metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
Peter Sellers alias inspektorClouseau
Větší foto
Peter Sellers alias inspektorClouseau | foto: Profimedia.cz

Hvězdné manýry inspektora Clouseaua začaly u Sophie Loren

28. července 2020  14:04 VRM, 5plus2
Smích rozdával tak odzbrojujícím způsobem, že mezi komiky své doby snad neměl konkurenci. Sláva ale Petera Sellerse šťastným neudělala, přestože svůj život zasvětil honbě za ní. Od jeho smrti v pátek uplynulo 40 let.

Své postavy nehrál, ale převtěloval se do nich. Dokonce natolik, že o své vlastní osobnosti pochyboval a zvláště ke konci života o sobě mluvil s mrazivým despektem. „Já nikdy nejsem svůj. Já neexistuju. To si jenom všichni kolem zvykli představovat, že jsem to já. Ve skutečnosti jsem sám ze sebe chirurgicky odstraněný.“ Tato zneklidňující slova pronesl herec Peter Sellers nedlouho před svou smrtí. Ani zdaleka však nevystihují, jak komplikovaným člověkem britský komik byl. Téma týdeníku 5plus2 čtěte i na Metro.cz.

Dalo by se říct, že svou první roli začal hrát hned po narození. Na svět sice přišel 8. září 1925 jako Richard Henry Sellers, ale jeho matka mu přesto říkala Peter – po zesnulém starším synovi. Pro kariéru ve světle reflektorů ho zejména matka motivovala od dětství. Už v šesti letech se stal součástí kabaretního představení, s nímž rodiče vystupovali. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Sázka na drzost vyšla 
V mládí byl úspěšný hlavně jako imitátor, právě jeho dovednost měnit hlasy mu bizarním způsobem vynesla příležitost v BBC. Sellers totiž zavolal tamějšímu producentovi Royi Speerovi a vydával se za dvojici věhlasných komiků, kteří nadšeně líčili, jaký obrovský talent objevili v jakémsi zatím neznámém Peteru Sellersovi. Když producent projevil zájem dotyčný zázrak poznat, ze sluchátka se ozval svým hlasem Sellers. Sázka na drzost se vyplatila a během následujících let se z nadaného imitátora stala hvězda rádiových vln. Mladý komik časem začal pokukovat po televizi a filmu. Nutno říct, že k vizáži filmové hvězdy měl tedy daleko.Trápila ho především kila navíc. 

Zlom v jeho životě přinesl snímek Milionářka z roku 1960, kde si zahrál po boku Sophie Loren. Sellersovi setkání s Italkou, která byla hvězdou první velikosti, vneslo do hlavy až chorobnou touhu po světě celebrit, slávy a bohatství. Kvůli smyšlené aférce s obdivovanou herečkou opustil manželku a děti. Rodinný život stál zkrátka jeho ambicím v cestě, stejně tak jako nadbytečná kila. Vydal se cestou drastických diet a jeho úsilí zafungovalo. Přicházely další a další role, včetně té nejslavnější – poťouchlého inspektora Clouseaua.

Původně mělo jít o vedlejší postavu, ale Sellerssi film doslova ukradl pro sebe. To díky jeho výkonu se prakticky ihned začalo točit další pokračování. Stala se z něj mezinárodní hvězda s četnými manýry. Na place například přeměřoval, zda je jeho přívěs největší. Nechyběly drogové experimenty, zástupy krásných žen. Rodinné vztahy nejlépe vystihuje fakt, že děti z prvního manželství vydědil.

V 70. letech se k roli inspektora Clouseaua ještě vrátil, a to hned ve třech pokračováních. Opět sklidil úspěch, ačkoli on sám o těchto filmech později mluvil pouze jako o zdroji peněz. Krachem mezitím skončila další tři jeho manželství. Zemřel na osmý infarkt 24. července 1980.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám