metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 6 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Stopy po kulkách sovětských vojáků jsou na fasádě dodnes patrné.
Dalších 7 fotografií v galerii
Stopy po kulkách sovětských vojáků jsou na fasádě dodnes patrné. | foto: Národní muzeum

I po opravě zůstanou ve zdech Národního muzea díry po kulkách ze srpna 1968

22. srpna 2013  16:15 Robert Oppelt
Díry v pískovcových sloupech a na fasádě připomínají, že před 45 lety se jedním z prvních cílů střelby okupantů stalo Národní muzeum. Experti se dodnes přou, zda šlo o cílený útok, či o chybu.

"Útok, ke kterému došlo 21. srpna 1968, způsobil těžké škody na fasádě, sochařské výzdobě budovy i interiérech. Vyžádal si i několik zranění, střelba způsobila i škody na exponátech," popisuje Tereza Petáková z Národního muzea. Ironickým příkladem poničeného exponátu je tablo ke sjezdu pro mravní výchovu v Ženevě v r. 1921, s francouzským textem o smyslu českých dějin, které střela zasáhla symbolicky ve slově Liberation (osvobození).

A důvod střelby? O tom se dodnes jen spekuluje. Tradovalo se, že si vojáci spletli budovu s Hlavním nádražím nebo sousedním Národním shromáždění. Noviny z 22. srpna 1968 přišel s jiným vysvětlením: "Fontána pod Muzeem tiše šumí, tak jako včera, jako by se nic nestalo. Ale když zvedneš oči k fasádě Muzea, strneš. Z temného podkladu svítí stovky bílých ďobanců. Tank zavadil anténou o trolej - a to stačilo, aby vznikla palba, která na dlouhá léta poznačila památnou budovu vévodící Václavskému náměstí."

Skutečnou příčinu tak již asi nikdy nikdo nezjistí. Jak uvádí zpráva ČTK z osudného 21. srpna: "Lidé se marně ptali vojáků z tanku na křižovatce Václavského náměstí s Opletalovou ulicí, proč to dělají."

Stopy po kulkách

Národní muzeum se rozhodlo události z 21. srpna 1968 připomenout novou pamětní desku na budově.

  • Do podoby pamětní desky se může zapojit i veřejnost, která své návrhy na text na pamětní desku může posílat na email redakce@nm.cz do 31. srpna 2013.
  • Více informací k výzvě naleznete na portálu Muzeum 3000 (www.muzeum3000.cz).
  • Události pražského jara už jeden pomník připomíná. V dlažbě před fontánou je kovový kříž, který připomíná čin Jana Palacha, který se naprotest proti okupaci upálil.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám