metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Zdravotnická záchranná služba (ilustrační foto). | foto: Josef Škvor, Metro.cz

I nezkušený může zachránit život postiženému infarktem. V Praze se to dnes povedlo dvakrát

  15:52
Dva lidské životy dnes v hlavním městě pomohla zachránit rychlá první pomoc, kterou lidem postiženým akutním infarktem myokardu poskytli kolemjdoucí. Díky jejich ochotě a duchapřítomnosti přežila kolaps čtyřiačtyřicetiletá žena a starší muž.

„Laická resuscitace je v metropoli zahájena u sedmdesáti procent pacientů postižených zástavou oběhu,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová s tím, že se jedná o naprosto unikátní výsledek v národním i mezinárodním měřítku.

K dnešnímu prvnímu případu vyjížděli lékaři krátce po 9. hodině do ulice U Rajské zahrady na Žižkově. Šlo o kolaps ženy, kterého si všimli svědci. Zavolali sanitku a až do jejího příjezdu poskytovali ženě první pomoc podle telefonických pokynů dispečerky.

Druhým pacientem byl sedmdesátiletý muž, jehož zástava krevního oběhu postihla na parkovišti v Chlumecké ulici na Černém Mostě. Také jemu kolemjdoucí zachránili život rychlou první pomocí. Oba pacienty následně převzali profesionální záchranáři a odvezli do nemocnic.

Zástava krevního oběhu znamená přerušení zásobování mozku kyslíkem a záchrana pacienta je možná jen díky bezodkladné a kvalitní pomoci.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek