušenosti v bankách. Třeba v Air Bank to je zavedená praxe. „Zaměstnanec, pokud se s nadřízeným dohodne a úkol to umožňuje, může pracovat klidně ze své oblíbené kavárny a přizpůsobit si pracovní dobu více svým potřebám,“ řekla deníku Metro mluvčí Air Bank Jana Karasová. Ve využívání home office bude banka pokračovat i nadále. „Situace posledních měsíců ukázala, že práce na dálku je možné využívat na více pozicích, než jsme si dosud mysleli,“ upřesňuje Karasová. Ale na osobní vazby a kontakty pochopitelně nerezignují. Plnohodnotně je nahradit nelze. „Momentální návrat do práce po dvou měsících bych připodobnila k tomu, když se děti po letních prázdninách vracejí v září do školy, vítají se s kamarády a sdělují si zážitky,“ říká mluvčí Air Bank.

Ověřili si, že to funguje
Home office využívá i Česká spořitelna. „V případě zaměstnanců centrály se dá říci, že ho lidé v posledních dvou letech využívali v průměru půl až jeden den v týdnu,“ říká mluvčí spořitelny Filip Hrubý. „V průběhu nouzového stavu jsme si ověřili, že dokážeme bez problémů fungovat i v situaci, kdy z domova po několik týdnů pracovalo osmdesát procent našich zaměstnanců. A to včetně poradců z domova a klientského centra,“ připomíná Hrubý. Předpokládá, že Deník Metro. I my  jsme psali z dálky využívání práce z domova v této bance i nadále poroste.

„Teď se ptáme zaměstnanců na zkušenosti s home office v době koronavirové krize,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky, která je součástí skupiny ČSOB. Práce z domova nebyla pro zaměstnance celé skupiny nic nového, flexibilní způsob výkonu práce tu funguje již několik let. Nyní to bylo ovšem ve zcela jiných podmínkách a časově velice dlouhém období. 

Také my jsme psali z dálky

Od půlky března vznikal deník Metro dálkově. Z domova psali redaktoři, několik editorů se po jednom střídalo v redakci tak, aby se v malém newsroomu nesetkali dva najednou. Jeden od sedmi do desíti, druhý do jedné, odpolední editor domácího zpravodajství od třinácti hodin do večerní uzávěrky. Nad tím vším z domova připojený do redakčního systému bděl hlavní editor (či editorka), nebo šéfredaktor a jeho zástupce. Komunikace? Po pár týdnech v aplikaci WhatsApp se leckdo v záplavě zpráv ztrácel. V reálu na každou větu reagují lidé ihned, z virtuální debaty se stával občas guláš. Méně odolní jedinci zvukové ohlášení příchozí zprávy už raději vypnuli. Stejné je to se sháněním informací k článkům. „Povídání“ s odborníky a dalšími respondenty přes e-maily nebo telefony osobní kontakt zdaleka nenahradí. Všichni se už na skutečný „office“ těšíme. I když zase bude redakcí často znít známá věta: „Mohli byste na chvíli sklapnout? Nemůžu se soustředit!“ 

Pavel Hrabica, redaktor

Komentáře

Hlavní zprávy

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám