metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení.
Větší foto
Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení. | foto: Správa pražských hřbitovůMetro.cz

Hřbitovy v Praze rozliší jako hotely

22. června 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Některé hroby budou levnější. Praha je začne kategorizovat podle úrovně služeb.

Sto dvacet korun za metr čtvereční. Takový tarif musel každý rok platit doposud téměř každý, jehož příbuzný spočinul na jednom z pražských hřbitovů. Jejich správa se ale nyní rozhodla, že některé pronájmy hrobů zlevní. Klíč si zvolila jednoduchý – čím atraktivnější hřbitov, tím dražší hrob.

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé pražské hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, měla by se úměrně lišit i cena pronájmu za hrobové místo na nich. Přistoupili jsme tedy k takovému snížení cen, které je na jedné straně příjemné pro nájemce, na druhé straně nám ale stále umožňuje se o hřbitovy kvalitně starat. Jejich údržba a všechny další činnosti s ní spojené jsou totiž poměrně finančně náročné,“ říká radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Díky tomuto opatření se na dvaceti třech z devětadvaceti hřbitovů hlavního města sníží cena nájmu. „První smlouvy podle tohoto nového ceníku budou uzavírány od 1. července 2018,“ dodává Hodek.

Pokud například vaše babička či dědeček leží na hřbitově v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě či Malvazinkách, výše ročního nájmu se pro vás nemění. Nově jde totiž o hřbitovy první kategorie, protože mají stálou obsluhu, klientskou kancelář hřbitovní správy, vrátného, ostrahu a WC. Navíc jde o Pražské památkové rezervace – UNESCO. Šest korun za metr čtvereční ročně ušetříte za hrob v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. Jako hřbitovy druhé kategorie mají totiž „jen“ stálou obsluhu a záchod. Mezi hřbitovy třetí kategorie se nově řadí nejen Kobylisy, Prosek, Hloubětín, Břevnov a Holešovice, ale také Hostivař, Liboc, Střešovice, Braník, Jinonice, Košíře a Bohnice. Nájem za metr čtvereční se tu sníží o osmnáct korun. Nemají totiž záchod.

Za hřbitovy čtvrté kategorie bez záchodu a obsluhy hřbitovní správa označila Hrdlořezy, Hlubočepy, Radlice, Ruzyni, Záběhlice a Podolí. Nájemci si tu nově polepší o dvacet čtyři korun za metr čtvereční.

„Malostranský hřbitov není zahrnut do žádné z kategorií, protože tato kulturní památka je takzvaně uzavřeným pohřebištěm, kde nejsou hrobová místa pronajímána,“ doplňuje správa hřbitovů.

I přes zlevnění cen Správa pražských hřbitovů neplánuje žádat o navýšení rozpočtu, a to ani přesto, že se v posledních letech navyšují ceny za energie, paliva i svoz odpadků. „Touto úpravou sice dojde oproti tržbám za nájemné v roce 2017 k poklesu tržeb za rok 2018 o 1 443 493,94 koruny, přesto jsme připraveni se s tímto schodkem vyrovnat úsporou nákladů v ostatních položkách,“ vysvětluje pověřený šéf správy hřbitovů Karel Kobliha.

Cena za užívání hrobového místa se skládá z nájemného a z ceny služeb s nájmem spojených. Takovými službami je myšleno hlavně sekání trávy, údržba dřevin, úklid odpadků a podobně. V ceně služeb jsou také zahrnuty náklady související s administrativním zajištěním pronájmu daného hrobového místa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám