metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Větší foto
Hacker (ilustrační foto)

Hrozí hackerské útoky na nemocnice, varují odborníci i kyberúřad

  7:04
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před hrozbou kyberútoků. Lze je podle něj očekávat v nejbližších dnech.

Počítačoví hackeři se zkraje dubna dvakrát pokusili napadnout energetickou společnost ČEZ Distribuce. Pod hackerským útokem však byly v minulých týdnech i další instituce. Úřad městské části Praha 3, státní podnik Povodí Vltavy i ministerstvo vnitra. Tady všude škodili hackeři.

Samotnou kapitolou jsou pak útoky na nemocnice. Ty v těchto dnech válčí proti koronaviru a boj s počítačovým virem pro ně může znamenat obrovský problém. Na možné útoky už upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Útočníci si podle expertů nevybírají nemocnice náhodou. Zdravotnická zařízení jsou podle nich totiž zranitelná. „Jedná se především o špatný stav technického zabezpečení. Nemocnice raději vynaloží finance do zdravotnického zařízení než do bezpečnostních technologií a systematických opatření. Například nedostatečné či zcela chybějící oddělení sítí, chybějící softwarové aktualizace, v mnoha případech i již dlouho nepodporované systémy a aplikace, nepravidelné zálohování spolu s nedostatečným bezpečnostním vzděláváním zdravotnického personálu, je bohužel klíčem k úspěšnému útoku,“ ukazuje na problémy Zbyněk Malý ze společnosti ANECT, která je předním dodavatelem integrovaných řešení a služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Dalším rizikem je také to, že v současné pandemické době je nemocniční personál trvale vystaven stresu a únavě. „Tyto psychické podmínky způsobují potlačení přirozeného bezpečnostního vědomí, čímž se riziko úspěšného útoku diametrálně zvyšuje,“ dodává Malý.

Tipy pro kybernetickou bezpečnost

Vzhledem k tomu, že kybernetické útoky čím dál tím více zneužívají aktuální mimořádné situace, a mohou tak zásadně ohrozit chod společností, které jsou již nyní ve složité situaci, připravili odborníci společnosti ANECT základní preventivní opatření, která by měla v těchto dnech dodržovat každá společnost.

1) Správně a důsledně zálohujte! Zkontrolujte, zda dochází k bezchybnému zálohování kritických systémů. Otestujte obnovu ze záloh. Oddělte zálohovací server se zálohami od zbytku infrastruktury.

2) Nalezněte a uzavřete rizikové porty a služby vystavené do veřejného internetu. Co nejdříve oskenujte své veřejné IP rozsahy/služby a vyhodnoťte zranitelnosti veřejně vystavených služeb. V žádném případě veřejně nevystavujte služby typu vzdálená plocha (RDP), TeamViewer, databázový server atd.

3) Chraňte účty a hesla uživatelů a správců! Co nejdříve zkontrolujte a vyhodnoťte obsah výchozích skupin AD (Active Directory) – zejména privilegované skupiny typu Domain & Enterprise Administrators. Nastavte nová a silná hesla u privilegovaných účtů (nezapomeňte na servisní účty!).

4) Zabezpečte internetový provoz a emailovou komunikaci. Zkontrolujte nastavení filtrace webového provozu a zcela zakažte nebezpečné kategorie, jako jsou např. Phishing, Botnet, Malware, Hacking atd.

5) Aktualizujte operační systémy a aplikace, aplikujte bezpečnostní záplaty. Co nejdříve oskenujte své vnitřní síťové prostředí a vyhodnoťte zranitelnosti na zařízeních, síťových prvcích a službách. Připravte a otestujte plán pro nouzovou aplikaci kritických bezpečnostních záplat. Izolujte nebo vyřaďte nepodporovaný HW a SW.

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy