metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 13 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

Hraboší kalamita nespí ani v zimě. Jed asi rozsypou

27. ledna 2020  9:28 Pavel Hrabica Metro.cz
Úředníky zahltily žádosti o plošnou aplikaci zakázaného jedu na hlodavce. Podle ochránců přírody jde o nekalé praktiky rolníků.

Když povolili tuzemské úřady aplikaci nebezpečného prostředku na hubení hrabošů s názvem Stutox naposledy, odnesly to nejen hlodavci, ale i desítky zajíců, bažantů a čápů. Ti snědli buďto samotnou nástrahu či otráveného hlodavce. Přesto ústřední zemědělský ústav připravuje opatření, které by umožnilo přísně zakázaný jed opět používat. Zemědělci by mohli Stutox sypat na pole tam, kde by přemnožení prokázali kontrolorům z ministerstva zemědělství. Z oznámení ministerstva vyplynulo, že připravuje postup, který by inspektorům umožnil plošnou aplikaci jedu přímo nařídit.

Podle ministerstva zemědělství má dojít k aplikaci jedu pouze tam, kde je to nezbytně nutné. „Inspektoři posoudí konkrétní pozemek a pokud dojdou k závěru, že je extrémně zasažený a neexistuje jiná varianta, povrchovou aplikaci přípravku mimořádně povolí,“ uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Hlodavčí kalamita

  • Léto 2020 bude zřejmě velice suché, což polním škůdcům bude svědčit.
  • Škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle zemědělského svazu dosáhnout až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun.

K postupu ministerstva mají výhrady především ochránci přírody. „O plošné aplikaci přípravku na hubení hlodavců Stutox II mluvilo na přelomu července a srpna loňského roku. Tehdy zemědělský ústav povolil a vzápětí pod tlakem odborných argumentů opět zrušil povolení plošné aplikace jedu. I těch pár dní stačilo na to, aby nějaké aplikace proběhly a prokázaly se tak obavy kritiků, že Stutox II rozhodně není látkou neškodnou pro jiné živočichy. Nyní probíhá druhé, možná ještě nebezpečnější dějství,“ řekl deníku Metro Petr Stýblo, zaměstnanec Svazu ochránců přírody.

Snahy o použití nebezpečného jedu podle něho ani na chvíli neutichly. Ačkoliv je aplikace jedu zakázaná v tuzemsku i celé Evropě, krajské úřady jsou zahlcené stovkami žádostí zemědělců. Podle ochránců přírody není cílem žadatelů získat povolení k použití pesticidu, ale finančních kompenzací poté, co budou žádosti zamítnuty. Vypadá to, že se taktika vyplatila. „Skutečně chtějí zemědělci vytrávit to, co v naší zemědělské krajině ještě přežívá? Jsme přesvědčeni, že ani nařízení plošné aplikace nezbavuje ty, kteří by ji prováděli, povinností vyplývajících z jiných zákonů. Mimo jiné i získání výjimky na trávení zvláště chráněných živočichů dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jsme přesvědčeni, že výjimku vydat nelze,“ dodává ochránce přírody Jan Moravec.

Před použitím jedu varují ornitologové, podle kterých prudký jed ohrozí například poštolky a sýčky, kteří se jimi živí. Podle Ministerstva zemědělství však nelze popřít, že s ohledem na současný mírný průběh zimy jsou hraboši v některých regionech skutečně problémem. S tím, že by si někteří zemědělci kompenzaci zasloužili, souhlasí i největší kritici aplikace z řad ochránců i ministerstva životního prostředí.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Točit Sviňu byla odporná práce. Snad už nikdy víc, říká režisérka

Mariana Čengel Solčanská
vydáno 14. února 2020  6:18

Film Sviňa, který se odehrává ve světě vysoké politiky, byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru, jenž není v tuzemsku příliš známý. Scénář a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám