metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Další 1 fotografie v galerii
Mezi dvěma bazény hraje celý den dýdžej. | foto: Metro.cz

Hotel 16+. Tady rekreují mileniálové

  5:11
Všichni víme, jak vypadají hotelové komplexy určené pro rodiny s dětmi – klidná lokalita, kde největší nebezpečí hrozí v podobě občasných výkyvů počasí a absence šmoulí zmrzliny. Bazény pro děti a všechna možná brouzdaliště zabírají daleko větší plochu než ty s vodou nad jeden metr a animační program od divadélka po snídani po dětskou diskotéku končící v nekřesťanských 22 hodin. Kam ale jezdí lidé, kteří se tematicky podle věku narození nazývají mileniálové – tedy ti, jejichž ročník narození okupuje rok 2000?

Věk ale není to jediné, co je pro jejich generaci typické. Tito lidé se chtějí někam podívat, jet na Lipno pod stan prostě už nestačí. Už z dob dovolených s rodiči si zvykli, že někam letět není až takový luxus a mohou si to dovolit. Všechno si hledají on-line a dají na doporučení právě tam mnohem víc než na oficiálních kanálech cestovních kanceláří a jednotlivých hotelových komplexů. Rádi se baví, a tak chtějí vyrazit ve větší partičce kamarádů. 

Na druhou stranu je mezi nimi i spousta nezávislých jedinců, kterým nedělá problém odletět na „vlastní triko“ – tedy sami s tím, že se na místě aspoň budou muset víc bavit a rádi se seznámí s cizími lidmi. Samozřejmě všechno sdílí na své sociální sítě, a tak je pro ně důležité i to, jestli je místo fotogenické a bude vypadat dobře na jejich Instagramu.

A destinace? Už to dávno není pouze slavná Ibiza nebo festival na pláži Zrce v Chorvatsku. I v dříve čistě rodinných oblastech si všimli potenciálu mladších věkových skupin a snaží se je všemi možnými způsoby zaujmout. Nejinak tomu bylo i kousek od historického městečka Nesebar v Bulharsku. Sluneční pobřeží v Bulharsku si vysloužilo svůj název díky sluncem zalitým písečným plážím. Ve většině případů se břehy jen lehce svažují, a proto jsou vody Černého moře krásně prohřáté. Navíc tu jste letecky za dvě hodinky z Prahy.

Několik rad na cestu

■ Do Burgasu se dostanete letecky za dvě hodiny.

■ Počítejte s časovým posunem plus jedna hodina.

■ Platí se v levech, přičemž za 1 BGN zaplatíte 13 Kč. V místních směnárnách mají české koruny.

■ Bulharsko je v Evropské unii, takže vám na cestu postačí platný občanský průkaz.

■ Bulhaři kroutí hlavou jinak. Naše přikyvování hlavou ve smyslu „ano“ znamená v Bulharsku „ne“, a naopak. Rozmyslete si proto, než něco odkýváte.

Mezi ostatními hotely, které se zaměřují na rodiny s dětmi, tu přednedávnem zcela zrekonstruovali hotel Cookʼs Club, který splňuje všechny požadavky náročných mileniálů. První kritérium je všeříkající – ubytování v něm není povoleno pro děti a je doporučován věkové skupině od 17 do 35 let. Celý je vybaven tak, aby splňoval aktuální trendovost a každý si v něm našel to správné místo pro svůj obrázek na sociální sítě. S tím souvisí i další věc – je tu opravdu víc než dost zásuvek a konektorů, aby si kdokoli mohl nabít chytrý telefon a nemusel ho zbytečně nechávat na pokoji. O zábavu se tu po celý den stará dýdžej, který má stage mezi dvěma velkými bazény.

Další zajímavostí jsou různé velikosti pokojů. Přijede-li parta šesti kamarádů, mohou být klidně všichni spolu na jednom pokoji, jenž je k tomu uzpůsobený, a kromě tří pokojů po dvou na ně čeká velká terasa. V hotelu mysleli i na ty, kteří se vydali sami za dobrodružstvím a chtějí se seznamovat až na místě. Pokud mají zájem, do rezervace vyplní, že se chtějí s někým seznámit, a recepce je ubytuje s někým stejného pohlaví a podobného věku.

Na safari trabantem?
Většina z nás si trabanty – typické automobily, které naše silnice brázdily ještě v dobách Československa – dobře vybavuje. Ale řadíte-li se spíše k cílové skupině hotelu Cook’s Club, je to možná výjimečná příležitost, jak si tyto terénně upravené vozy vyzkoušet. Kdo má odvahu na rozdávání, může speciálně upravený trabant také řídit. Speciální úprava se skrývá v tom, že autům chybí střecha (mnohdy i zpětná zrcátka a bezpečnostní pásy) a nahrazuje ji mřížování, za něž se mohou chytit ti, kteří sedí vzadu. Zadní sedačky jsou upraveny tak, že se sedí na kapotě, odkud máte jedinečný výhled. A malá rada na závěr? Zkuste být v prvním voze, popřípadě si držte větší odstup. Kdo trabanty zná, jistě už pochopil. A kdo jimi pojede poprvé, jistě si na moji radu vzpomene už při rozjíždění.

Pro odpuštění do Nesebaru
Žádný návštěvník Slunečního pobřeží by neměl vynechat výlet na ostrov Nesebar. V křivolakých uličkách s typickými domky, kde je přízemí cihlové a první patro dřevěné, si můžete zakoupit tradiční suvenýry jako například růžový olej (přírodní extrakt vyrobený z okvětních lístků růžového keře), bulharskou keramiku nebo místní lahodná vína. Dříve sem byli vyhnáni hřešící lidé, kteří si stavěli vlastní kostely a v nich hledali odpuštění. Proto potkáte kostel na každém rohu. Dominantu tvoří Starý biskupský palác. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek