metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Čtvrtek, 21. ledna 2021. Svátek má Běla.
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje...
Větší foto
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje povolené normy | foto: iDNES.cz

Hra „na přeřvávanou“ má v centru metropole skončit během tohoto týdne

10. dubna 2019  12:41 Filip Jaroševský Metro.cz
Kdo bude mít nejhlasitější výfuk? Komu lépe burácí motor? Čí opilecká písnička bude zvučnější? Tak znějí některé opilecké výzvy dávající si v centru metropole podnapilí místní i turisté. Nepovedené opatření, jež mělo dle předchozího vedení radnice Prahy 1 utišit Dlouhou ulici – měřiče hluku opatřené velkým displejem – tu způsobilo pravý opak. Těm podle mluvčí Prahy 1 Kateřiny Písačkové v následujících dnech odzvoní. „Displeje budeme konečně vypínat,“ prozradila deníku Metro Písačková.

Měřičem hluku chtělo bývalé vedení první městské části vyřešit problémy s decibely. O tom, že mělo opatření zcela opačný efekt a přitáhlo do Dlouhé, ale také Kozí či Masné ulice více hlasitých vtipálků, deník Metro čtenáře opakovaně informoval.

Zástupci radnice loni nejprve tvrdili, že si novinku se zelenými číslicemi, které se při překročení hlukového limitu změní na červené, místní nemohou vynachválit. Nové vedení městské části však již přiznalo, že se měřič hluku právě dvakrát neosvědčil.

Posledním hřebíčkem do rakve měřičů bylo lednové zvolení takzvaného nočního starosty, který o jejich efektivitě rovněž pochybuje. „Toto nesystémové opatření přineslo víc škody než užitku, spíše totiž provokovalo procházející návštěvníky k závodům, kdo umí zakřičet víc nahlas. Pokud vím, tak je jen otázkou času, kdy bude měřič odinstalován,“ uvedl před časem pro Metro noční starosta Jan Štern.

Ambice bývalého vedení první městské části umístit někam k Ovocnému trhu ještě jeden měřič s displejem také pravděpodobně zůstanou nevyslyšeny. Jak před časem uvedl radní Prahy 1 Petr Kučera, měřiče hluku mohou efektivně fungovat jedině skrytě, zcela bez veřejného displeje. Odpadlo by tak zkreslení výsledků vtipálky, kteří zde hrají hru „na přeřvávanou“.

„Mohly by fungovat třeba jako signál pro provozovatele hostinských zařízení, upozornily by je, že jejich hosté pokuřující na ulici jsou příliš hluční. Správný hostinský by si měl umět hlučné hosty umírnit,“ uvedl na adresu měřičů v prosinci loňského roku Kučera. Správná cesta je podle něj zaměřit se na lepší komunikaci s turisty, kteří přijíždějí za noční zábavou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy