metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Hacker (ilustrační foto)
Větší foto
Hacker (ilustrační foto)

Hrozí hackerské útoky na nemocnice, varují odborníci i kyberúřad

23. dubna 2020  7:04 Metro.cz
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před hrozbou kyberútoků. Lze je podle něj očekávat v nejbližších dnech.

Počítačoví hackeři se zkraje dubna dvakrát pokusili napadnout energetickou společnost ČEZ Distribuce. Pod hackerským útokem však byly v minulých týdnech i další instituce. Úřad městské části Praha 3, státní podnik Povodí Vltavy i ministerstvo vnitra. Tady všude škodili hackeři.

Samotnou kapitolou jsou pak útoky na nemocnice. Ty v těchto dnech válčí proti koronaviru a boj s počítačovým virem pro ně může znamenat obrovský problém. Na možné útoky už upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Útočníci si podle expertů nevybírají nemocnice náhodou. Zdravotnická zařízení jsou podle nich totiž zranitelná. „Jedná se především o špatný stav technického zabezpečení. Nemocnice raději vynaloží finance do zdravotnického zařízení než do bezpečnostních technologií a systematických opatření. Například nedostatečné či zcela chybějící oddělení sítí, chybějící softwarové aktualizace, v mnoha případech i již dlouho nepodporované systémy a aplikace, nepravidelné zálohování spolu s nedostatečným bezpečnostním vzděláváním zdravotnického personálu, je bohužel klíčem k úspěšnému útoku,“ ukazuje na problémy Zbyněk Malý ze společnosti ANECT, která je předním dodavatelem integrovaných řešení a služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Dalším rizikem je také to, že v současné pandemické době je nemocniční personál trvale vystaven stresu a únavě. „Tyto psychické podmínky způsobují potlačení přirozeného bezpečnostního vědomí, čímž se riziko úspěšného útoku diametrálně zvyšuje,“ dodává Malý.

Tipy pro kybernetickou bezpečnost

Vzhledem k tomu, že kybernetické útoky čím dál tím více zneužívají aktuální mimořádné situace, a mohou tak zásadně ohrozit chod společností, které jsou již nyní ve složité situaci, připravili odborníci společnosti ANECT základní preventivní opatření, která by měla v těchto dnech dodržovat každá společnost.

1) Správně a důsledně zálohujte! Zkontrolujte, zda dochází k bezchybnému zálohování kritických systémů. Otestujte obnovu ze záloh. Oddělte zálohovací server se zálohami od zbytku infrastruktury.

2) Nalezněte a uzavřete rizikové porty a služby vystavené do veřejného internetu. Co nejdříve oskenujte své veřejné IP rozsahy/služby a vyhodnoťte zranitelnosti veřejně vystavených služeb. V žádném případě veřejně nevystavujte služby typu vzdálená plocha (RDP), TeamViewer, databázový server atd.

3) Chraňte účty a hesla uživatelů a správců! Co nejdříve zkontrolujte a vyhodnoťte obsah výchozích skupin AD (Active Directory) – zejména privilegované skupiny typu Domain & Enterprise Administrators. Nastavte nová a silná hesla u privilegovaných účtů (nezapomeňte na servisní účty!).

4) Zabezpečte internetový provoz a emailovou komunikaci. Zkontrolujte nastavení filtrace webového provozu a zcela zakažte nebezpečné kategorie, jako jsou např. Phishing, Botnet, Malware, Hacking atd.

5) Aktualizujte operační systémy a aplikace, aplikujte bezpečnostní záplaty. Co nejdříve oskenujte své vnitřní síťové prostředí a vyhodnoťte zranitelnosti na zařízeních, síťových prvcích a službách. Připravte a otestujte plán pro nouzovou aplikaci kritických bezpečnostních záplat. Izolujte nebo vyřaďte nepodporovaný HW a SW.

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám