metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 1 fotografie v galerii
Socha Ježíše. Je vysoká několik centimetrů přes šest metrů. | foto: DOBRYDEN.CZ

I Češi mají svého nejvyššího Ježíše. Šestimetrová socha stojí nedaleko Prahy

  14:33
Rodák z Námestova na Oravě koupil před 20 lety v obci nedaleko Prahy pozemky bývalého cukrovaru a začal tam budovat původně jen prostor klidu a odpočinku.

Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše v Česku. Stojí v obci Úžice nedaleko Kralup nad Vltavou. Komisaři z Agentury Dobrý den z Pelhřimova ji zapsali do České knihy rekordů. Iniciátorem jejího vytvoření je slovenský podnikatel Pavol Turoň. Socha je vysoká 6,15 metru, samotný Ježíš bez podstavce má na výšku 4,5 metru a rozpětí jeho rozpažených rukou jsou 4 metry. Předlohou byla pro autora, jímž je malíř a sochař Martin Lepka, slavná obří socha Krista Spasitele v brazilském Riu de Janeiru.

Rekordní dílo vévodí Resortu Svět ve zmíněné obci. Socha, kterou za přítomnosti veřejnosti vysvětila Jeho Eminence Dominik kardinál Duka na tomto místě vyrostla nejen proto, že Pavol Turoň je věřící a dílo se mu hodí do konceptu celého resortu, ale hlavně kvůli jeho téměř fatální zkušenosti, kdy si před dvěma lety kvůli nemoci covid-19 sáhl v nemocnici na dno svých sil. Jako poděkování Nejvyššímu za své uzdravení se zde rozhodl vystavit právě tuto přes šest metrů vysokou sochu Ježíše Krista.

Ježíšova korunka funguje jako hromosvod

  • Slovenský podnikatel v areálu bývalého cukrovaru v Úžicích nedaleko Prahy původně budoval především místo pro firemní teambuildingy zaměstnanců své logistické firmy a také pro obchodní partnery.
  • Jenže se mu to neplánovaně, ale v pozitivním slova smyslu jaksi vymklo z rukou.
  • Socha je z bílého betonu se skelnými vlákny a plastifikátory, vyplněná ocelovými výztužemi.
  • Oproti brazilské je ta nedaleko hlavního města menší, ale má několik originálních prvků, kterými jsou tváře nebo korunka. Ta vlastně funguje i jako hromosvod.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek