metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Návštěvy potmě
Návštěvy potmě | foto: navstevypotme.czMetro.cz

Hudba je klíčem k lidským duším

3. června 2018  15:52 Adéla Maredová, Metro.cz
Akordeon, deskovky i konverzace. Návštěvy potmě zdarma pomáhají seniorům proti samotě.

V Praze funguje nový projekt Návštěvy potmě, který propojuje dva světy – seniorů a zrakově postižených. Osm nadšenců dochází do domácností a domovů důchodců a tráví společně čas.

„Je to smysluplná práce. Neobohacujeme jen my důchodce, ale také oni nás svými příběhy,“ vysvětluje Miroslav Orság, člen týmu Návštěvy potmě, a dodává: „Na Kamenické v pečovatelském centru je 96letá paní, která je tak neuvěřitelně vitální a skvělá, že nás také nabíjí. Je to smysluplné pro obě strany.“ Podle zájmů si stačí vybrat na www.navstevypotme.cz.

Každý pracovník tu má svůj medailonek, kde se lze dozvědět, co umí. „Sám hraju na akordeon. Zjistili jsme, že hudba je klíčový faktor k lidským duším. Ve stacionáři v Tusarově ulici jsou lidé se stařeckou demencí a alzheimerem – nepamatují si ani, jak se jmenují a kde bydlí. Ale jakmile jim začneme hrát písničky z mládí, texty znají. Hudba je totiž největší klíč k lidem,“ říká Orság.

Nejvíce mají lidé zájem o povídání. „Vzpomínají na svoje mládí. Samozřejmě mají ve stacionářích nějaký program, ale spousta z nich říká, že by raději byli sami doma, ale už se o sebe nezvládnou postarat,“ dodává Orság.

V nabídce má projekt také koncerty, přednášky, deskovky, konverzace v angličtině i němčině, canisterapii a mnoho dalšího. Nejprve byly reakce seniorů rozpačité. „Zpočátku jsme v Kamenické spíše vyčkávali, kdy nás k sobě senioři pustí. A dnes se nás už ptají – přijdete za týden zas? My se na vás těšíme,“ usmívá se Orság. Za tři měsíce fungování projektu si tak dokázali získat důvěru seniorů. „Když jdeme na úplně první návštěvu, jde s námi i vidící kolegyně. Může tak pozorovat, jestli jsme si sedli, pomůže nám se základním obeznámením s prostorem. Dále už docházíme sami,“ popisuje.

Hodně lidí má vůči zrakově postiženým stále předsudky. „Snažíme se je svou prací bourat. V Kamenické oceňují, že jsme schopni se sami přepravit na místo. Sami zvládneme návštěvu. Mile mě to překvapilo. Myslel jsem si, že předsudky budou mnohem horší. Ale v současné době nás už berou jako rovnocenné partnery. To bylo pro mě největší překvapení,“ uzavírá Miroslav Orság.

Do září 2019 jsou Návštěvy potmě financovaní fondem z Evropské unie a služba je tak zatím zdarma. „Zatím ale není vůbec stanoveno, jaká částka by se platila, pokud by se nám projekt podařilo rozjet na takové úrovni sociálního podniku. Návštěvy potmě zatím působí v Praze a od počátku června začnou fungovat také v Českých Budějovicích. Do budoucna se ale rýsuje také Mladá Boleslav nebo Ostrava. Plánují tak nabírat další kolegy z regionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám