metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / -1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Ilustrační snímek
Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hospody se bojí problémových kuřáků. Budou prý prchat bez placení

25. května 2017  6:18 Marek Hýř Metro.cz
Příští týden vstoupí v platnost jeden z nejdiskutovanějších zákonů v Česku. Jakmile 30. května odbije půlnoc, platí ve všech restauracích a hospodách zákaz kouření.

Málokterý podnik se na novinku těší. Řada hospod a­barů dokonce vymýšlí, jak se zákazu vyhnout. Jedním takovým je i Kulečníkový klub Harlequin Praha.

Názory čtenářů

Čtenáři deníku Metro reagují na naši výzvu, co si myslí o protikuřáckém zákoně.

- Věra Procházková
Odvolávat se na státy, kde zákon už platí, je nesmysl, určitě není úplně stejný jako tento. Je to jen další omezování osobní svobody a svobody podnikání.

- Tomáš Čermák
Sám jsem nekuřák a nijak nepodceňuji zdravotní negativa kouření. Nemám problém jít do mírně zakouřené restaurace. (...) Když tam bude hodně zakouřeno, tak se tam nepohrnu. Rozhodne se ale majitel či provozovatel. Ani v deklaraci lidských práv nestojí, že mám právo na čistý vzduch v hospodě, kam jdu dobrovolně. Když jdu do čajovny, tak se vyhnu těm, co kouření povolují (dokonce i vodní dýmky), protože to k čaji primárně nepatří (mluvím o tabáku), a pomyslím si něco o odbornosti provozovatele.

- HoS
Přál bych panu Kuberovi stát alespoň měsíc za výčepem, a hlavně v zimě. Jako zaměstnanec nekuřák je člověk přiotráven. A chudák člověk, co si tam dá třeba jen utopence. Loni jsem si k obědu ve zcela prázdné restauraci v Českém Brodě dal svíčkovou, v tom vešli tři zedníci a­začali kouřit. No, bylo po jídle...

- Karel Zázvorka
Jsem kuřák již 43 let. Ale tohle jsem ještě nezažil. Říká něco pánům ve vládě, co je diskriminace? Pokud nekuřák vejde do obyčejné hospůdky, kde štamgasti koukají na fotbal, hokej či jiný sport, a začne mít ,,blbé“ řeči, že je tam smrad a nahuleno, tak ať jde jinam. Přece ho nikdo nenutí, aby tam seděl. Je mnoho restaurací, barů, kde se nekouří celý den.

„Velmi mně vadí, že majitel objektu investoval miliony do perfektní vzduchotechniky zaměřené na kouření a kvůli tomu máme větší nájem. Úředník pak jedním škrtem něco zakáže a je mu jedno, jaké to bude mít dopady,“ zlobí se provozní klubu Pavel Halamka.

Jeho podnik se proto změní na spolek. Pan Halamka si myslí, že pokud by se v jeho podniku nekouřilo, přijde o tržby. „Hosté během kouření venku nepijí a to při množství vykouřených cigaret bude velmi citelné v poklesu tržeb. Problémoví hosté budou navíc využívat hromadného kouření k útěku bez placení,“ obává se.

Krajské hygienické stanice, které budou dodržování zákona také kontrolovat, ale varují, že založením spolku nebo klubu se podniky zákazu nevyhnou. Zákon se totiž týká zákazu kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb a má ochránit zdraví hostů a zaměstnanců.

„U kuřáckého klubu nelze vyloučit, že se bude vzhledem k ­činnosti, která je tam provozována, tedy že se tam bude například prodávat alkohol a ­pokrmy, považovat rovněž za provozovnu stravovacích služeb. Proto může být zřizování soukromých kuřáckých klubů považováno za obcházení tohoto zákona,“ varuje mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Deník Metro oslovil právníky a zjišťoval, jak založení klubů nebo spolků hodnotí. „Takové podniky se pohybují na hranici zákona,“ říká Viet Do Pham, právník Advokátní kanceláře Hajduk & Partners.

A dodává: „Pokud bude například podnik pod označením soukromý klub fungovat jako klasická restaurace s pravidelnou otevírací dobou a ­obsluhou, bude bezesporu spadat pod zařízení, na která se omezení kouření vztahuje. Zákaz kouření by nebylo možné obejít ani v případě, že by členové klubu za stravu neplatili, ale cena stravy by byla zahrnuta v­ členském příspěvku.“

Právníci. Spolek

„Jsme spolek právníků, kteří vymysleli řešení pro ty z vás, kteří chtějí v baru, restauraci či kavárně kouřit a užívat si tak jako dříve,“ slibuje web Libertasclub.cz, který vznikl zhruba před měsícem.

„Nestačí pouhé založení spolku, jak je médii hojně propagováno,“ říká Jakub Průdek, jeden z členů spolku. „Nechceme ale dávat návod konkurenci,“ tvrdí. Ačkoliv služby spolku stojí i několik tisíc, je o ně obrovský zájem.

Úspory

8216

Tolik peněz ušetří ročně ten, kdo denně vykouří pět cigaret a skončí s tím. Podle webu koureni-zabiji.cz zemře ročně 15 tisíc lidí kvůli kouření.

Na Facebooku skupiny se krátce po jejím vzniku objevily varovné komentáře, že členem Libertas je i Petr Kocourek, před kterým varuje Česká advokátní komora. Komentář ale brzy z Facebooku zmizel. Petr Kocourek se v minulosti proslavil tím, že sliboval ochranu řidičů před pokutami nebo před pokutami za nesprávně vedenou EET.

Libertas to ale považuje za pomluvy konkurence a naopak spolupráci s Kocourkem považuje za výhodnou. „Je tváří, která zaručí, že právní ochrana bude poskytována se znalostmi a zkušenostmi,“ reaguje na náš dotaz spolek Libertas.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám