metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

I na „pana Lorence“ můžete čekat třeba rok, bude i dražší

  10:19
Nejžádanější řemeslníci mají diář se zakázkami zaplněný na měsíce dopředu.

„Zedníky nebo truhláře ještě jakž takž seženu, ostatní řemesla se tu vytratila,“ říká Pavel Vítek, který má chalupu v Krkonoších. Zdejší řemeslníky nacucla česká automobilka, která ve Vrchlabí vyrábí karoserie. „Řemeslníci si vydělají ve fabrice dvakrát tolik a navíc mají čistou hlavu,“ dodává Vítek. Padnout na zkušeného pracanta, ne na „pana Lorence“, jak ho dvojice Svěrák–Smoljak zpodobnila ve filmu Na samotě u lesa, je podle Vítka stále obtížnější.

Za nedostatek řemeslníků nemohou jen vysoké platy v automobilkách. Kvalitní elektrikář nebo obkladač si v současnosti vydělá podobné peníze. Česko dusí spíše nezájem o manuální profese, hlavně u mladších generací. „Nevidím to ale zase tak černě,“ říká Tomáš Čech, provozovatel portálu Nejřemeslníci.cz. Zažil už situaci, kdy na praktický seminář o sádrokartonech přijeli absolventi vysoké ekonomické a pak se rozhodli místo poradenství pro manažery živit praktickým stavebnictvím.

Podle posledního průzkumu, který si nechal vypracovat pivovar ve Velkých Popovicích, stojí v žebříčku zájmu na samotném vrcholu zedníci, za nimi následují elektrikáři, truhláři a pokrývači. V top desítce jsou ještě malíři, obkladači, natěrači a kominíci. „V posledních letech se zvýšená poptávka projevila ve vyšších cenách, u některých profesí každoročně o dvacet procent,“ rekapituluje Tomáš Čech. Nejvíc vyskočily taxy zednických profesí, nejlepší si řeknou o téměř padesát procent na hodinu víc než v roce 2016. Následují obkladači, jejich výdělky vzrostly o sedmatřicet procent. Přes stále rostoucí ceny jsou ale Češi ochotni zaplatit víc, důsledněji však trvají na kvalitě odvedené práce.

Přesto se někdy setkají se špatně odvedenou prací a nedodržováním termínů. I když jim řemeslníka doporučili po svých zkušenostech známí či rodina.

Kvůli omezené nabídce však musejí v současnosti zájemci čekat. Odborníci proto radí zajistit si fachmany předem a dobře plánovat, do čeho a kdy se pustíte. „Nejvíc asi v Praze, pokud se teď rozhodnete přestavovat koupelnu, tak minimálně rok předem,“ říká Tomáš Čech. To potvrzuje i Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky. „Musel byste mě přemlouvat, abych si vás napsal do kalendáře dřív než za tři čtyři měsíce. Výjimkou není půl roku až rok,“ přiznává Dvořák. Dodává, že noví řemeslníci jsou ale vzácné zboží, a nejsou a hned tak prý ani nebudou.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek