metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Pátek, 26. dubna 2019. Svátek má Oto.
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje...
Větší foto
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje povolené normy | foto: iDNES.cz

Hra „na přeřvávanou“ má v centru metropole skončit během tohoto týdne

10. dubna 2019  12:41 Filip Jaroševský Metro.cz
Kdo bude mít nejhlasitější výfuk? Komu lépe burácí motor? Čí opilecká písnička bude zvučnější? Tak znějí některé opilecké výzvy dávající si v centru metropole podnapilí místní i turisté. Nepovedené opatření, jež mělo dle předchozího vedení radnice Prahy 1 utišit Dlouhou ulici – měřiče hluku opatřené velkým displejem – tu způsobilo pravý opak. Těm podle mluvčí Prahy 1 Kateřiny Písačkové v následujících dnech odzvoní. „Displeje budeme konečně vypínat,“ prozradila deníku Metro Písačková.

Měřičem hluku chtělo bývalé vedení první městské části vyřešit problémy s decibely. O tom, že mělo opatření zcela opačný efekt a přitáhlo do Dlouhé, ale také Kozí či Masné ulice více hlasitých vtipálků, deník Metro čtenáře opakovaně informoval.

Zástupci radnice loni nejprve tvrdili, že si novinku se zelenými číslicemi, které se při překročení hlukového limitu změní na červené, místní nemohou vynachválit. Nové vedení městské části však již přiznalo, že se měřič hluku právě dvakrát neosvědčil.

Posledním hřebíčkem do rakve měřičů bylo lednové zvolení takzvaného nočního starosty, který o jejich efektivitě rovněž pochybuje. „Toto nesystémové opatření přineslo víc škody než užitku, spíše totiž provokovalo procházející návštěvníky k závodům, kdo umí zakřičet víc nahlas. Pokud vím, tak je jen otázkou času, kdy bude měřič odinstalován,“ uvedl před časem pro Metro noční starosta Jan Štern.

Ambice bývalého vedení první městské části umístit někam k Ovocnému trhu ještě jeden měřič s displejem také pravděpodobně zůstanou nevyslyšeny. Jak před časem uvedl radní Prahy 1 Petr Kučera, měřiče hluku mohou efektivně fungovat jedině skrytě, zcela bez veřejného displeje. Odpadlo by tak zkreslení výsledků vtipálky, kteří zde hrají hru „na přeřvávanou“.

„Mohly by fungovat třeba jako signál pro provozovatele hostinských zařízení, upozornily by je, že jejich hosté pokuřující na ulici jsou příliš hluční. Správný hostinský by si měl umět hlučné hosty umírnit,“ uvedl na adresu měřičů v prosinci loňského roku Kučera. Správná cesta je podle něj zaměřit se na lepší komunikaci s turisty, kteří přijíždějí za noční zábavou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největším nebezpečím jsou v Bruselu belgické pralinky, říká Pospíšil

Jiří Pospíšil
vydáno 26. dubna 2019  15:20

Deník Metro oslovil před nastávajícími květnovými eurovolbami sedm europoslankyň a europoslanců, kteří reprezentují sedm politických stran a hnutí – dvě...  celý článek

Soumrak největšího českého e-shopu s módou. Zachrání se?

ZOOT na Andělu
vydáno 26. dubna 2019  11:48

Zoot.cz nezvládá tlak zahraniční konkurence ani zákazníků, kteří vracením zboží připravovali firmu o desítky milionů korun.  celý článek

Komerční sdělení

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi
vydáno 26. dubna 2019  9:00

V Paddock lize amerického fotbalu jsou první sezonu. Po dvou odehraných zápasech byste to ale nepoznali. Nejprve Vysočina Gladiators porazila Brno Sígrs...  celý článek

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

Ilustrační snímek
vydáno 26. dubna 2019  6:15

Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám