metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.
Lídrem kandidátky TOP 09 v Praze zůstane primátor Tomáš Hudeček. | foto: ČTK

Hudeček pro Metro: Moje obvinění je absurdní příběh

  16:13
Nechtěný dárek k roku v úřadu dostal v pátek pražský primátor Tomáš Hudeček. Městské státní zastupitelství v Praze podalo v pátek návrh na obžalobu patnácti lidí včetně Hudečka a bývalého primátora Bohuslava Svobody. A to za prodloužení smlouvy firmě Haguess na správu systému karet Opencard. Vlastní strana, tedy TOP 09, navzdory pátečním událostem „svému“ primátorovi i nadále věří. Včera ho krajský výbor strany potvrdil v pozici volebního lídra do podzimních komunálních voleb.

Jaký byl ten rok, co jste pražským primátorem?
Je to rok, během kterého jsem přišel o iluze, ale ne o ¬ideály. Je to rok, během kterého jsem zestárl víc než dříve. Ale kolegové říkají, že to není stárnutí, ale zrání.

Žalobci v pátek navrhli soudu, aby vás obžaloval. Co tomu říkáte?
Je to pokračování absurdního příběhu, kdy jsou účelově voláni k zodpovědnosti lidé, kteří se snažili vyřešit tento předražený projekt.

Půjdete před soud?
Návrh na podání obžaloby ještě neznamená, že bývalí radní půjdou před soud. Soud se nejprve s návrhem seznámí. Požádáme o předběžné projednání obžaloby. Soud po vyhodnocení tohoto návrhu buď pošle případ znovu do přípravného řízení, nařídí hlavní líčení, nebo celé řízení zastaví.

Co vás čeká v létě? Na podzim jsou volby. Už se připravujete?
Rok ve funkci mi dal rozhled v tom, co je důležité a¬ prosaditelné a co přináší největší efekt. Při vyjednávání o koalici s ODS, tedy už asi před dvěma lety, jsem zvažoval, jestli se vzhledem k -mému vzdělání chci věnovat dopravě, nebo plánování budoucnosti města. Vybral jsem si plánování města. Ten rok mi umožnil propojit teorii a praxi, jsme nachystaní, abychom tu loď, která konečně míří tím správným směrem, nakopli pro plavbu dál.

To si ale na plakát napsat nemůžete. Jaká budou vaše volební témata do podzimních voleb?
To hlavní, co bych si tam měl napsat, je, že nekradu a¬ krást nebudu. Ptáte se ale asi na další směrování metropole. Praha by měla být městem pro prožití celého života. Lidé se do Prahy přestěhují a ¬pak zjistí, že jim to nevyhovuje a že tu děti vychovávat nechtějí. To, že se to děje, znamená, že Praha je něčím atraktivní a naopak něčím velmi neatraktivní.

Poslední události

  • Tomáš Hudeček z TOP 09 je primátorem od 20. června 2013.

  • V pátek podalo Městské státní zastupitelství v Praze obžalobu na něj a dalších čtrnáct ­současných i bývalých pražských radních v kauze Opencard. Případ tak míří k­ soudu.

  • V neděli ho krajský výbor TOP­09 zvolil za lídra pražské kandidátky do komunálních voleb.

Jak to chcete konkrétně řešit?
Ty tři směry jsou jasné – Praha musí být bohatá a ¬úspěšná, bezpečná a vstřícná k životu. V angličtině to zní lépe: Rich, safe and user friendly. Uživatelsky vstřícná znamená, že tady nerozbijete za tři roky nové auto, že si můžete vybrat, kdy a jakým dopravním prostředkem pojedete, a hlavně bude vyřešena úprava veřejného prostoru. Pro následující čtyři roky je moje priorita jasná – kobercový nálet na veřejné prostranství, aby se tu lidé dobře cítili a Praha prokoukla.

Jaké bude zastupitelstvo po volbách? Přijdou nové strany do zastupitelstva?
Myslím si, že změna mezi rokem 2010 a 2014 je obrovská. Na ty čtyři minulé roky si už málokdo vzpomene, změnila se politická mapa a do boje o zastupitelstvo určitě zasáhnou i nové strany, a to je dobře. Úkolem politika je spolupracovat se všemi.

Pomůže ke změně i to, že v Praze se bude volit jen ve společném obvodu?
Jeden obvod voličům usnadní situaci a věřím, že nakonec přijdou a budou volit.

TOP 09 má pověst nejednotné strany. Neškodí vám to? Pražská organizace je rozdělena na Hudečkovo a Vávrovo křídlo (Jiří Vávra je první náměstek primátora a předseda krajské organizace strany – pozn. red.).
Neřekl bych, že je strana nejednotná, rozdělené jsou všechny strany – ODS, ČSSD i  ANO. Myslím si, že TOP 09 je z těchto stran nejméně rozpadlá. Naše názorové občasné neshody, které jsou nutnou součástí politiky, nejsou tak významné, aby převyšovaly rozměr nejednotnosti u jiných stran. Pořád jsme na tom lépe než jiné strany.

Dá se ještě něco stihnout do voleb?
Dá se toho stihnout spousta, ale já zastávám názor, že politická reprezentace má končící mandát. Zcela přirozeně by se aktivita radních a zastupitelů měla snižovat a bylo by správné, aby o řadě věcí už rozhodlo zastupitelstvo s novým mandátem z voleb. Na druhou stranu je tu spousta kauz z dob minulých a ty musí vyřešit, ty kauzy jedou a my se s nimi musíme poprat. My teď nebudeme mít čas na oddech.

Před rokem jste sliboval, že otevřete dveře vaší kanceláře, ale místo asistentky je tam pořád zvonek…
Nepodařilo se. Nebylo tabulkové místo pro asistentku navíc.

Stihnete v létě dovolenou?
Na devadesát procent ne, ale na nějaký prodloužený víkend mi snad čas zbude. Měl jsem koupené lístky na derniéru naší primabaleríny Darii Klimentové v Londýně, ale bohužel mi to nevyjde, tak o tenhle výlet přijdu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy