metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena
Ruče do díla! | foto: ČSOP

„Hrabata a hraběnky“ jdou do akce. Praktická pomoc je spojená s poznáváním přírody

  5:45
Ochránci přírody opět pořádají celou řadu letních dobrovolnických aktivit.

„Povoláváme všechny hrabata a hraběnky do akce, aby se chopily hrábí a kos.“ Tak uvozují svou tradiční dobrovolnickou kampaň s názvem Víkendy pro přírodu lidé z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

„Léto je ideální doba na aktivity v přírodě, pojďme tedy spojit příjemné s užitečným a vyberme si některou z dobrovolnických akcí, kdy uděláme něco pro přírodu, poznáme nové lidi a třeba se i poučíme. A nemusí to být jen o víkendu,“ říká Stanislava Bartošová z ČSOP.

Kampaň soustřeďuje akce v terénu po celý rok a propojuje dobrovolníky s organizátory akcí, kde je jejich ruka potřeba.

„Prázdniny započneme tradičním kosením, školou ochrany přírody a krajiny v Bílých Karpatech, jehož letošní již 42. ročník pořádají ve dvou prvních červencových týdnech ochránci z Valašských Klobouků. V první půlce července lze pomoci také na orchidejové louce u Vojkova na Říčansku, kde se bude kosit a hrabat,“ dodává Bartošová.

V Praze se lze zapojit pravidelně do hrabání pokosené trávy v mokřadu na Beránku. Mezi tradiční akce patří i Martinické kosení v Martinicích u Proseče. Mezi stálice lze zařadit i step Syslovce, kde pod vedením Johany Drlíkové bude probíhat letní seč. Akce dlouhodobější, co do počtu nocí v lokalitě, jsou pak Olešenka. Bývá zde připraven i večerní program.

„V Horní Lhotě u Vlašimi se s hráběmi také neztratíte, pomoc dobrovolníků zde uvítají mokřadní louky. V srpnu se s Jarkem Podhorným jako každoročně vydáme do okolí pískového lomu v Ondraticích na Prostějovsku. V průběhu dobrovolnického víkendu na Javorovém v Moravskoslezských Beskydech si při doprovodném programu budeme moct vyrobit dřevěné lžičky a bosoboty,“ doplňuje Bartošová a dodává, že se léto zakončí v Bečovské botanické zahradě v genofondovém sadu. Více informací o těchto i dalších dobrovolnických akcích se dozvíte na webových stránkách kampaně vikendproprirodu.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek