metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Kyberzločinci nejčastěji jako návnadu využívají Netflix.
Kyberzločinci nejčastěji jako návnadu využívají Netflix. | foto: KasperskyMetro.cz

Internetové televize: je to terč hackerů

20. července 2020  9:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Streamovací služby se těší obrovskému zájmu. „Pozor na Mandaloriana a Netflix,“ varují před nimi odborníci.

Vzhledem k rostoucí popularitě streamovacích služeb, kterou přikrmila i koronavirová pandemie, jsou tyto platformy a jejich pořady stále častěji využívány kyberzločinci. Ti přitom útočí na běžné uživatele. Jejich útoky mohou mít mnoho podob – od phishingu zaměřeného na shromažďování přihlašovacích či platebních údajů až po použití stahovaných souborů k šíření adwaru a malwaru. Podle odborníků z mezinárodní společnosti Kaspersky, jež se zabývá kybernetickou bezpečností, pak tito zločinci maskovali škodlivé soubory přímo takříkajíc pod svícnem.

„Nejčastěji používali jako návnadu Netflix a seriál The Mandalorian. Mezi lednem a 8. dubnem tohoto roku bylo více než pět tisíc uživatelů Kaspersky vystaveno různým hrozbám, když se snažili získat přístup k Netflixu prostřednictvím neoficiálních souborů, které používaly jeho jméno. Celkově bylo s Netflixem spojeno 22 tisíc pokusů o infekci. Nejčastěji zneužívaným obsahem byl seriál Mandalorian – se škodlivými soubory s jeho názvem přišlo do styku 1614 uživatelů a celkem bylo zaregistrováno 5 855 pokusů o infekci,“ říká Anton Ivanov, malwarový analytik ze společnosti Kaspersky. Hrozby se týkají také Čechů.

Odborníci se proto rozhodli zaměřit na kybernetické hrozby spojené se streamováním. Do své analýzy zahrnuli pět nejpoužívanějších platforem – Hulu, Disney +, Netflix, Apple TV Plus, Amazon Prime Video. Zjistili, že od ledna do 8. dubna 2020 bylo celkem 5 577 uživatelů vystaveno různým hrozbám, když se snažili získat přístup k těmto platformám prostřednictvím neoficiálních souborů, které používaly jejich názvy. „Nejvyšší počet souborů používal jméno Netflix. Ve sledovaném období došlo celkem k 23 936 pokusům o infikování zařízení těchto uživatelů,“ dodává Ivanov.

Odborníci se také podrobněji podívali na počítačové hrozby spojené s původní tvorbou těchto platforem. Po prozkoumání 25 pořadů napříč výše zmíněnými platformami zjistili, že jsou mezi top pěti nejčastěji zneužívanými tyto tituly: 1) Mandalorian (Disney +), 2) Stranger things (Netflix), 3) Zaklínač (Netflix), 4) Sex Education (Netflix) a 5) Orange is the new black (Netflix).

Video vám vybere robot

  • Česko-slovenský startup Cinnamon nyní pracuje na vývoji nástroje a platformy, která modernizuje svět a videoprůmysl. Cílem společnosti je vytvořit nástroj, z jehož pomocí budou moci firmy i soukromí uživatelé vytvářet takový obsah, který bude na YouTube či TikToku nejefektivněji zacílen a tvořen.
  • Firma vytvořila umělou inteligenci, která rozpozná, jak se divák cítí, aniž zasáhne do jeho digitálního soukromí. Ta rozpozná emoce tak, že na obličeji diváka během sledování určí 68 referenčních bodů a ty následně porovnává s více než 35 tisíci obličejových struktur v databázi YouFirst.
  • Podle jejich skladby dokáže vyhodnotit emoci, identifikace uživatele jako takového přitom není možná. Doposud podobnou technologii používali přední youtubeři, profesionální marketéři i tvůrci reklam či filmů po celém světě.
  • Pro svou ideu získal Cinnamon investory z amerického Silicon Valley.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám