metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Peter Sellers alias inspektorClouseau | foto: Profimedia.cz

Hvězdné manýry inspektora Clouseaua začaly u Sophie Loren

  14:04
Smích rozdával tak odzbrojujícím způsobem, že mezi komiky své doby snad neměl konkurenci. Sláva ale Petera Sellerse šťastným neudělala, přestože svůj život zasvětil honbě za ní. Od jeho smrti v pátek uplynulo 40 let.

Své postavy nehrál, ale převtěloval se do nich. Dokonce natolik, že o své vlastní osobnosti pochyboval a zvláště ke konci života o sobě mluvil s mrazivým despektem. „Já nikdy nejsem svůj. Já neexistuju. To si jenom všichni kolem zvykli představovat, že jsem to já. Ve skutečnosti jsem sám ze sebe chirurgicky odstraněný.“ Tato zneklidňující slova pronesl herec Peter Sellers nedlouho před svou smrtí. Ani zdaleka však nevystihují, jak komplikovaným člověkem britský komik byl. Téma týdeníku 5plus2 čtěte i na Metro.cz.

Dalo by se říct, že svou první roli začal hrát hned po narození. Na svět sice přišel 8. září 1925 jako Richard Henry Sellers, ale jeho matka mu přesto říkala Peter – po zesnulém starším synovi. Pro kariéru ve světle reflektorů ho zejména matka motivovala od dětství. Už v šesti letech se stal součástí kabaretního představení, s nímž rodiče vystupovali. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Sázka na drzost vyšla 
V mládí byl úspěšný hlavně jako imitátor, právě jeho dovednost měnit hlasy mu bizarním způsobem vynesla příležitost v BBC. Sellers totiž zavolal tamějšímu producentovi Royi Speerovi a vydával se za dvojici věhlasných komiků, kteří nadšeně líčili, jaký obrovský talent objevili v jakémsi zatím neznámém Peteru Sellersovi. Když producent projevil zájem dotyčný zázrak poznat, ze sluchátka se ozval svým hlasem Sellers. Sázka na drzost se vyplatila a během následujících let se z nadaného imitátora stala hvězda rádiových vln. Mladý komik časem začal pokukovat po televizi a filmu. Nutno říct, že k vizáži filmové hvězdy měl tedy daleko.Trápila ho především kila navíc. 

Zlom v jeho životě přinesl snímek Milionářka z roku 1960, kde si zahrál po boku Sophie Loren. Sellersovi setkání s Italkou, která byla hvězdou první velikosti, vneslo do hlavy až chorobnou touhu po světě celebrit, slávy a bohatství. Kvůli smyšlené aférce s obdivovanou herečkou opustil manželku a děti. Rodinný život stál zkrátka jeho ambicím v cestě, stejně tak jako nadbytečná kila. Vydal se cestou drastických diet a jeho úsilí zafungovalo. Přicházely další a další role, včetně té nejslavnější – poťouchlého inspektora Clouseaua.

Původně mělo jít o vedlejší postavu, ale Sellerssi film doslova ukradl pro sebe. To díky jeho výkonu se prakticky ihned začalo točit další pokračování. Stala se z něj mezinárodní hvězda s četnými manýry. Na place například přeměřoval, zda je jeho přívěs největší. Nechyběly drogové experimenty, zástupy krásných žen. Rodinné vztahy nejlépe vystihuje fakt, že děti z prvního manželství vydědil.

V 70. letech se k roli inspektora Clouseaua ještě vrátil, a to hned ve třech pokračováních. Opět sklidil úspěch, ačkoli on sám o těchto filmech později mluvil pouze jako o zdroji peněz. Krachem mezitím skončila další tři jeho manželství. Zemřel na osmý infarkt 24. července 1980.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek