metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Základní škola Na Smetance | foto: MČ Praha 2

Hřiště u školy Na Smetance je hotové jen ze dvou třetin

  14:29
Poražení zdravých stromů, ničení ptačích hnízd i hádky se sousedy, již zde chtěli pěstovat zeleninu. Tak se dá shrnout dění posledních tří let kolem pozemku vedle Základní školy Na Smetance. Na něm včera radnice druhé městské části slavnostně otevřela nové multifunkční hřiště.

Podle projektu se však technicky vzato jedná pouze o dvě třetiny. „Dokončena není pouze část u ulice Na Smetance, kde nám brání jeden strom v tom, abychom hřiště dokončili a dolajnovali tak, aby splňovalo všechny parametry a daly se tady pořádat třeba i oficiální turnaje,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci místostarosta Jan Korseska.

Javor Na Smetance

  • Kolem náletové dřeviny, jež brání dokončení multifunkčního hřiště, vznikl ještě jeden zajímavý paradox. Radnice ho tu sice nechce, musela ho však ošetřit. 
  • Pracovníci Prahy 2 měli celou věc konzultovat s odborníky arboristy a dendrology. „Nakonec se shodli na provedení nezbytných opatření k zajištění stability javoru,“ uvedla radnice Prahy 2 na svém webu.
  • Práce měly Prahu 2 stát zhruba čtrnáct tisíc korun včetně DPH.

Provoz multifunkčního hřiště, které má po svém dokončení sloužit nejen základní škole Na Smetance, ale také dalším školám z Prahy 2, včera pokřtili žáci doprovodným programem v podobě utkání v malé kopané. Hráli ho však na ploše o kousek kratší, než by měla správně být. Dřevina, jež dokončení brání, je přitom jeden ze dvou kontroverzních javorů, který v červnu vzbudil aktivitu místních obyvatel. Těm se nelíbilo, že zde totiž radnice druhé městské části nechala mimo vegetační klid pokácet jeden ze dvou stromů, kde v té době měli sídlit ptáci, hmyz a netopýři. Do sporu se tehdy vložil také magistrát. Strom od té doby chrání předběžné opatření, které brání jeho odstranění. Zbylé dřeviny, které však byly již náletové, radnice v uplynulých měsících již nechala pokácet.

„Došlo zatím alespoň k částečnému prořezu. Jakmile vydá soud potřebné rozhodnutí, může být hotovo za týden,“ dodává místostarosta. V javoru mají nyní dle rozhodnutí soudu hnízdit holubi hřivnáči.

Základní školu Na Smetance znají Pražané také díky sporu místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta řadu let fungovala. Konflikt před dvěma lety vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a haly pro malé fotbalisty. „Naše setkávání zde je už minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Jen jsme si přáli, aby zde vyrostlo něco lépe připraveného, než je nynější projekt,“ říká místní obyvatelka Ilona Kleníková.

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů také z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek