metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Dalších 6 fotografií v galerii
Nový primátor Prahy Tomáš Hudeček | foto: ČTK

Hudeček je novým primátorem. Bojí se řetězu jako Frodo prstenu

  7:00,  aktualizováno  13:20
Pražským primátorem se podle očekávání stal čtyřiatřicetiletý Tomáš Hudeček, který byl dosud pověřený řízením města. V tajné volbě mu dalo hlas 36 zastupitelů, pravděpodobně z TOP 09 a ČSSD, sedm lidí hlasovalo proti němu. Ve funkci vystřídal Hudeček nedávno odvolaného Bohuslava Svobodu. Povede jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD.

Kdo je Tomáš Hudeček?

Budoucího primátora udělaly povodně

Nově zvolený primátor Tomáš Hudeček odmítl převzít primátorský řetěz, sto lete starý symbol primátorského úřadu. "Tíží svého nositele jako prsten z trilogie Pán prstenů, neplánuju ho nosit," řekl primátor. Podle Hudečka patří tento zlatý symbol úřadu do muzea a tam ho Hudeček na dobu svého primátorování plánuje umístit.

Zastupitelé hlavního města o něco později zvolili i tři nové náměstky primátora. V tajné volbě se jimi stali dosavadní radní Václav Novotný, šéf zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra a zastupitel Jiří Nouza. Nyní budou hlasovat o zbylých členech rady hlavního města.

Původně primátorské křeslo odmítal

Zvolil se i stínový primátor

  • Na zastupitelstvu se Pražanům představil i stínový primátor Strany zelených petr Štěpánek.
  • "ODS bude těžko kontrolovat projekty, na kterých 22 let pracovala. TOP 09 s ČSSD se budou o moc dělí, takže pražské zastupitelstvo zůstalo bez opozice," vysvětlil Petr Štěpánek. Toho ve stínové radě doplňuje pět můžů a pět žen.
  • Zeleným vadí, že je primátorem Hudeček. "Veřejnost při volbách vybírala mezi Svobodou, Tůmou a Dienstbierem a primátorem není nikdo z nich," dodal Štěpánek.

"V Praze se za hodně peněz hraje málo muziky. Nikdo se nezabývá tím, jak kvalitně se tady žije, a přitom štěstí a spokojenost obyvatel je založena na každodenních maličkostech, které řeší jak při průchodu městem, dopravě do práce i trávení volného času. To je to, co lidi zajímá, a to je to, co by si veřejná správa měla vytknout jako hlavní cíl," řekl po zvolení Hudeček.

Ve svém projevu zároveň zmínil, že jedním z hlavních úkolů nového vedení města bude "vrátit věcnost do správy věcí veřejných". Hudeček původně primátorské křeslo odmítal.

Situace se ale změnila v průběhu nedávných povodní, po nichž oznámil, že by v případě stranické podpory kandidaturu přijal. Podporu získal od šéfa strany Karla Schwarzenberga i od klubu zastupitelů. Sociální demokraté a TOP 09 uzavřeli tento týden dohodu o spolupráci.

Někdejší primátor Bohuslav Svoboda a bývalá radní Aleksandra Udženija.

Někdejší primátor Bohuslav Svoboda a bývalá radní Aleksandra Udženija.

Někdejší primátor Bohuslav Svoboda hovoří na zastupitelstvu, které zvolilo

Někdejší primátor Bohuslav Svoboda hovoří na zastupitelstvu, které zvolilo Tomáše Hudečka (v pozadí) jeho nástupcem.

Dva radní rezignovali

Při vyhlášení výsledků primátorské volby chyběl v sále bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Stranou dával rozhovor České televizi. Radní Pavel Richter a Eva Chudomelová z TOP 09 rezignovali před volbou nové rady na své funkce. Na jejich místa jsou nyní v tajné volbě voleni noví členové. Počet radních tak po rezignaci Richtera a Chudomelové klesl na čtyři včetně primátora. Richter i Chudomelové ve svých projevech poděkovali svým spolupracovníkům. Richter pak uvedl, že možná zanedbal prezentaci výsledků své práce. "Jsem ale přesvědčen, že práce pro Pražany byla důležitější, než práce s médii," řekl Richter.

Rada města bude mít od nynějška deset členů. Novými tvářemi se stanou Ludmila Štvánová, Jiří Pařízek, Martin Dlouhý a Jan Vašíček. Ty doplní primátor a jeho náměstci a dva původní radní - Lukáš Manhart a Eva Vorlíčková.

Minule se volilo osm hodin

  • Dupání, pískání a křik provázely volbu primátora Svobody. Tentokrát byl příchod nového primátora klidnou záležitostí. Do primátorského křesla se Hudeček vyhoupnul s podporou ČSSD stejně jako Svoboda. Kromě Hudečka se budou volit i další radní, teď má rada pět členů a odvolání radních z ODS uvolnilo šest míst.
  • Naštvaní demonstranti sympatizující s TOP 09, kterým vadila velká koalice ODS a ČSSD, obsadili v prosinci 2010 sál radnice.
  • Trvalo to celkem osm hodin, než si občanský demokrat Bohuslav Svoboda mohl nasadit primátorský řetěz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy