metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Základní škola Na Smetance
Větší foto
Základní škola Na Smetance | foto: MČ Praha 2

Hřiště u školy Na Smetance je hotové jen ze dvou třetin

7. listopadu 2019  14:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Poražení zdravých stromů, ničení ptačích hnízd i hádky se sousedy, již zde chtěli pěstovat zeleninu. Tak se dá shrnout dění posledních tří let kolem pozemku vedle Základní školy Na Smetance. Na něm včera radnice druhé městské části slavnostně otevřela nové multifunkční hřiště.

Podle projektu se však technicky vzato jedná pouze o dvě třetiny. „Dokončena není pouze část u ulice Na Smetance, kde nám brání jeden strom v tom, abychom hřiště dokončili a dolajnovali tak, aby splňovalo všechny parametry a daly se tady pořádat třeba i oficiální turnaje,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci místostarosta Jan Korseska.

Javor Na Smetance

  • Kolem náletové dřeviny, jež brání dokončení multifunkčního hřiště, vznikl ještě jeden zajímavý paradox. Radnice ho tu sice nechce, musela ho však ošetřit. 
  • Pracovníci Prahy 2 měli celou věc konzultovat s odborníky arboristy a dendrology. „Nakonec se shodli na provedení nezbytných opatření k zajištění stability javoru,“ uvedla radnice Prahy 2 na svém webu.
  • Práce měly Prahu 2 stát zhruba čtrnáct tisíc korun včetně DPH.

Provoz multifunkčního hřiště, které má po svém dokončení sloužit nejen základní škole Na Smetance, ale také dalším školám z Prahy 2, včera pokřtili žáci doprovodným programem v podobě utkání v malé kopané. Hráli ho však na ploše o kousek kratší, než by měla správně být. Dřevina, jež dokončení brání, je přitom jeden ze dvou kontroverzních javorů, který v červnu vzbudil aktivitu místních obyvatel. Těm se nelíbilo, že zde totiž radnice druhé městské části nechala mimo vegetační klid pokácet jeden ze dvou stromů, kde v té době měli sídlit ptáci, hmyz a netopýři. Do sporu se tehdy vložil také magistrát. Strom od té doby chrání předběžné opatření, které brání jeho odstranění. Zbylé dřeviny, které však byly již náletové, radnice v uplynulých měsících již nechala pokácet.

„Došlo zatím alespoň k částečnému prořezu. Jakmile vydá soud potřebné rozhodnutí, může být hotovo za týden,“ dodává místostarosta. V javoru mají nyní dle rozhodnutí soudu hnízdit holubi hřivnáči.

Základní školu Na Smetance znají Pražané také díky sporu místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta řadu let fungovala. Konflikt před dvěma lety vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a haly pro malé fotbalisty. „Naše setkávání zde je už minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Jen jsme si přáli, aby zde vyrostlo něco lépe připraveného, než je nynější projekt,“ říká místní obyvatelka Ilona Kleníková.

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů také z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám