metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Další 1 fotografie v galerii
Ulice strachu. | foto: Netflix

Hororová Ulice strachu neuráží. Krvavé slashery ale rád vyměním za maraton Přátel

  11:00
STRÁŽCE STREAMU - Už dnes se na Netflixu dočkáme druhé části z hororové „retro“ trilogie Ulice strachu. Nápad vzdát poctu hororovému podžánru slasherů, ve kterých je hlavním antihrdinou psychopatický zabiják, jehož oběťmi jsou většinou teenageři, je jistě sympatický. Daleko raději však, podobně jako mnoho mých kamarádů a známých, v těchto dnech podléhám takzvanému binge watchingu. A to konkrétně sitcomu Přátelé na HBO Go. Tuhle hru na jistotu ale volím z trochu jiných důvodů, než byste možná čekali.

Pokud milujete osmdesátkové horory, respektive filmy, kterém jim vzdávají poctu, první díl trilogie Ulice strachu s podtitulem 1994 vás určitě neurazí. Tenhle film odehrávající se ve fiktivním městečku Shadyside v Ohiu se totiž veze na stylizované vlně falešné retro atmosféry, podobně jako například oblíbená netflixovská jistota Stranger Things či poslední řada American Horror Story. U dvojky tomu nemá být jinak, půjde totiž o poctu Pátku třináctého včetně první ikonické pytlové masky Jasona Voorheese. Podíváme se v ní do roku 1978. Já si ale pravděpodobně raději pustím pár dílů Přátel a užiju si skutečné retro. Na Přátele, věřte nebo ne, koukám totiž v kuse úplně poprvé.

Umělé retro táhne
Minulý pátek vstoupila na Netflix první část hororové trilogie Ulice strachu - 1. část: 1994 a dnes nás čeká pokračování, po kterém bude další týden následovat finále. S každým jednotlivým dílem míříme dál do minulosti a s hlavními hrdiny, respektive těmi, co přežili jedničku, pátráme po počátku ústředního prokletí. Dvojka lákala na prostředí letního tábora a podobně jako poslední řada American Horror Story se i zde bude těžit z odkazů na kultovní hororovou sérii Pátek třináctého. Ačkoliv bude dvojka Ulice strachu spíše pomrkávat a inspirovat se velice vlažně, hra Netflixu na jistotu je zde zřejmá i podle obsazení. Jednu z hrdinek tu totiž hraje devatenáctiletá Sadie Sink. Tuhle zrzku fandové Netflixu dobře znají již z jiného zmiňovaného retra, a to seriálových Stranger Things.

Ulice strachu.

Ulice strachu.

Pravé retro taky
Když se koncem května sešla oblíbená parta z kavárny Central Perk v novém speciálním díle sitcomu Přátelé, bylo jasné, že spustí lavinu. Tenhle kultovní seriál se totiž na streamovací platformě HBO Go ocitl ze dne na den celý ke zkouknutí, a tak se zde podle očekávání spustila vlna takzvaného binge watchingu. Tohle spojení označuje zkouknutí velkého množství dílů seriálu (ale může to být i filmů, co mají pokračování) v nepřetržitém sledu. A právě na to byli Přátelé, podobně jako třeba Simpsonovi, pro české fandy jednou z nejvhodnějších alternativ. Trochu divně pak vypadá, když seriál odehrávající v devadesátých letech, chlápek po třicítce sleduje úplně poprvé. A věřte nebo ne, je to právě můj případ.

Herci ze slavného seriálu Přátelé se opět po letech sešli.

Herci ze slavného seriálu Přátelé se opět po letech sešli.

Ukázkový sitcom
Je nasnadě, že jsem devadesátky neprožil v jeskyni, a proto jsem nějaký kousek dílu sem tam bezděky zahlédl. Tenhle kultovní sitcom ale nyní s manželkou nakoukáváme v kuse úplně poprvé. Zatímco většinu mých známých jímá při sledování Přátel nostalgie, my sledujeme nejznámější epizody s koženými kalhotami, prvním polibkem Rosse a Rachel či Joeyho francouzštinou takřka nepolíbeni. Nezbývá, než nám závidět. Příhody šestice přátel žijících v New Yorku totiž mají všechny ingredience, které by měl správný sitcom mít. A při jejich sledování si čím dál víc bolestně uvědomuji, jak moc jej za ty roky vykradli jiní, většinou méně talentovaní tvůrci.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Too Hot to Handle má druhou řadu

Hlavním cílem, respektive záminkou tvůrců show Too Hot to Handle, je naučit mladé, svobodné lidi, aby místo flirtů vytvořili skutečné vztahy. Psali jsme o ní ve Strážci streamu minulý týden. Show má za sebou dvě odvysílané řady, třetí je však rovněž natočena. Kdy dorazí, zatím není známo. Netflix nicméně nedávno potvrdil, že letos se jí určitě nedočkáme. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy