metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hypoteční banky hledají cesty k odlehčení splátek

  14:05
Stavební spoření, úvěry, splátky hypoték. To teď trápí tisíce domácností. Izolace věřitelů a omezení příjmů nutí banky a hypoteční společnosti hledat pro klienty východisko.

Složité situace je nyní pro finanční toky hypotečních bank, které se ocitly v nesnadném období. Nejde jenom o stávající poskytnuté úvěry na bydlení, ale i o to, jestli nyní budou lidé žádat o nové. To vše výrazně ovlivní hospodaření bank. „Je těžké nyní predikovat, jak současná situace ovlivní naše obchodní výsledky. Můžeme ale předpokládat, že chuť lidí řešit za aktuálního stavu úvěry na bydlení bude spíš nižší,“ řekla deníku Metro Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Banka je podle ní v situaci, se kterou se její pracovníci nikdy nesetkali.

„Nelze tak aplikovat jakýkoliv vzorec z předchozí finanční krize. Pro nás je nyní prioritou ujistit klienty, že pokud se v souvislosti s koronavirovou nákazou dostanou do finančních potíží, mohou si zdarma požádat o odklad splátek až na tři měsíce,“ připomíná Molnárová. Banka má na webových stránkách příslušný formulář. „Požadavkům na odložení splátek se nyní věnujeme prioritně,“ říká Molnárová.

Podobně vidí situaci i v Hypoteční bance ze skupiny ČSOB. „Jsme si vědomi, že následující týdny i měsíce budou pro naše klienty náročné nejen psychicky, ale i finančně,“ uvedl pro deník Metro Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. „V tuto chvíli vytváříme metodiku a všechna rizika probíráme v rámci našeho představenstva i v rámci ČSOB. S klienty budeme hledat společnou cestu, která pomůže jejich složitou situaci překonat,“ říká Feix. Hypobanka připravuje jasná pravidla, jak mají lidé postupovat, a také si hlídá to, aby řešení byla v souladu s rozhodnutími České bankovní asociace.

Řešení pro své zákazníky vytváří také Stavební spořitelna České spořitelny, známá jako Buřinka. „Desítkám tisíc našich úvěrových klientů klesly dramaticky příjmy v důsledku epidemie koronaviru. Teď potřebují prostředky na zajištění každodenních potřeb a také samozřejmě alespoň trochu jistoty a klidu, že situaci zvládnou,“ upozorňuje Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny. 

Banka jim umožní až tříměsíční odklad splátek, zaplatí za ně i pojištění, pokud ho mají již uzavřené. „Klienti s přiznaným odkladem nebudou v žádném případě uvedeni v registrech dlužníků jako takzvaní delikvetní klienti a jejich možnost žádat o další úvěr nebude nijak dotčena,“ připomíná i Libor Vošický, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. 

Spořitelna klienty žádá, aby pečlivě zvážili, zda jsou v situaci, kdy nemohou splácet, nebo zda zhoršení příjmů teprve očekávají a podle toho by zvolili termín odkladu splátek. 

Hypoteční banky hledají

cesty k odlehčení splátek

Komentáře

Hlavní zprávy

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek

Tip na prodloužený víkend do kraje aut a sýra

vydáno 23. května 2022  9:23

Francie je blíž, než by se zdálo. Jen něco přes pět hodin jízdy autem a objevíte nádherné místo, které se vám vryje do srdce – francouzský region...  celý článek