metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Sobota, 4. dubna 2020. Svátek má Ivana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hypoteční banky hledají cesty k odlehčení splátek

25. března 2020  14:05 Pavel Hrabica Metro.cz
Stavební spoření, úvěry, splátky hypoték. To teď trápí tisíce domácností. Izolace věřitelů a omezení příjmů nutí banky a hypoteční společnosti hledat pro klienty východisko.

Složité situace je nyní pro finanční toky hypotečních bank, které se ocitly v nesnadném období. Nejde jenom o stávající poskytnuté úvěry na bydlení, ale i o to, jestli nyní budou lidé žádat o nové. To vše výrazně ovlivní hospodaření bank. „Je těžké nyní predikovat, jak současná situace ovlivní naše obchodní výsledky. Můžeme ale předpokládat, že chuť lidí řešit za aktuálního stavu úvěry na bydlení bude spíš nižší,“ řekla deníku Metro Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Banka je podle ní v situaci, se kterou se její pracovníci nikdy nesetkali.

„Nelze tak aplikovat jakýkoliv vzorec z předchozí finanční krize. Pro nás je nyní prioritou ujistit klienty, že pokud se v souvislosti s koronavirovou nákazou dostanou do finančních potíží, mohou si zdarma požádat o odklad splátek až na tři měsíce,“ připomíná Molnárová. Banka má na webových stránkách příslušný formulář. „Požadavkům na odložení splátek se nyní věnujeme prioritně,“ říká Molnárová.

Podobně vidí situaci i v Hypoteční bance ze skupiny ČSOB. „Jsme si vědomi, že následující týdny i měsíce budou pro naše klienty náročné nejen psychicky, ale i finančně,“ uvedl pro deník Metro Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. „V tuto chvíli vytváříme metodiku a všechna rizika probíráme v rámci našeho představenstva i v rámci ČSOB. S klienty budeme hledat společnou cestu, která pomůže jejich složitou situaci překonat,“ říká Feix. Hypobanka připravuje jasná pravidla, jak mají lidé postupovat, a také si hlídá to, aby řešení byla v souladu s rozhodnutími České bankovní asociace.

Řešení pro své zákazníky vytváří také Stavební spořitelna České spořitelny, známá jako Buřinka. „Desítkám tisíc našich úvěrových klientů klesly dramaticky příjmy v důsledku epidemie koronaviru. Teď potřebují prostředky na zajištění každodenních potřeb a také samozřejmě alespoň trochu jistoty a klidu, že situaci zvládnou,“ upozorňuje Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny. 

Banka jim umožní až tříměsíční odklad splátek, zaplatí za ně i pojištění, pokud ho mají již uzavřené. „Klienti s přiznaným odkladem nebudou v žádném případě uvedeni v registrech dlužníků jako takzvaní delikvetní klienti a jejich možnost žádat o další úvěr nebude nijak dotčena,“ připomíná i Libor Vošický, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. 

Spořitelna klienty žádá, aby pečlivě zvážili, zda jsou v situaci, kdy nemohou splácet, nebo zda zhoršení příjmů teprve očekávají a podle toho by zvolili termín odkladu splátek. 

Hypoteční banky hledají

cesty k odlehčení splátek

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domeček na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám