metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje povolené normy | foto: iDNES.cz

Hra „na přeřvávanou“ má v centru metropole skončit během tohoto týdne

  12:41
Kdo bude mít nejhlasitější výfuk? Komu lépe burácí motor? Čí opilecká písnička bude zvučnější? Tak znějí některé opilecké výzvy dávající si v centru metropole podnapilí místní i turisté. Nepovedené opatření, jež mělo dle předchozího vedení radnice Prahy 1 utišit Dlouhou ulici – měřiče hluku opatřené velkým displejem – tu způsobilo pravý opak. Těm podle mluvčí Prahy 1 Kateřiny Písačkové v následujících dnech odzvoní. „Displeje budeme konečně vypínat,“ prozradila deníku Metro Písačková.

Měřičem hluku chtělo bývalé vedení první městské části vyřešit problémy s decibely. O tom, že mělo opatření zcela opačný efekt a přitáhlo do Dlouhé, ale také Kozí či Masné ulice více hlasitých vtipálků, deník Metro čtenáře opakovaně informoval.

Zástupci radnice loni nejprve tvrdili, že si novinku se zelenými číslicemi, které se při překročení hlukového limitu změní na červené, místní nemohou vynachválit. Nové vedení městské části však již přiznalo, že se měřič hluku právě dvakrát neosvědčil.

Posledním hřebíčkem do rakve měřičů bylo lednové zvolení takzvaného nočního starosty, který o jejich efektivitě rovněž pochybuje. „Toto nesystémové opatření přineslo víc škody než užitku, spíše totiž provokovalo procházející návštěvníky k závodům, kdo umí zakřičet víc nahlas. Pokud vím, tak je jen otázkou času, kdy bude měřič odinstalován,“ uvedl před časem pro Metro noční starosta Jan Štern.

Ambice bývalého vedení první městské části umístit někam k Ovocnému trhu ještě jeden měřič s displejem také pravděpodobně zůstanou nevyslyšeny. Jak před časem uvedl radní Prahy 1 Petr Kučera, měřiče hluku mohou efektivně fungovat jedině skrytě, zcela bez veřejného displeje. Odpadlo by tak zkreslení výsledků vtipálky, kteří zde hrají hru „na přeřvávanou“.

„Mohly by fungovat třeba jako signál pro provozovatele hostinských zařízení, upozornily by je, že jejich hosté pokuřující na ulici jsou příliš hluční. Správný hostinský by si měl umět hlučné hosty umírnit,“ uvedl na adresu měřičů v prosinci loňského roku Kučera. Správná cesta je podle něj zaměřit se na lepší komunikaci s turisty, kteří přijíždějí za noční zábavou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek