metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur
Výstava v Empírovém skleníku začíná už v pátek. | foto: MAFRA

Pražský hrad patří květinám a sochám

  9:42
Předjaří je název první akce, která letos na Pražském hradě připomene Marii Terezii. „Celý rok budeme připomínat výročí této jediné české panovnice,“ říká Václav Beránek, ředitel odboru kultury Správy Pražského hradu.

Proč zrovna Marie Terezie?
Loni jsme si připomínali 700. výročí narození Karla IV. Letos si připomínáme 300. výročí narození Marie Terezie, první a ­jediné ženy vládnoucí českým zemím. Pro nás je důležité, že Pražský hrad z jejího rozhodnutí prošel největší přestavbou v podstatě gigantického rozsahu a že právě za její vlády dostal svou současnou podobu.

Kdy začíná sezona?
Letos právě kvůli datu narození Marie Terezie posouváme slavnostní zahájení až na 13. května. Stejně jako v již uplynulých letech se jedná o ­zahájení v podstatě symbolické, protože sezona na Hradě nezačíná a nekončí – máme otevřeno 365 dní v ­roce.

Předjaří na Hradě

Zítra ve 12 začíná na Hradě akce, která připomene dobu, v­ níž žila Marie Terezie.

Návštěvníci uvidí korzo z více než 1000 květin přirychlených zahradníky tak, aby vykvetly najednou – s předstihem oproti obvyklému ročnímu cyklu.

Budou zde modřence, narcisy, hyacinty, tulipány, hvězdníky, prvosenky, ale třeba i krásné červené klívie.

Umělecko-historická část obsáhne předměty ze sbírek Hradu a její dominantou bude nepochybně předloha sochy giganta z I. nádvoří.

Co všechno připravujete?
První akcí je právě zítra otevíraná výstava Předjaří na Pražském hradě. Je to prolog letošních oslav. Hlavní akcí bude již zmiňované symbolické slavnostní zahájení sezony 13. května s velkým průvodem postav v historických kostýmech. Letos přijede Marie Terezie v kočáře se svým chotěm, císařem Františkem I. Štěpánem Lotrinským v doprovodu rodiny a dvořanů.

Chystáte na letošní rok i­ další akce, na co se mohou lidé na Hradě těšit?
Správa Pražského hradu připravuje na druhou polovinu roku dvě výstavy, každou z trochu jiné oblasti, ale obě mimořádně důležité. První výstava se jmenuje

Světlo v ­obraze a bude ve skutečnosti největší výstavou ohlasů impresionismu v českých zemích. Letos půjde o­ soubor přibližně 600 obrazů, hledání souvislostí a vlivu impresionismu na české výtvarné umění. Druhou výstavou – a­ tím se vlastně vracíme k­ otázce slavných výročí – bude expozice Obnova Pražského hradu 1918–1929. Ta bude vlastně prologem velkých výstav, které se budou konat v­ roce 2018 ke stému výročí založení republiky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek