metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Hospodští více žádají o zahrádky, tam zákaz kouření neplatit nebude

  8:38
Do zákazu kouření v restauracích, barech či například kavárnách zbývá zhruba měsíc. Majitelé těchto provozoven ale už dnes vymýšlí, jak zákaz obejít nebo alespoň oddálit. Radnicím tak letos přibývá žádostí o zřízení zahrádky před restauracemi, na ně se totiž zákon nevztahuje.

„Evidujeme zatím o pět žádostí o povolení předzahrádky víc oproti stejnému období loňska,“ říká mluvčí městské části Praha 5 Helena Šmídová. Zároveň dodává: „Nelze ale v těchto případech posoudit, zda souvisejí s protikuřáckým zákonem, nebo se jedná o nově vzniklé provozovny.“

To, že zákaz na předzahrádky nemyslí, ale zároveň neznamená, že se na nich bude všude kouřit.

„Kouření ve vnějších prostorách provozoven stravovacích služeb nový zákon nikterak regulovat nebude. Je však možné, že si provozovatel zákaz kouření v těchto prostorách stanoví také,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Pro kuřáky ale nastanou problémy úderem desáté večerní. Většina zahrádek totiž v tuto dobu zavírá. Musí, aby nerušily noční klid.

„Při zavedení protikuřáckého zákona můžeme v problémových lokalitách očekávat zvýšenou hlučnost,“ tuší Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1. Zároveň ale dodává, že ohledně rušení nočního klidu zatím radnice nechystá v rámci zavedení protikuřáckého zákona nová opatření.

Na hluk před hospodami a bary tak nadále budou dohlížet policisté a strážníci. Rušení nočního klidu řeší většinou městské vyhlášky. Lidem, kteří noční klid porušují, hrozí na místě bloková pokuta do výše pět tisíc korun, ve správním řízení pokuta do výše až 30 tisíc korun.

Podle strážníků ale často stačí daleko jednodušší postup, tedy vysvětlit obsluze podniku nebo jednotlivci, který noční klid ruší, že obtěžuje okolí a jaké sankce mu hrozí.

Divadla, kina, hřiště, zastávky, bary...

 • Kde všude se nebude smět od konce května kouřit:
 • Zákaz kouření bude platit na nástupištích veřejné dopravy, ve zdravotnickém zařízení, ve škole a školských zařízeních nebo na dětském hřišti.
 • Dále ve vnitřním prostoru sportovišť, kin, divadel, výstavních a koncertních síních, provozovnách stravovacího zařízení, a to s výjimkou užívání vodních dýmek.
 • Kromě toho bude zákaz platit v prostorách zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí.
 • Zákaz kouření platí i pro zdravotnické zařízení a v prostorách souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení.
 • Kouření nebude povoleno ani v prostorách dětského hřiště a sportoviště určeného pro osoby mladší 18 let.
 • Užívání elektronických cigaret bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření. Výjimkou budou provozovny stravovacích služeb (bary, restaurace, kavárny). Obec bude moci navíc zakázat užívání e-cigaret i na veřejných prostranstvích v blízkosti škol atd.

Názory - jak to vidím já

PRO ZÁKAZ: Přínosů je víc

 • Eva Králíková, Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN
Eva Králíková, lékařka Centra léčby závislosti na tabáku.

Eva Králíková, lékařka Centra léčby závislosti na tabáku.

 • Zákon především není „protikuřácký“ – není proti kuřákům ani se tak nejmenuje. Ve všech zemích, kde platí, jej podporuje naprostá většina nejen obyvatel, ale i kuřáků, a čím déle platí, tím více má příznivců. Přínosem bude pro pohostinský průmysl: zvýší se tržby, protože bude chodit více lidí včetně těch, kdo dnes do restaurace nejdou kvůli kouři. Dále pro kuřáky: někteří přestanou kouřit, většina jistě nepřestane, ale kouření omezí, protože musí s cigaretou ven, tedy ušetří peníze i zdraví. Pro nekuřáky: nebudou po příchodu z restaurace zapáchat a sníží se počet jejich infarktů i astmatických záchvatů. Pro dospívající: méně jich začne kouřit, první cigarety v restauraci jsou velmi snadné. Pro státní rozpočet: sníží se výdaje například za hospitalizace pro akutní infarkty. Jediný, kdo prodělá, jsou výrobci cigaret – jejich prodej o několik procent klesne. Proto to trvalo tak dlouho.

Názory - jak to vidím já

PROTI ZÁKAZU: Omezování svobody

 • Jaroslav Kubera, senátor a teplický primátor

Senátor Jaroslav Kubera

Senátor Jaroslav Kubera

 • Proti zákazu kouření podáváme ústavní stížnost. Zákon je totiž špatně napsaný právně a zároveň obsahuje nesmysly. Nechápu například, proč nepovoluje kuřárny. Proti jejich zákazu neexistuje žádný racionální argument, protože by se jednalo o oddělené místnosti, do kterých by nemusela obsluha. Zákon je podle mě jen omezování osobní svobody. Zákazem kouření to teprve začíná. Brzy přijdou další. Svoboda se nám ztrácí mezi prsty. Navíc nevím, proč je nutné něco kuřákům nařizovat. Trh si sám našel svou cestu. Někam chodí gurmáni, co by jim kouření vadilo, nebo jsou vinotéky, kde se nekouří z důvodu, aby se nenarušovala chuť vína. To každý pochopí. Podniky se přece mohou rozhodnout samy, jestli budou kuřácké, či nikoliv. Pokud tedy někdo nechce chodit do zakouřené hospody, nemusí,... je to jeho volba.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy