metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.
Ian Anderson | foto: Jethro TullMetro.cz

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

  12:15
Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v Praze a pozoruje dění kolem. Jeho koncertní šňůra začíná 26. října v Ostravě, následující den se přesune do Brna. V Praze zahraje na flétnu ve svátek 28. října v Kongresovém centru.

V písni Aqualung zpíváte o „sezení na lavičce v parku“. Seděl jste někdy v Praze na lavičce?
Ano, seděl, vlastně na několika lavičkách. V parku, u řeky, na náměstích. Jen jsem tak pozoroval svět kolem a přemýšlel o Praze, jejích obyvatelích a historii.

A měl jste možnost hlouběji prozkoumat Prahu?
Vyšel jsem z hotelu, zahnul doleva – a tam byla! V Praze jsem byl za posledních dvacet let samozřejmě mnohokrát, ale jen jeden den jsem v Praze strávil jako turista. Vždy jsem měl hodně pracovních závazků a nezbýval čas na nic jiného.

Koncerty, které se chystáte mít v Česku, byly přeloženy z loňska. Co dalšího vám pandemie provedla?
Pandemie způsobila mnoha lidem spoustu horších problémů, než jaké máme my muzikanti. Mnoho lidí zemřelo nebo vážně onemocnělo. Naštěstí nic takového nepotkalo ani mou rodinu, ani kapelu nebo náš tým. Jen jsme museli být trpěliví a počkat, až se situace trochu uklidní a budeme moct znovu vystupovat. Od února 2020 jsme zatím odehráli jen čtrnáct koncertů.

Ale i to docela jde, na to, že byl lockdown, ne?
Ne. Všechny byly v posledních dvou měsících! Mnoho koncertů z roku 2020 a 2021 bylo přeloženo na rok 2022, ale české koncerty, které nás čekají v říjnu, se díky bohu konají.

Prodali jste 60 milionů kusů svých alb. Které z nich je pro vás nejvýznamnější?
První z nich. První album This Was z roku 1968 si, tuším, koupil někdo v Británii. To úplně první prodané album bylo velmi výjimečné a každé další, které jsme od té doby prodali, je bonus.

Slyšel jsem o novém albu Jethro Tull, kdy se na něj můžeme těšit?
Jmenuje se The Zealot Gene a vyjde v únoru. Album jsme dokončili v červnu, předali ho nahrávací společnosti. Teď čekáme, až se vylisují vinyly, abychom mohli vydat všechny formáty najednou.

Slyšel jsem, že i na vinyly se teď musí dlouho čekat.
Jasně. Čekací doba v továrnách na lisování vinylů se v současné době pohybuje mezi šesti a devíti měsíci.

Jaké písně budete hrát v Česku? Na co se ještě můžeme těšit?
Zaměříme se na přelomové skladby, jak je vidím já, na naší cestě žánrem progresivního rocku. Ta vlastně začala v listopadu 1968 a pokračuje dodnes. Zahrajeme několik skladeb, které jsme až do letošního roku hráli na pódiu jen zřídka nebo vůbec. Ale také mnoho písní, které budou fanoušci dobře znát. Možná dokonce stejně dobře jako já! Zahrajeme i titulní skladbu z nového alba. Koncert bude doprovázet obrazová projekce. Uvidíme se tedy na koncertech! Opatrujte se.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy