metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Další 4 fotografie v galerii
Artista a performer Vojta Stolbenko. | foto: Archiv Vojty StolbenkaMetro.cz

Hudebníci zbrojí proti omezením veřejných produkcí v ulicích Prahy

  8:45
Do ulic Prahy dnes odpoledne vyrazí karnevalový průvod umělců. Chtějí podpořit pouliční muzikanty. Festival a protestní pochod spolupořádá artista Vojta Stolbenko.

Karneval za busking

Alegorický průvod se dnes vydá na cestu metropolí, aby podpořil pouliční muziku.

  • Sraz mají umělci a podporovatelé buskingu v 15.30 hodin na Václavském náměstí. V průvodu pak vyrazí na Staroměstské náměstí.
  • Organizátoři vyzývají účastníky, ať dorazí v bizarních kostýmech.
  • Akce má na Facebooku 260 fanoušků.

Zastupitelstvo v lednu omezilo muziku v ulicích. Co na vyhlášku říkáte?Ve vyhlášce jsou vyjmenované nástroje vydávající vysoké tóny. Většina nástrojů je ale schopna vydávat vysoké tóny, a to je jen jeden z nesmyslů, kterých je vyhláška plná. Dalším je třeba dusítko na saxofon, které je přitom jen efekt, který saxofon nijak významně neztiší. Na těchto příkladech je vidět, že autoři vyhlášky pořádně nerozumí hudebním nástrojům, jejichž použití zakazují.

Buskeři mají vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Jak to bude fungovat v praxi?
Nad povinností střídat břehy Vltavy zůstává rozum stát. Prakticky se pouze zvýší koncentrace buskerů v každou jednotlivou hodinu na místech, která ještě vyhláška nezakazuje. Ti, kteří by hráli na pravém břehu, půjdou bojovat o místa s těmi, co by v danou hodinu hráli na levém.

Jaká omezení pouliční hudby navrhujete vy?
Jednou z cest by byla registrace hudebníků třeba i za mírný poplatek. Povolení by se dalo opatřit snadno. Pokud by s umělcem byly problémy, mohli by ho úředníci zase odebrat. To by „odfiltrovalo“ žebráky, kteří na úřad ani nedojdou. V Mnichově pro tyto účely musí muzikanti úředníkům i krátce zahrát. Jde o kontrolu, zda mají v pořádku nástroje a skutečně na ně hrají. Dalším opatřením by mohlo být omezení délky produkce třeba i na dobu kratší než hodina, s nutností měnit místo produkce. Také by mohla být regulována vzdálenost mezi hudebníky. V neposlední řadě by určitě nebylo špatné přijít s jedním konkrétním místem, kde je busking vítán a kde by mohl fungovat i časový rozpis jednotlivých vystoupení.

Tak šel čas s kejklíři a muzikanty v ulicích metropole

Pouliční umělci směli v Praze hrát bez povolení od roku 2012.

  • Poprvé byl busking omezen loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je zcela zakázán nebo částečně omezen.
  • Letos v lednu zastupitelstvo schválilo další omezení. Od března se nesmí hrát i na náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávské ulici a Tylově náměstí.
  • Hrát mohou umělci jen v době od 9 do 21 hodin.
  • Lednová novela vyhlášky zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů. Nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Takzvaní buskeři by měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek