metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Zákaz kouření (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

I pacienti, kteří kouří, chtějí absolutní zákaz cigaret v nemocnicích

  6:00
Kde jinde by měl platit úplný zákaz kouření než právě v nemocnicích? Tak většinou čtenáři reagovali na výzvu deníku Metro.

Zakázat kouření je zásahem do osobních práv člověka. Tak argumentuje vedení českých nemocnic, které raději, než by tento zlozvyk svým zaměstnancům i pacientům úplně zatrhlo, pro ně vymezuje určitá místa. Deník Metro před týdnem zjišťoval, jestli by lidé byli pro úplný zákaz kouření v nemocničních zařízení, nebo zda je současná "protikuřácká" politika správná. A výsledek? Většina lidí, mezi nimi také kuřáci, by raději dýchala čistý vzduch.

Je to jako léčit zánět v infekčním prostředí

"Kouřit v nemocnicích je asi taková absurdita jako urputně léčit zánět a ležet v silně infekčním prostředí. To zní divně, že?" napsal například čtenář Bob Kupec. "Avšak kouření, které prokazatelně škodí zdraví, váháme zakázat v prostředí nemocnice, kde každý normální člověk očekává ten nejlepší výkon, ale on si bude dále kouřit," pokračuje Kupec.

Další z těch, kteří by byli pro absolutní zákaz, je Mirek. Čtenář, který vykouří denně kolem desítky cigaret přidává svou zkušenost z vinohradské nemocnice, kde loni prodělal operaci. "Pátý den jsem musel jít na toaletu. Došoural jsem se tam hrozně těžko, ale jiný pacient tam tajně kouřil zavřený na toaletě. Vzduch tam byl hrozný. Přestože jsem kuřák, tak tam mi to hrozně vadilo a ani nevím proč. Rozkašlal jsem se a měl jsem obavu, že se mi potrhají stehy," píše Mirek.

Zaměstnancům hrozí postih, pacienti můžou kouřit všude

Svůj názor zaslala také Eva, která pracuje v pražské nemocnici Na Bulovce. Ta kritizuje přístup vedení nemocnice za jejich protikuřáckou politiku. Bulovka totiž loni také vyhnala kuřáky do vyhrazených prostor, zejména prý kvůli tomu, že pohled na vykuřující zaměstnance v bílých pláštích nedělal dobrotu. "Od tohoto zákazu se po celém areálu válí vajgly a na každém rohu se zaměstnanci skrývají a riskují vyhazov. To je v pořádku! Pozoruji, že lidé, kteří přichází nebo přijíždí autem na vyšetření, si zapálí sotva zamknou své auto a to jde," zlobí se Eva.

Podle mluvčího Bulovky Martina Šalka ale je vyhazov za kouření nesmysl. Pokyn ředitele by ale doktoři rozhodně neměli brát na lehkou váhu. "Má to svou vymahatelnost, například finanční postih," říká Šalek, podle kterého zákaz kouření, nebo spíše vykázání kuřáků do určitých prostor, byl cílen především na zaměstnance. "Nedobře působily hloučky kouřících v bílých pláštích. Kdysi se totiž bílé pláště zneužívaly, protože je fasovali i techničtí pracovníci. Dnes je smí používat pouze zdravotnický personál," dodává Šalek. A zatímco zákaz podle něj na zaměstnance zafungoval, více než polovina pacientů vyhrazená místa nepřijímá a kouří si, kde chtějí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek