metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hypoteční banky hledají cesty k odlehčení splátek

  14:05
Stavební spoření, úvěry, splátky hypoték. To teď trápí tisíce domácností. Izolace věřitelů a omezení příjmů nutí banky a hypoteční společnosti hledat pro klienty východisko.

Složité situace je nyní pro finanční toky hypotečních bank, které se ocitly v nesnadném období. Nejde jenom o stávající poskytnuté úvěry na bydlení, ale i o to, jestli nyní budou lidé žádat o nové. To vše výrazně ovlivní hospodaření bank. „Je těžké nyní predikovat, jak současná situace ovlivní naše obchodní výsledky. Můžeme ale předpokládat, že chuť lidí řešit za aktuálního stavu úvěry na bydlení bude spíš nižší,“ řekla deníku Metro Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Banka je podle ní v situaci, se kterou se její pracovníci nikdy nesetkali.

„Nelze tak aplikovat jakýkoliv vzorec z předchozí finanční krize. Pro nás je nyní prioritou ujistit klienty, že pokud se v souvislosti s koronavirovou nákazou dostanou do finančních potíží, mohou si zdarma požádat o odklad splátek až na tři měsíce,“ připomíná Molnárová. Banka má na webových stránkách příslušný formulář. „Požadavkům na odložení splátek se nyní věnujeme prioritně,“ říká Molnárová.

Podobně vidí situaci i v Hypoteční bance ze skupiny ČSOB. „Jsme si vědomi, že následující týdny i měsíce budou pro naše klienty náročné nejen psychicky, ale i finančně,“ uvedl pro deník Metro Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. „V tuto chvíli vytváříme metodiku a všechna rizika probíráme v rámci našeho představenstva i v rámci ČSOB. S klienty budeme hledat společnou cestu, která pomůže jejich složitou situaci překonat,“ říká Feix. Hypobanka připravuje jasná pravidla, jak mají lidé postupovat, a také si hlídá to, aby řešení byla v souladu s rozhodnutími České bankovní asociace.

Řešení pro své zákazníky vytváří také Stavební spořitelna České spořitelny, známá jako Buřinka. „Desítkám tisíc našich úvěrových klientů klesly dramaticky příjmy v důsledku epidemie koronaviru. Teď potřebují prostředky na zajištění každodenních potřeb a také samozřejmě alespoň trochu jistoty a klidu, že situaci zvládnou,“ upozorňuje Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny. 

Banka jim umožní až tříměsíční odklad splátek, zaplatí za ně i pojištění, pokud ho mají již uzavřené. „Klienti s přiznaným odkladem nebudou v žádném případě uvedeni v registrech dlužníků jako takzvaní delikvetní klienti a jejich možnost žádat o další úvěr nebude nijak dotčena,“ připomíná i Libor Vošický, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. 

Spořitelna klienty žádá, aby pečlivě zvážili, zda jsou v situaci, kdy nemohou splácet, nebo zda zhoršení příjmů teprve očekávají a podle toho by zvolili termín odkladu splátek. 

Hypoteční banky hledají

cesty k odlehčení splátek

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy