metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Strážce streamu
Dalších 8 fotografií v galerii
American Horror Stories | foto: NETFLIX

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce - strašidelný seriál od Ryana Murphyho a Brada Falchuka American Horror Story. Kvalita jednotlivých dílů je různorodá. Některý se vám trefí do vkusu hned, jiný prozíváte. Přesto jde o sérii, která stojí za pozornost. Murphy a Falchuk mají totiž v zásobě kupu skvělých nápadů. Jen je neumějí vždy patřičně prodat. Nebo alespoň dohlédnout na to, aby to za ně udělal někdo jiný ze štábu.

Když jsem před neuvěřitelnými jedenácti lety zhlédl první sérii American Horror Story, byl to pro mě skvělý zážitek. Tvorbu Ryana Murphyho miluju už od dob Plastické chirurgie s.r.o., takže mě tahle krvavá show plná zvrácených nápadů tehdy jen utvrdila v názorech na jeho genialitu. Tehdy jsem ještě netušil, kolik času u American Horror Story v budoucnu strávím. Přesně 86 hodin a 50 minut a to nepočítám několikero úspěšných spin-offů. Jedním z nich je právě i American Horror Stories, které provází typické neduhy epizodních povídkových seriálů. Ani tahle dosud dvouřadá série ale nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Prosím, umřete už?
Neuvěřitelný Murphyho talent nás v rámci Horror Story zavedl do strašidelného domu, psychiatrické léčebny, spolku čarodějnic v New Orleans, do cirkusového panoptika, do tajemného hotelu plného přízraků, do Ameriky jakoby pod velením Donalda Trumpa, na osmdesátkový vražedný letní tábor, a taky mezi upíry a ufony. Gejzír námětů od tvůrců seriálu jakoby ne a ne vyschnout. I přes kolísavou kvalitu posledních řad považuji American Horror Story za seriál s velkým S. American Horror Stories jsou ale malinko jiný případ.

Vražedné povídky
American Horror Story i American Horror Stories pocházejí z produkce zámořské kabelovky Hulu, kterou má Disney+ pod svými křídly. Tento fakt je vysvětlením pro ty, kteří se diví, proč se hororově laděný seriál objevuje na „dětské streamovací platformě.“ Z produkce Hulu pochází kromě American Horror Stories také třeba dystopický Příběh služebnice či sci-fi The Orville. To jen na vysvětlenou.

Teenagerka a její otcové se nastěhují do opuštěného domu s pochmurnou minulostí. Během rekonstrukce se v rodině zakoření temnota.

Svého rozvětvenějšího předchůdce používají povídkovější American Horror Stories v prvních dílech první série jako berličku, aby se v té druhé, jenž aktuálně dobíhá na Disney+, mohl seroš naplno utrhnout ze řetězu. I když, jak se to vezme. Jak už jsem nastínil výše, s originalitou námětů tu není takový problém jako s filmařským přístupem. V první sérii se nedostatky odpouštějí snáze. Už také proto, že na sebe dějově navazují první dva díly, které jsou dějově de facto propojeny i s posledním sedmým. Osmidílná druhá řada se však rozplizla do větší šíře. Návaznost tu není žádná a po prvních třech rozjezdových dílech seriálu spadne řetěz.

Děj jednotlivých epizod by nemělo cenu rozpitvávat. Jen řeknu, že jsem si při sledování šestého dílu druhé série s názvem Facelift, ve kterém se stárnoucí žena zoufale snaží vypadat jako za mlada, připadal, jako bych koukal na parodii na moji jinou oblíbenou dystopickou sérii Black Mirror.

American Horror Story: Hotel

Vylepšené spin-offy
Seriál American Horror Story vychoval zástup oddaných fanoušků, kteří netrpělivě čekali, jaké hrůzy přinese další kapitola. American Horror Stories ale nepřináší kapitoly, ale jen letmo načrtnuté povídky bez velkého přesahu. Bude vás to bavit? V případě některých epizod určitě. Obecně je ale American Horror Stories jako dav spolužaček. Když jsou spolu, dávají dohromady jednu hezkou. Když ale na ně začnete koukat zvlášť, jde to do háje.

American Horror Stories

 • Tvůrci: Ryan Murphy, Brad Falchuk
 • Režie: Loni Peristere, Eduardo Sánchez, Max Winkler, Sanaa Hamri a další.
 • Scénář: Ryan Murphy, Brad Falchuk, Manny Coto, Ali Adler, Our Lady J a další.
 • Kamera: Shasta Spahn, James Kniest
 • Hudba: Mac Quayle, Ariel Marx, Brittany Allen, Alexis Grapsas
 • Hrají: Paris Jackson, Matt Bomer, Sierra McCormick, Billie Lourd, John Carroll Lynch, Aaron Tveit, Naomi Grossman, Cody Fern, Charles Melton a další.
 • Produkce: Reilly Smith, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash, Todd Kubrak, Todd Nenninger
 • Střih: Julia Franklin, Thomas Mitchell, Travis Weaver, Yaniv Dabach
 • Zvuk: Christian Buenaventura
 • Scénografie: Eve McCarney, Julie Drach
 • Masky: Valerie Jackson
 • Kostýmy: Lynn Ollie, Sara O’Donnell, Lou Eyrich

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek