metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Dalších 5 fotografií v galerii
Uvnitř pomníku jsou dvě patra chodeb, některé jsou plné vody. | foto: GHMP

Hus se na Staroměstském náměstí schová za lešení. Pomník je v havarijním stavu

  16:15
Pomník mistra Jana Husa bude v létě příštího roku skryt za lešením. Restaurátoři se totiž pustí do třetí etapy rekonstrukce, kdy budou opravovat mimo jiné i bronzový plášť sochy.

Restaurátoři začnou třetí etapu rekonstrukce, kdy budou opravovat mimo jiné i bronzový plášť sochy. Pomník dosud nebyl za svou téměř stoletou existenci ani jednou kompletně opraven - problémy má zejména se šrouby, které drží jednotlivé kusy po hromadě, a s vyplavenými spárami mezi kameny podstavce. Dosud stály opravy zhruba deset milionů.

Do pomníku teče

Základní kámen uvnitř pomníku.

Jan Hus zevnitř

"Na čas jej v létě budeme muset obehnat lešením, abychom se při opravě pláště dostali k horním partiím. Nebude to ale na celé léto," uvedla Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy, která pomník vlastní. Právě zrezlé a chybějící šrouby jsou jedním z největších problémů pomníku. Restaurátoři původní železné nahradí novými nerezovými. Ti se od originálních liší ještě tím, že měří v průměru o jeden milimetr méně, přesně 12 milimetrů. "Třináctimilimetrové šrouby se nevyrábějí," uvedl restaurátor.

Druhým problémem je, že jsou vyplaveny spáry mezi jednotlivými kameny a do pomníku tak teče. "Stav spár lze označit za havarijní. Statika pomníku ale narušena nebyla," řekl Šumbera. Spáry proto budou vyčištěny a odborníci je zaplní novým voděodolným materiálem. 

Vyčistit, ale zase ne moc

Husův pomník stojí na Staroměstském náměstí od roku 1915. Tři roky tu stál společně s Mariánským sloupem

Do nitra pommíku vedou kvůli opravám malá dvířka.

V první a druhé fázi opravy byl například vyčištěn kámen pomníku. Na to restaurátoři použili speciální pískující pistoli. "Problém byl v tom, jak moc jej vyčistit. Vyčistit jej, aby vypadal jak nový, je nevhodné. Například pomník Palackého tak byl vyčištěn a moc se to nepovedlo, tak jsme to nechtěli dělat," řekl Šumbera. Z vnitřku sochy byl zároveň vyvezen takzvaný korozní odpad, kterého se za skoro sto let uvnitř sochy nahromadilo na 500 kilogramů.

Kompletně mají být podle galerie hlavního města opravy hotovy do léta roku 2015, tedy k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Pomník tvoří komplex monumentálního bronzového sousoší a kamenné architektury, která zahrnuje i systém chodeb dvoupodlažního podzemí. Autorem je sochař Ladislava Šalouna. Pomník byl odhalen v roce 1915, s jeho stavbou se začalo v roce 1906.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek