metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Žižkov je pro developery přitažlivý. Jen tu kopnou do země, není o zájemce nouze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hypoteční mejdan asi končí. Developeři naopak nestíhají stavět a prodávat

  10:36
Česká národní banka se snaží krotit inflaci i zvyšováním úrokových sazeb. Ty ale stouply natolik, že každá půjčka, nejen ta na byt, se stává pro lidi i firmy černou můrou.

Ihor pracuje v Česku dvacet let. V roce 2005 si vzal hypoteční úvěr na třípokojový starší byt v paneláku v hlavním městě. „Úrok byl pod dvě procenta, ale ceny bytů byly v porovnání s dneškem tak nízko, že stačilo, abych měl našetřeno ani ne půl milionu,“ konstatuje Ukrajinec.

Nejsi z EU, musíš počítat s prověřováním
Půjčku si vzal jen na deset let, má dávno splaceno. Je mu jasné, že při současných cenách nových, ale i starších bytů by na stejnou nemovitost nedosáhl ani náhodou. Nejen kvůli tomu, že ceny šplhají vzhůru a jejich pokles je v nedohlednu. Také pětiprocentní úrokové sazby hypoték by mu už dělaly velký problém. Jako cizinec ze země mimo Evropskou unii by byl teď navíc pod přísnějším bankovním dohledem.

Bejvávalo

  • Banka může zahraničnímu žadateli o úvěr zafinancovat třeba jen 80 procent z ceny nemovitosti, spíše ale pouze 70 procent.
  •  Nepovinné doporučení České národní banky je totiž na 80 procentech, jen pro žadatele pod 36 let doporučuje vyšší zástavní cenu nemovitosti až 90 procent. 
  • Kdysi bylo možné získat úvěr na 100 procent ceny bytu.

„Obecně platí, že k cizincům ze zemí Evropské unie jsou banky benevolentnější než v případě žadatelů pocházejících z ostatních zemí,“ vysvětluje Veronika Hegerová ze společnosti Hyponamiru.cz. Nejvýhodnější postavení při sjednávání hypotéky mají dlouhodobě Slováci, některé banky u nich nemusí vyžadovat například ani doložení přechodného pobytu. Po Slovácích následují žadatelé z Vietnamu a Ukrajiny. V souvislosti s válkou lze čekat, že část uprchlíků se domů nevrátí a v následujících letech u této skupiny zájem o hypotéky možná poroste.

Na hypotéku už mají jenom bohatí lidé
Sami developeři ale pochybují, že hypotéka bude tím hlavním druhem financování, především u nových bytů. „Lidí, kteří financují bydlení s úvěrem, teď ubývá,“ konstatuje Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group. Přesvědčuje se o tom nyní na pražském Žižkově, kde firma zahájila na pozemcích bývalého nákladového nádraží výstavbu a prodej prvních z více jak dvou a půl tisíce bytů.

Ukažte bydliště

  • Hypoteční banky mapují, odkud jsou žadatelé o úvěr.
  • Za bezrizikové jsou považovány, vedle zemí Evropské unie, třetí země jako například Spojené státy americké, Kanada nebo Austrálie. 
  • Mezi rizikové se řadí Maroko, Etiopie a další africké země, země Blízkého východu a některé asijské země jako Indonésie či Srí Lanka.

„Ceny za metr čtvereční se v Praze teď pohybují na 144 tisících korunách, my se držíme asi o deset tisíc níže. Přesto vnímáme trend, že byty nyní kupují lidé, kteří mají našetřeno, v hotovosti,“ říká pro deník Metro developer Kunovský. Ani on, ani další developeři nevnímají klesající zájem o nové bydlení. Spíše naopak. Co nabídnou, to téměř okamžitě prodají.

Důvod, proč se nyní stávají „hypoteční nemovitosti“ špatně dostupnými, není složitý. „Splátku průměrné hypotéky na trhu ve výši tři a půl milionu korun, která při splatnosti 25 let přesahuje v současnosti hranici dvaceti tisíc korun, si opravdu nemůže každý dovolit. Hypoteční úvěry jsou teď produktem pouze pro vysokopříjmové části obyvatel,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek