metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Další 4 fotografie v galerii
Artista a performer Vojta Stolbenko. | foto: Archiv Vojty StolbenkaMetro.cz

Hudebníci zbrojí proti omezením veřejných produkcí v ulicích Prahy

  8:45
Do ulic Prahy dnes odpoledne vyrazí karnevalový průvod umělců. Chtějí podpořit pouliční muzikanty. Festival a protestní pochod spolupořádá artista Vojta Stolbenko.

Karneval za busking

Alegorický průvod se dnes vydá na cestu metropolí, aby podpořil pouliční muziku.

  • Sraz mají umělci a podporovatelé buskingu v 15.30 hodin na Václavském náměstí. V průvodu pak vyrazí na Staroměstské náměstí.
  • Organizátoři vyzývají účastníky, ať dorazí v bizarních kostýmech.
  • Akce má na Facebooku 260 fanoušků.

Zastupitelstvo v lednu omezilo muziku v ulicích. Co na vyhlášku říkáte?Ve vyhlášce jsou vyjmenované nástroje vydávající vysoké tóny. Většina nástrojů je ale schopna vydávat vysoké tóny, a to je jen jeden z nesmyslů, kterých je vyhláška plná. Dalším je třeba dusítko na saxofon, které je přitom jen efekt, který saxofon nijak významně neztiší. Na těchto příkladech je vidět, že autoři vyhlášky pořádně nerozumí hudebním nástrojům, jejichž použití zakazují.

Buskeři mají vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Jak to bude fungovat v praxi?
Nad povinností střídat břehy Vltavy zůstává rozum stát. Prakticky se pouze zvýší koncentrace buskerů v každou jednotlivou hodinu na místech, která ještě vyhláška nezakazuje. Ti, kteří by hráli na pravém břehu, půjdou bojovat o místa s těmi, co by v danou hodinu hráli na levém.

Jaká omezení pouliční hudby navrhujete vy?
Jednou z cest by byla registrace hudebníků třeba i za mírný poplatek. Povolení by se dalo opatřit snadno. Pokud by s umělcem byly problémy, mohli by ho úředníci zase odebrat. To by „odfiltrovalo“ žebráky, kteří na úřad ani nedojdou. V Mnichově pro tyto účely musí muzikanti úředníkům i krátce zahrát. Jde o kontrolu, zda mají v pořádku nástroje a skutečně na ně hrají. Dalším opatřením by mohlo být omezení délky produkce třeba i na dobu kratší než hodina, s nutností měnit místo produkce. Také by mohla být regulována vzdálenost mezi hudebníky. V neposlední řadě by určitě nebylo špatné přijít s jedním konkrétním místem, kde je busking vítán a kde by mohl fungovat i časový rozpis jednotlivých vystoupení.

Tak šel čas s kejklíři a muzikanty v ulicích metropole

Pouliční umělci směli v Praze hrát bez povolení od roku 2012.

  • Poprvé byl busking omezen loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je zcela zakázán nebo částečně omezen.
  • Letos v lednu zastupitelstvo schválilo další omezení. Od března se nesmí hrát i na náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávské ulici a Tylově náměstí.
  • Hrát mohou umělci jen v době od 9 do 21 hodin.
  • Lednová novela vyhlášky zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů. Nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Takzvaní buskeři by měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek