metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 20 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Už existuje více než čtyřicet tras. | foto: Anežka Vondráková, Metro.cz

Horáková, Anthropoid i Manka. Naučné stezky jsou hitem, jemuž pomohla na výsluní pandemie

  14:00
Vykoukněte z okna, oblečte se podle počasí a jděte objevovat. Praha je totiž plná takzvaných naučných stezek, které se zejména během pandemie staly vítaným způsobem, jak zabavit ratolesti. Seznam naučných stezek v hlavním městě čítá kolem čtyřiceti položek. Většina z nich je stálá, jiné po pár týdnech zanikají. Panely s úkoly a cedulkami s QR kódy je Praha doslova prošpikovaná.

Zámková hra
Mobil s daty, tužka a papír vám stačí v Letenských sadech. Texty, mapky a souřadnice vás povedou po stanovištích s rozličnými úkoly, na konci cesty čeká úkryt se zakódovaným zámkem. Trasa začíná nedaleko zastávky Strossmayerovo náměstí. Během takzvané Zámkové hry se dozvíte, že letenskou stráň v minulosti pokrývaly rozsáhlé vinice nebo že od Vltavy k Letenskému zámečku vedly dříve jezdící schody. Podobnou hru rovněž z pera zaměstnanců Národního zemědělského muzea si můžete zahrát také ve Stromovce nebo v Divoké Šárce.

Geolokační Milada
Na popularitě získávají i geolokační aplikace. Podstatou je dojít na nějaké místo, chytit nějaké virtuální zvíře nebo najít QR kód. Několik ryze pražských nabízí například platforma Loxper, jejíž Miladu Horákovou si deník Metro vyzkoušel v květnu. Stezka vedoucí po stopách životní cesty této velké ženy nás zavedla například na vyšehradský hřbitov či k rodnému domu u Havlíčkových sadů. Čtenáři nicméně upozornili deník Metro, že jsou ve hře drobné nepřesnosti.

Chytré stezky

  • Rodiny s dětmi si oblíbily také takzvanou Keltskou stezku.
  • Ta prochází rozsáhlým keltským hradištěm na jižním okraji Prahy, mezi Točnou a Zbraslaví nad Břežanským údolím, územím rezervace Šance a národní kulturní památky Závist u Zbraslavi.
  • Stezka seznamuje s faunou a flórou chráněného území, historií hradiště a výsledky archeologického průzkumu.
  • Naučná dendrologická stezka zase prochází Centrálním parkem Pankrác, bývalým parkem Družby.
  • Přehled stezek najdete třeba  na webech: stezky.info nebo kudyznudy.cz. 
  • Stezky mají příznivce i na sociálních sítích. Například na Facebooku Naučné stezky v České republice. 

Gabčík a Kubiš
Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid v ulici V Holešovičkách obohatila letos v květnu stejnojmenná bojová hra. S mobily v rukou si tu v pořadí již čtvrtou stezku lze projít individuálně až do června příštího roku. Jubilejní pátá QR hra je přitom v Praze 8 těsně před spuštěním. Důvodem, proč se těšit na konec prázdnin, bude pro mnohé dobrodružné pátrání po sídlišti Ládví s Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Start je v plánu na 28. srpna.

Pravěk v Troji
Naučnou stezku mají od loňského podzimu v Trojské kotlině. Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troji je o něco zajímavější díky čtyřiceti okódovaným cedulkám, které po načtení zobrazují pravěkou historii, současnost i budoucnost tohoto cenného krajinného území.

Chytrou interaktivní stezku lze vyzkoušet i v Praze 12. Návštěvníci si mohou na osmikilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu a načítání kódů rozmístěných na kmenech stromů a v jejich blízkosti poslechnout historii jednotlivých vzácných dřevin.

Mezi stálice patří také turistická naučná poznávací trasa Prahou 3. Trasa vytváří ucelený okruh, který vás provede touto městskou částí, seznámí s nejzajímavějšími místy, památkami, specifickou historií Prahy 3 a Žižkova. Více tipů v boxu níže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek