metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Letáky posbírané za sto dní | foto: Metro.cz

I pivo si velmi často vybíráme podle lákavých akcí

  11:00
V oblibě akčních letáků jsou Češi na třetím místě, výrazně vedou němečtí spotřebitelé.

Letos tomu bude už 30 let, co byl otevřen v Česku první supermarket. Mana holandské společnosti Ahold v Jihlavě do svých prostorů vpustila první zákazníky 6. června 1991. O týden později se pak přidala i Praha. S navyšováním jejich počtu přišla nejen konkurence, ale i snaha získat co nejvíce zákazníků. I díky lákavým nabídkám.

Ve schránce

  • Také vás někdy napadla otázka, kolik letáků přistane ve vaší poštovní schránce? Redaktor deníku Metro s bydlištěm v Praze odpověď zjišťoval malým pokusem. Sto dní obsah své schránky schovával. 
  • Celkem mu od začátku roku 2020 přišlo 164 letáků. Převážně šlo o nabídky obchodů. Dohromady daly tiskoviny 6,1 kilogramu. Ve sběrně surovin za tento balík dostane zhruba 20 korun.

Češi platí za milovníky akcí. V tuzemsku je týdně publikováno v průměru 163 akčních letáků, přesto to stačí jen na třetí místo v Evropě. Před námi je Polsko (190) a hlavně Německo, kde se vydává až čtyřnásobné množství, konkrétně 412 letáků. Za Českem pak podle aktuálních dat následují Rakousko a Slovensko.

Průměrný počet stran letáků je 34 a jejich nejčastějšími čtenáři jsou ženy ve věku 35 až 44 let. Data zahrnují tištěné i elektronické letáky. „Naše společnost týdně roznese až 20 milionů kusů letáků. Co se počtu stran týče, v tištěných letácích pozorujeme nárůst počtu stran meziročně v průměru o 10 procent,“ říká Ondřej Vaňka, místopředseda představenstva První novinové společnosti, která má po celé republice na 14 tisíc prodejních míst a osm tisíc doručovatelů.

Z dat plynou i zajímavá fakta o alkoholu, jenž je v Česku nejpropagovanější kategorií. „V rámci nějaké cenové hladiny, kvality a několika značek volí Češi piva dle aktuální akce a dostupnosti,“ říká Petr Miklík, Product & Marketing Manager serveru Kupi.cz, a dodává: „K nejoblíbenějším druhům tvrdého alkoholu u nás patří Tuzemák.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek