metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.
Základní škola Na Smetance
Větší foto
Základní škola Na Smetance | foto: MČ Praha 2

Hřiště u školy Na Smetance je hotové jen ze dvou třetin

7. listopadu 2019  14:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Poražení zdravých stromů, ničení ptačích hnízd i hádky se sousedy, již zde chtěli pěstovat zeleninu. Tak se dá shrnout dění posledních tří let kolem pozemku vedle Základní školy Na Smetance. Na něm včera radnice druhé městské části slavnostně otevřela nové multifunkční hřiště.

Podle projektu se však technicky vzato jedná pouze o dvě třetiny. „Dokončena není pouze část u ulice Na Smetance, kde nám brání jeden strom v tom, abychom hřiště dokončili a dolajnovali tak, aby splňovalo všechny parametry a daly se tady pořádat třeba i oficiální turnaje,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci místostarosta Jan Korseska.

Javor Na Smetance

  • Kolem náletové dřeviny, jež brání dokončení multifunkčního hřiště, vznikl ještě jeden zajímavý paradox. Radnice ho tu sice nechce, musela ho však ošetřit. 
  • Pracovníci Prahy 2 měli celou věc konzultovat s odborníky arboristy a dendrology. „Nakonec se shodli na provedení nezbytných opatření k zajištění stability javoru,“ uvedla radnice Prahy 2 na svém webu.
  • Práce měly Prahu 2 stát zhruba čtrnáct tisíc korun včetně DPH.

Provoz multifunkčního hřiště, které má po svém dokončení sloužit nejen základní škole Na Smetance, ale také dalším školám z Prahy 2, včera pokřtili žáci doprovodným programem v podobě utkání v malé kopané. Hráli ho však na ploše o kousek kratší, než by měla správně být. Dřevina, jež dokončení brání, je přitom jeden ze dvou kontroverzních javorů, který v červnu vzbudil aktivitu místních obyvatel. Těm se nelíbilo, že zde totiž radnice druhé městské části nechala mimo vegetační klid pokácet jeden ze dvou stromů, kde v té době měli sídlit ptáci, hmyz a netopýři. Do sporu se tehdy vložil také magistrát. Strom od té doby chrání předběžné opatření, které brání jeho odstranění. Zbylé dřeviny, které však byly již náletové, radnice v uplynulých měsících již nechala pokácet.

„Došlo zatím alespoň k částečnému prořezu. Jakmile vydá soud potřebné rozhodnutí, může být hotovo za týden,“ dodává místostarosta. V javoru mají nyní dle rozhodnutí soudu hnízdit holubi hřivnáči.

Základní školu Na Smetance znají Pražané také díky sporu místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta řadu let fungovala. Konflikt před dvěma lety vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a haly pro malé fotbalisty. „Naše setkávání zde je už minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Jen jsme si přáli, aby zde vyrostlo něco lépe připraveného, než je nynější projekt,“ říká místní obyvatelka Ilona Kleníková.

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů také z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám