metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Nové workoutové hřiště na Praze 14
Větší foto
Nové workoutové hřiště na Praze 14 | foto: MČ Praha 14Metro.cz

Hřiště štve obyvatele na Čerňáku

18. května 2018  15:57 Filip Jaroševský Metro.cz
Z nového parkourového plácku v Praze 14 se ozývá hluk. Radnice vyzývá místní k větší toleranci.

Pavel Vondráček bydlí na sídlišti Černý Most 27 let. Za tu dobu zde zažil mnohé, k sepsání první stížnosti, kterou kdy zaslal místní radnici, ho však přimělo až nově zbudované parkourové hřiště v ulici Kapitána Stránského. Odtud se podle něj i řady jeho sousedů v pozdních večerních hodinách line takový řev, že je slyšet až v horních patrech místních bytových věžáků.

„Hluk, který se pravidelně line ze hřiště, je opravdu nesnesitelný. Nejhůře jsou na tom sousedi, kteří bydlí ve druhém patře. Kolem hřiště se také válí hromady odpadků. Když jsme si ale se sousedy postěžovali městské části, dočkali jsme se jen nesmyslného vytáčení se či ignorace,“ líčí neutěšenou situaci Vondráček.

Mezi nespokojenými místními se začala v posledních dnech šířit zvěst o tom, že hřiště mělo být původně postaveno na sídlišti Lehovec. Zdejší obyvatelé je ale kvůli strachu z hluku hnali jinam, a proto se v tichosti našla jiná lokalita, kde se stavba neobvykle rychle provedla.

Podle místostarostky Prahy 14 Ilony Pickové, která má na starosti také životní prostředí, je ale vše jinak, než líčí řada místních obyvatel. O tom, že má být parkourový plácek právě na sídlišti Černý Most, rozhodli radní již před dvěma lety. Pod okny domů v ulici Kapitána Stránského pak vzniklo sportoviště pouze proto, že ho nebylo kam jinam dát. Workoutové hřiště se tedy podle ní po stížnostech Lehoveckých nepřesunulo na Černý Most, ale na Jahodnici, kde místním nevadí.

„Co se týká vnímání lidí, před vybudováním bylo hřiště kladně hodnoceno. Stížnosti evidujeme, i nyní ale pozitivní ohlasy převažují nad negativními. Na hřišti platí jasná pravidla a je možné ho využívat pouze v čase od 9 do 19 hodin, což kontroluje městská policie,“ vysvětluje Picková. „Pohyb ve veřejném prostoru vyžaduje, a ve městech to platí zvlášť, větší dávku vzájemné tolerance. Většina místních chce, aby Praha 14 byla živou městskou částí s kvalitní nabídkou volnočasového vyžití,“ říká Picková.

Čachry se hřišti

  • V Praze 14 je 27 hřišť na zhruba 45 tisíc obyvatel. Radnice plánuje stavět další, docházejí však volné plochy.
  • Hřiště Prahy 14 je možné využívat ve vyhrazeném čase. I přesto může stížnostní přibývat. Na úřad se totiž obracejí lidé, pro které jsou tyto doby nedostatečné.
  • V rámci projektu Vybíralka 25 zde přibude ještě lezecká stěna a další sportoviště.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám