metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku.
Další 1 fotografie v galerii
Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

I na „pana Lorence“ můžete čekat třeba rok, bude i dražší

14. srpna 2019  10:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Nejžádanější řemeslníci mají diář se zakázkami zaplněný na měsíce dopředu.

„Zedníky nebo truhláře ještě jakž takž seženu, ostatní řemesla se tu vytratila,“ říká Pavel Vítek, který má chalupu v Krkonoších. Zdejší řemeslníky nacucla česká automobilka, která ve Vrchlabí vyrábí karoserie. „Řemeslníci si vydělají ve fabrice dvakrát tolik a navíc mají čistou hlavu,“ dodává Vítek. Padnout na zkušeného pracanta, ne na „pana Lorence“, jak ho dvojice Svěrák–Smoljak zpodobnila ve filmu Na samotě u lesa, je podle Vítka stále obtížnější.

Za nedostatek řemeslníků nemohou jen vysoké platy v automobilkách. Kvalitní elektrikář nebo obkladač si v současnosti vydělá podobné peníze. Česko dusí spíše nezájem o manuální profese, hlavně u mladších generací. „Nevidím to ale zase tak černě,“ říká Tomáš Čech, provozovatel portálu Nejřemeslníci.cz. Zažil už situaci, kdy na praktický seminář o sádrokartonech přijeli absolventi vysoké ekonomické a pak se rozhodli místo poradenství pro manažery živit praktickým stavebnictvím.

Podle posledního průzkumu, který si nechal vypracovat pivovar ve Velkých Popovicích, stojí v žebříčku zájmu na samotném vrcholu zedníci, za nimi následují elektrikáři, truhláři a pokrývači. V top desítce jsou ještě malíři, obkladači, natěrači a kominíci. „V posledních letech se zvýšená poptávka projevila ve vyšších cenách, u některých profesí každoročně o dvacet procent,“ rekapituluje Tomáš Čech. Nejvíc vyskočily taxy zednických profesí, nejlepší si řeknou o téměř padesát procent na hodinu víc než v roce 2016. Následují obkladači, jejich výdělky vzrostly o sedmatřicet procent. Přes stále rostoucí ceny jsou ale Češi ochotni zaplatit víc, důsledněji však trvají na kvalitě odvedené práce.

Přesto se někdy setkají se špatně odvedenou prací a nedodržováním termínů. I když jim řemeslníka doporučili po svých zkušenostech známí či rodina.

Kvůli omezené nabídce však musejí v současnosti zájemci čekat. Odborníci proto radí zajistit si fachmany předem a dobře plánovat, do čeho a kdy se pustíte. „Nejvíc asi v Praze, pokud se teď rozhodnete přestavovat koupelnu, tak minimálně rok předem,“ říká Tomáš Čech. To potvrzuje i Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky. „Musel byste mě přemlouvat, abych si vás napsal do kalendáře dřív než za tři čtyři měsíce. Výjimkou není půl roku až rok,“ přiznává Dvořák. Dodává, že noví řemeslníci jsou ale vzácné zboží, a nejsou a hned tak prý ani nebudou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám