metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Proč platit za SMS, když stačí mít internet v mobilu. | foto: Profimedia.cz

Internet v mobilu převálcuje placené SMS zprávy. Porostou ceny?

  9:00
Operátoři letos nenápadně ukončili akční ceny internetu v mobilu. Zatímco ještě nedávno tak mohli zákazníci O2 mít základní tarif mobilního internetu za 150 korun na měsíc, nyní již zaplatí standardně 200 korun. Také společnost T-Mobile se začátkem letošního roku již neprodloužila akční ceny tarifů S námi, v nichž byl výhodně zahrnutý internet v mobilu.

Právě internet v mobilu bude do budoucna klíčový. Stále více lidí totiž díky němu šetří za SMS, které si posílá bezplatně pomocí speciálních aplikací typu Viber či WhatsApp. Ty by do budoucna mohly operátory připravit o značnou finanční částku právě z textových zpráv. "Zatím toto významně nepociťujeme, ale do budoucna počítáme s tím, že tento způsob komunikace nahradí SMS ve větší míře," říká mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

O internet je větší zájem

Operátoři jsou si důležitosti internetu v telefonech vědomi, a proto budou nadále investovat do technologií, které zákazníkům zaručí lepší kvalitu signálu v budovách a uzavřených prostorách a také vyšší přenosovou rychlost. Otázkou zůstává, zda se lepší kvalita internetu neodrazí také na ceně. "To je spekulativní otázka. Obecně mají ale ceny telekomunikačních služeb klesající tendenci," říká mluvčí Vodafone Alžběta Houzarová.

Kolik platíme za volání.

Většina operátorů již nyní slibuje zákazníkům lepší poměr ceny a objemu dat, které si budou moci do mobilu stáhnout. Například u 02 se však poslední zlepšení zmíněného poměru projevilo právě zrušením akčních cen. Tedy jejich navýšení v základním tarifu o 50 korun.

Evropa zavádí neomezené tarify

O tom, že by do budoucna mohl určovat ceny tarifů právě především internet a množství dat, které za měsíc můžete stáhnout do svého telefonu, svědčí také strategie operátorů v Anglii, Německu či USA, kteří začínají prodávat takzvané neomezené balíčky. V nich má zákazník za výhodnou cenu (v přepočtu většinou okolo 1000 korun) zahrnuté volání a SMS do všech sítí zdarma a k tomu internet v mobilu. Stejný systém by v dohledné době mohl dorazit také k nám. 

Ceny neomezených tarifů by se pak mohly odvíjet právě od datových balíčků. Nejdražší by pak byly neomezené, které umožňují zákazníkovi stáhnout neomezené množství dat do telefonu, aniž by byla omezena samotná rychlost stahování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek