metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 9 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku.
Další 1 fotografie v galerii
Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

I na „pana Lorence“ můžete čekat třeba rok, bude i dražší

14. srpna 2019  10:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Nejžádanější řemeslníci mají diář se zakázkami zaplněný na měsíce dopředu.

„Zedníky nebo truhláře ještě jakž takž seženu, ostatní řemesla se tu vytratila,“ říká Pavel Vítek, který má chalupu v Krkonoších. Zdejší řemeslníky nacucla česká automobilka, která ve Vrchlabí vyrábí karoserie. „Řemeslníci si vydělají ve fabrice dvakrát tolik a navíc mají čistou hlavu,“ dodává Vítek. Padnout na zkušeného pracanta, ne na „pana Lorence“, jak ho dvojice Svěrák–Smoljak zpodobnila ve filmu Na samotě u lesa, je podle Vítka stále obtížnější.

Za nedostatek řemeslníků nemohou jen vysoké platy v automobilkách. Kvalitní elektrikář nebo obkladač si v současnosti vydělá podobné peníze. Česko dusí spíše nezájem o manuální profese, hlavně u mladších generací. „Nevidím to ale zase tak černě,“ říká Tomáš Čech, provozovatel portálu Nejřemeslníci.cz. Zažil už situaci, kdy na praktický seminář o sádrokartonech přijeli absolventi vysoké ekonomické a pak se rozhodli místo poradenství pro manažery živit praktickým stavebnictvím.

Podle posledního průzkumu, který si nechal vypracovat pivovar ve Velkých Popovicích, stojí v žebříčku zájmu na samotném vrcholu zedníci, za nimi následují elektrikáři, truhláři a pokrývači. V top desítce jsou ještě malíři, obkladači, natěrači a kominíci. „V posledních letech se zvýšená poptávka projevila ve vyšších cenách, u některých profesí každoročně o dvacet procent,“ rekapituluje Tomáš Čech. Nejvíc vyskočily taxy zednických profesí, nejlepší si řeknou o téměř padesát procent na hodinu víc než v roce 2016. Následují obkladači, jejich výdělky vzrostly o sedmatřicet procent. Přes stále rostoucí ceny jsou ale Češi ochotni zaplatit víc, důsledněji však trvají na kvalitě odvedené práce.

Přesto se někdy setkají se špatně odvedenou prací a nedodržováním termínů. I když jim řemeslníka doporučili po svých zkušenostech známí či rodina.

Kvůli omezené nabídce však musejí v současnosti zájemci čekat. Odborníci proto radí zajistit si fachmany předem a dobře plánovat, do čeho a kdy se pustíte. „Nejvíc asi v Praze, pokud se teď rozhodnete přestavovat koupelnu, tak minimálně rok předem,“ říká Tomáš Čech. To potvrzuje i Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky. „Musel byste mě přemlouvat, abych si vás napsal do kalendáře dřív než za tři čtyři měsíce. Výjimkou není půl roku až rok,“ přiznává Dvořák. Dodává, že noví řemeslníci jsou ale vzácné zboží, a nejsou a hned tak prý ani nebudou.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám