metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Hromadění cestujících by mohlo být rizikem pro poslance

16. ledna 2020  5:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Trasy linek MHD či umístění zastávek se v Praze nejčastěji mění z provozních důvodů. Tento fakt asi nepřekvapí žádného jejího obyvatele. Organizátor dopravy Ropid se však včera na svém Facebooku přiznal, že v podobných situacích mohou sehrát roli také obavy.

„Ve směru Florenc nakonec nedojde ke zřízení zastávky Malostranská na předpolí Mánesova mostu. Tramvaje by zde nemohly bezpečně objet autobus, který by tu zastavil na delší dobu – například kvůli nástupu cestujícího na invalidním vozíku. Panuje zde tak určitá obava o bezpečnost a plynulost provozu,“ píše Ropid na sociální síti.

Spoje linky 194 také již od včerejška neobjíždí Malostranské náměstí přes zastávku Nerudova. Ve směru k Nemocnici pod Petřínem proto pojedou po tramvajových kolejích. Zastávka je totiž podle Ropidu příliš krátká. „Je projektována přesně na jednu soupravu a tramvajový provoz je zde velmi silný. Midibusy tak zastaví vždy až za tramvajovou zastávkou u vlastního označníku. Ze zastávky budou poté pokračovat po kolejích do Karmelitské,“ dodává Ropid.

Sloupek tramvají

Ropid nemá na Malostranském náměstí příliš na výběr.

  • Pokud by totiž chtěl posunout s autobusovým sloupkem také ten tramvajový, uškodil by invalidům. Nešla by vyklopit plošina.
  • Kvůli sloupkům může naopak vzniknout další problém – cestující mohou omylem čekat u špatného.

Změny se však již nyní setkávají s nelibostí některých cestujících. Pražan Zdeněk Lapáček se například diví tomu, proč by měl busík vadit na předpolí mostu, ale na Malostranském náměstí nikomu nevadí. Ropid následně přiznal, že byl přesun zastávky Malostranské náměstí vyvolán hlavně ze strany Poslanecké sněmovny a pro nesouhlasné stanovisko policie.

„V prostoru zastávky se pod jednou z budov Sněmovny hromadili cestující čekající na bus a to bylo považováno za možné bezpečnostní riziko,“ přiznává Ropid.

Podle fanoušků hromadné dopravy na facebookové stránce Pražské tramvaje je nyní otázkou, jaké „radosti“ toto dříve striktně odmítané řešení způsobí. Vozy MHD by se zde totiž kvůli změně mohly v budoucnu nebezpečně štosovat před semafory. Podle náměstka ředitele Ropidu pro městskou dopravu a marketing Martina Šubrta, který se na Pražských tramvajích rovněž vyjadřuje, Ropid o problémech ví. Nemá však silnější slovo než politici ze Sněmovny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám