metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Hypotéky budou levné také v příštím roce. Jejich dno stále není na dohled

  10:32
Úrokové sazby hypoték v červenci opět o něco klesly. Dostaly se tak už na 2,72 procenta. Menší byl ale i zájem o úvěry, zejména pak o refinancování. K mírnému zdražení hypotečních úvěrů dojde nejdříve na konci letošního roku.

2,72 procenta. Taková byla v červenci podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba u hypoték. Oproti červnu to bylo o 0,04 procenta méně. „Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled,“ řekl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zlevňování hypoték bude pokračovat až do listopadu

Vývoj úroků

Úrokové sazby u hypoték jsou na historických minimech. V době, kdy se hypoteční trh rozjížděl, byly i přes deset procent. „Krátkodobě v krizových letech byly i okolo 20 procent,“ připomíná ekonom Josef Rajdl.

  • 1996               13,40%
  • 1997               12,70%
  • 1998               12,50%
  • 1999               10,30%
  • 2000                 8,80%
  • 2001                 7,97%
  • 2002                 6,73%

Od roku 2003 vydává společnost Fincentrum pravidelně každý měsíc Hypoindex. Jeho hodnoty byly například:

  • leden 2006     4,13 %
  • leden 2009     5,,74 %

Nízké úrokové sazby tak vydrží i v následujících měsících a k jejich většímu zvyšování se banky hned tak neuchýlí. „Zlevňování hypoték bude podle nás pokračovat ještě do listopadu letošního roku. Je před námi podzimní sezona a konkurenční boj ještě zesílí. To bude tlačit sazby dolů,“ myslí si ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Pokud tedy začnou úrokové sazby růst, bude to podle něj až na konci letošního roku, případně až začátkem roku příštího. „I když sazby v příštím roce začnou růst, tak to vidíme na růst v desetinách a nevylučujeme cyklický vývoj, tedy růst a opětovný možný pokles,“ doplňuje Ostatek.

Klesá i počet refinancovaných hypoték

Důvodem držení nízkých úrokových sazeb hypoték je i intervence České národní banky, díky které jsou na nízké úrovni i základní úrokové sazby. A má tomu tak být minimálně do roku 2016.

Vedle výše úrokové sazby klesá také počet refinancovaných hypoték. „Většinou totiž není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší než udržet současného,“ uvedl Rajdl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek