metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Nové workoutové hřiště na Praze 14
Větší foto
Nové workoutové hřiště na Praze 14 | foto: MČ Praha 14Metro.cz

Hřiště štve obyvatele na Čerňáku

18. května 2018  15:57 Filip Jaroševský Metro.cz
Z nového parkourového plácku v Praze 14 se ozývá hluk. Radnice vyzývá místní k větší toleranci.

Pavel Vondráček bydlí na sídlišti Černý Most 27 let. Za tu dobu zde zažil mnohé, k sepsání první stížnosti, kterou kdy zaslal místní radnici, ho však přimělo až nově zbudované parkourové hřiště v ulici Kapitána Stránského. Odtud se podle něj i řady jeho sousedů v pozdních večerních hodinách line takový řev, že je slyšet až v horních patrech místních bytových věžáků.

„Hluk, který se pravidelně line ze hřiště, je opravdu nesnesitelný. Nejhůře jsou na tom sousedi, kteří bydlí ve druhém patře. Kolem hřiště se také válí hromady odpadků. Když jsme si ale se sousedy postěžovali městské části, dočkali jsme se jen nesmyslného vytáčení se či ignorace,“ líčí neutěšenou situaci Vondráček.

Mezi nespokojenými místními se začala v posledních dnech šířit zvěst o tom, že hřiště mělo být původně postaveno na sídlišti Lehovec. Zdejší obyvatelé je ale kvůli strachu z hluku hnali jinam, a proto se v tichosti našla jiná lokalita, kde se stavba neobvykle rychle provedla.

Podle místostarostky Prahy 14 Ilony Pickové, která má na starosti také životní prostředí, je ale vše jinak, než líčí řada místních obyvatel. O tom, že má být parkourový plácek právě na sídlišti Černý Most, rozhodli radní již před dvěma lety. Pod okny domů v ulici Kapitána Stránského pak vzniklo sportoviště pouze proto, že ho nebylo kam jinam dát. Workoutové hřiště se tedy podle ní po stížnostech Lehoveckých nepřesunulo na Černý Most, ale na Jahodnici, kde místním nevadí.

„Co se týká vnímání lidí, před vybudováním bylo hřiště kladně hodnoceno. Stížnosti evidujeme, i nyní ale pozitivní ohlasy převažují nad negativními. Na hřišti platí jasná pravidla a je možné ho využívat pouze v čase od 9 do 19 hodin, což kontroluje městská policie,“ vysvětluje Picková. „Pohyb ve veřejném prostoru vyžaduje, a ve městech to platí zvlášť, větší dávku vzájemné tolerance. Většina místních chce, aby Praha 14 byla živou městskou částí s kvalitní nabídkou volnočasového vyžití,“ říká Picková.

Čachry se hřišti

  • V Praze 14 je 27 hřišť na zhruba 45 tisíc obyvatel. Radnice plánuje stavět další, docházejí však volné plochy.
  • Hřiště Prahy 14 je možné využívat ve vyhrazeném čase. I přesto může stížnostní přibývat. Na úřad se totiž obracejí lidé, pro které jsou tyto doby nedostatečné.
  • V rámci projektu Vybíralka 25 zde přibude ještě lezecká stěna a další sportoviště.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám