metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Studenti Lékařské fakulty Univerzty Karlovy v Hradci Králové
Větší foto
Studenti Lékařské fakulty Univerzty Karlovy v Hradci Králové | foto: Archiv LF UK Hradec Králové

I když je vzdělání zadarmo, vyjde rodinu na tisíce měsíčně

11. října 2019  15:23 Pavel Hrabica Metro.cz
Studium dítěte na vysoké škole výrazně zatíží rodinný rozpočet. Třetina rodin omezuje každodenní výdaje.

„Rodiče spoří dětem na budoucí studia překvapivě už od jejich útlého věku,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING banky. Zjistil to nejnovější průzkum mezi rodiči studentů, kteří letos poprvé nastoupili na vysoké školy. Rodiče ukládají peníze i přesto, že veřejné a státní školy jsou zdarma.

Extra účty i stavebko

  • Častým nástrojem úspor na studium je stavební spoření. Modrá pyramida nabízí například spoření jen do 21 let věku a do 150 tisíc korun.
  • Česká spořitelna nabízí od roku 2016 Studium +, které slouží jako doplňkové penzijní spoření, jež lze částečně vybrat už během vysokoškolského studia.

Většina rodin ví, že vysoká škola i při bezplatném studiu zatíží rozpočet a rezervy budou hledat v běžném provozu domácnosti. Například si odpustí nákladné dovolené v cizině. 

Většina domácností předpokládá, že výdaje nepřekročí pět tisíc korun měsíčně. To se ale týká těch, jejichž děti studují v místě bydliště. Jinak musí počítat s penězi za ubytování a dojíždění. I když na vlak a autobus mají v současnosti studující slevu 75 procent a v některých krajích jízdné zdarma.

„Počítali jsme s rodiči, kolik je jako vysokoškolák stojím, a došli jsme k částce asi sedmi tisíc,“ říká Ondřej, který má za sebou už jeden rok studia a může tak porovnávat dřívější úvahy a realitu. Má štěstí, že žije v Praze, neplatí tedy za kolej. „Měsíčně dám asi patnáct set za obědy, přibližně stejnou částku za posilovnu a kolem pěti set stojí mobilní tarif,“ rekapituluje Ondřej. Do celkových Drahé bydlení  nákladů započítává oblečení, skripta, kapesné a roční jízdné v MHD. „Naštěstí si přivydělávám na brigádách, ty pokryjí i moje koníčky,“ dodává.

Kolej vs. byt

1900

To je zhruba nejnižší částka za ubytování na vysokoškolské koleji. Záleží na tom, jestli si studující zvolí čtyřlůžkový pokoj, nebo méně spolubydlících, pak se cena zvyšuje. . Menší byt pro čtyři spolubydlící lze pronajmout za necelých 20 tisíc korun měsíčně, náklady jsou tak v porovnání s kolejemi asi dvojnásobné.

Právě brigády často výrazně snižují celkové rodinné náklady na studentský život. Většinou se jedná o práce, které příliš nesouvisejí s tím, co lidé studují. Někdo vydělává, aby si přilepšil ke kapesnému a ulehčil rodičům, jiný si chce zvýšit životní standard nebo živit náročnější hobby. 

„Přivydělával jsem si různě. Třeba vykládáním balíků na nádraží, byl jsem v pivovaru, o prázdninách na čističce obilí, u stavební firmy a také jako komparzista u filmu,“ říká čtenář deníku Metro Vladimír Novotný. Někteří hledají i vlastní způsoby podnikání. „Měl jsem i starou dodávku a nízkonákladově jsem stěhoval,“ vzpomíná na brigády další čtenář deníku Metro, Rendy Novák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám